Zbiórka Nadajniki GPS/GSM na ostrygojady - miniaturka zdjęcia

Nadajniki GPS/GSM na ostrygojady Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Nadajniki GPS/GSM na ostrygojady - zdjęcie główne

Nadajniki GPS/GSM na ostrygojady

3 123 zł  z 7 200 zł (Cel)
Wpłaciło 68 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Łukasz Bednarz - awatar

Łukasz Bednarz

Organizator zbiórki

Nazywam się Łukasz Bednarz. Celem zbiórki jest zebranie środków na zakup 2 nadajników GPS/GSM, które chciałbym założyć polskim ostrygojadom. Od wielu lat badam mewy i ostrygojady w południowo-wschodniej Polsce. Głównym celem projektu jest zbadanie rozmieszczenia zimowisk i tras przelotu krajowej, śródlądowej populacji lęgowej. Badam również rozmieszczenie i liczebność lęgowych ptaków, ich pochodzenie, sukces lęgowy, wybiórczość siedliskową, przeżywalność dorosłych i młodych, przywiązanie do miejsc lęgowych oraz zagrożenia.

W 2017 roku wystartowałem z pierwszym w Polsce projektem kolorowego znakowania ostrygojadów.  Do tej pory dzięki pomocy Krzyśka Antonia, udało mi się oznakować ponad 50 ptaków na odcinku Wisły od Małopolski po Mazowsze. Od wielu lat znaczną część środków na prowadzone badania pokrywałem i wciąż pokrywam z własnej kieszeni. Planuję założyć nadajniki GPS doświadczonej parze ptaków, lęgnącej się corocznie na „Królowej Polskich Rzek” w Małopolskim Przełomie Wisły.

Znaczniki, których dotychczas używałem, dostarczają wielu cennych informacji, jednak nigdy nie dostarczą nam tak bogatych danych o przemieszczaniu się ptaków jak nadajniki GPS/GSM. Zebrane środki, umożliwią zaopatrzenie w nadajniki GPS pierwszych w Europie Środkowej ostrygojadów! Dzięki nadajnikom będziemy mogli śledzić dokładnie przemieszczanie się ptaków - trasę czy szybkość przelotu. Ponadto będziemy mogli znacznie lepiej poznać ich aktywność dobową, sezonową.

Śródlądowa populacja ostrygojadów jest w Europie słabo poznana; „nasze” ptaki pochodzą prawdopodobnie, głównie z Ukrainy (zidentyfikowano ukraińskie obrączki na czterech osobnikach gniazdujących na Wiśle). Jedną z ciekawostek jest fakt, że 2 z tych ptaków wykluły się nad rzeką Słucz w obwodzie chmielnickim (dopływ Horynia, wschodni Wołyń) w odległości kilku kilometrów od siebie, ale w różnych latach (2009 i 2015). Następnie jeden z ptaków odniósł sukces lęgowy na Wiśle pod Mielcem, drugi zaś w Dolinie Środkowej Wisły. Dwa kolejne „ukraińskie ostrygojady” obserwowane były na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Po przeprowadzeniu analizy biometrycznej można stwierdzić, że większość „naszych” ptaków wykazuje cechy podgatunku H. o. longipes, który, wg obecnej wiedzy, powinien lecieć na południe, jak większość śródlądowych ptaków ze wschodu. Dzięki obrączkowaniu wiadomo jednak, że  przynajmniej część ptaków migruje na północ do ujścia Wisły i wędrując dalej osiada w Holandii (udało się uzyskać kilkanaście wiadomości powrotnych). Ponadto dwa ptaki (dorosły i młody), wczesną jesienią były  obserwowane na Gibraltarze!

W zachodniej Ukrainie stopniowo przybywa par lęgowych. Od 2009 ich liczebność wzrosła z 1 do 20 par (info: Олександр Добринський). Miejmy nadzieję, że sukces tamtych ptaków odbije się echem na naszych rzekach ;-).

Uzyskane dzięki nadajnikom dane przyczynią się do znaczącego polepszenia stanu wiedzy o śródlądowej populacji ostrygojada w Europie Środkowo-Wschodniej. W przyszłości planuję ich opublikowanie (z uwzględnieniem podziękowania dla wszystkich darczyńców).

Na założonym przez mnie fanpage’u „Polish Oystercatcher” będę regularnie prezentował wyniki badań, mapki przemieszczeń ptaków z nadajnikami oraz zdjęcia.   

                                                     Mapa z wiadomościami powrotnymi    

Będę wdzięczny za każdą wpłatę. Dzięki Waszemu wsparciu chciałbym założyć nadajniki ptakom już w tym sezonie! Bardzo liczę na Waszą pomoc, czas ucieka. W przypadku zebrania wyższej kwoty, nadwyżka będzie skierowana na opłaty abonamentowe związane z nadajnikami lub kupno kolejnych nadajników. Dwie osoby, które przekażą najwyższe wpłaty, będą mogły nadać imiona ostrygojadom, którym założymy nadajniki.

Z góry Dziękuję!

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  23.12.2019
  23.12.2019

  Na gwiazdkę dla Kazika i Baśki ;-)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  15.10.2019
  15.10.2019

  Życzę powodzenia!

 • Paweł Kołodziejczyk - awatar

  Paweł Kołodziejczyk

  16.06.2019
  16.06.2019

  Świetny pomysł. powodzenia!!!

 • Kasia Szewczyk - awatar

  Kasia Szewczyk

  13.06.2019
  13.06.2019

  Powodzenia Łukasz! 🙂

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.06.2019
  13.06.2019

  Nareszcie! Super inicjatywa :D

3 123 zł  z 7 200 zł (Cel)
Wpłaciło 68 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Łukasz Bednarz - awatar

Łukasz Bednarz

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 68

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
WOJCIECH TUROWSKI - awatar
WOJCIECH TUROWSKI
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
123
Sebastian - awatar
Sebastian
20
Sebastian Barszczewski - awatar
Sebastian Barszczewski
20
Sebastian - awatar
Sebastian
20
Sebastian - awatar
Sebastian
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
58
Sebastian Barszczewski - awatar
Sebastian Barszczewski
20
Sebastian Barszczewski - awatar
Sebastian Barszczewski
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij