Nazywam się Łukasz Bednarz. Celem zbiórki jest zebranie środków na zakup 2 nadajników GPS/GSM, które chciałbym założyć polskim ostrygojadom. Od wielu lat badam mewy i ostrygojady w południowo-wschodniej Polsce. Głównym celem projektu jest zbadanie rozmieszczenia zimowisk i tras przelotu krajowej, śródlądowej populacji lęgowej. Badam również rozmieszczenie i liczebność lęgowych ptaków, ich pochodzenie, sukces lęgowy, wybiórczość siedliskową, przeżywalność dorosłych i młodych, przywiązanie do miejsc lęgowych oraz zagrożenia.
W 2017 roku wystartowałem z pierwszym w Polsce projektem kolorowego znakowania ostrygojadów. Do tej pory dzięki pomocy Krzyśka Antonia, udało mi się oznakować ponad 50 ptaków na odcinku Wisły od Małopolski po Mazowsze. Od wielu lat znaczną część środków na prowadzone badania pokrywałem i wciąż pokrywam z własnej kieszeni. Planuję założyć nadajniki GPS doświadczonej parze ptaków, lęgnącej się corocznie na „Królowej Polskich Rzek” w Małopolskim Przełomie Wisły.
Znaczniki, których dotychczas używałem, dostarczają wielu cennych informacji, jednak nigdy nie dostarczą nam tak bogatych danych o przemieszczaniu się ptaków jak nadajniki GPS/GSM. Zebrane środki, umożliwią zaopatrzenie w nadajniki GPS pierwszych w Europie Środkowej ostrygojadów! Dzięki nadajnikom będziemy mogli śledzić dokładnie przemieszczanie się ptaków - trasę czy szybkość przelotu. Ponadto będziemy mogli znacznie lepiej poznać ich aktywność dobową, sezonową.
Śródlądowa populacja ostrygojadów jest w Europie słabo poznana; „nasze” ptaki pochodzą prawdopodobnie, głównie z Ukrainy (zidentyfikowano ukraińskie obrączki na czterech osobnikach gniazdujących na Wiśle). Jedną z ciekawostek jest fakt, że 2 z tych ptaków wykluły się nad rzeką Słucz w obwodzie chmielnickim (dopływ Horynia, wschodni Wołyń) w odległości kilku kilometrów od siebie, ale w różnych latach (2009 i 2015). Następnie jeden z ptaków odniósł sukces lęgowy na Wiśle pod Mielcem, drugi zaś w Dolinie Środkowej Wisły. Dwa kolejne „ukraińskie ostrygojady” obserwowane były na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.
Po przeprowadzeniu analizy biometrycznej można stwierdzić, że większość „naszych” ptaków wykazuje cechy podgatunku H. o. longipes, który, wg obecnej wiedzy, powinien lecieć na południe, jak większość śródlądowych ptaków ze wschodu. Dzięki obrączkowaniu wiadomo jednak, że przynajmniej część ptaków migruje na północ do ujścia Wisły i wędrując dalej osiada w Holandii (udało się uzyskać kilkanaście wiadomości powrotnych). Ponadto dwa ptaki (dorosły i młody), wczesną jesienią były obserwowane na Gibraltarze!
W zachodniej Ukrainie stopniowo przybywa par lęgowych. Od 2009 ich liczebność wzrosła z 1 do 20 par (info: Олександр Добринський). Miejmy nadzieję, że sukces tamtych ptaków odbije się echem na naszych rzekach ;-).
Uzyskane dzięki nadajnikom dane przyczynią się do znaczącego polepszenia stanu wiedzy o śródlądowej populacji ostrygojada w Europie Środkowo-Wschodniej. W przyszłości planuję ich opublikowanie (z uwzględnieniem podziękowania dla wszystkich darczyńców).
Na założonym przez mnie fanpage’u „Polish Oystercatcher” będę regularnie prezentował wyniki badań, mapki przemieszczeń ptaków z nadajnikami oraz zdjęcia.
Mapa z wiadomościami powrotnymi
Będę wdzięczny za każdą wpłatę. Dzięki Waszemu wsparciu chciałbym założyć nadajniki ptakom już w tym sezonie! Bardzo liczę na Waszą pomoc, czas ucieka. W przypadku zebrania wyższej kwoty, nadwyżka będzie skierowana na opłaty abonamentowe związane z nadajnikami lub kupno kolejnych nadajników. Dwie osoby, które przekażą najwyższe wpłaty, będą mogły nadać imiona ostrygojadom, którym założymy nadajniki.
Z góry Dziękuję!
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Anonimowy Darczyńca
Na gwiazdkę dla Kazika i Baśki ;-)
Anonimowy Darczyńca
Życzę powodzenia!
Paweł Kołodziejczyk
Świetny pomysł. powodzenia!!!
Kasia Szewczyk
Powodzenia Łukasz! 🙂
Anonimowy Darczyńca
Nareszcie! Super inicjatywa :D