Kim jesteśmy
Fundacja Spoko Polish jest ekipą 10 pasjonatek i aktywistów, dążących do tego, żeby uczynić naukę języka polskiego jako obcego bardziej dostępną i przystępną dla osób z doświadczeniem migracji w Polsce. Od 7 lat opracowujemy autorskie, nowatorskie metody nauczania oparte o najnowszą wiedzę z zakresu językoznawstwa, neurolingwistyki i psychologii nauczania oraz organizujemy różnorodne wydarzenia integracyjno-językowo-kulturalne, a także prowadzimy bezpłatne kursy dla osób z doświadczeniem uchodźstwa, mieszkających w Polsce. Nasze programy tworzone są w taki sposób, by umożliwić naukę języka polskiego osobom, które nie mają doświadczenia w nauce języków, pochodzą z rozmaitych grup językowych, czy uważają, że nie mają “talentu” do nauki języków. W połączeniu z inkluzywną atmosferą oraz antydyskryminacyjnymi treściami (nasze materiały są oparte na ideach feministycznych, antyrasistowskich i queerowych), zapewniającymi bezpieczną przestrzeń dla osób z grup narażonych na wykluczenie, umożliwia to współtworzenie nowoczesnego, lepiej zintegrowanego, wielokulturowego społeczeństwa w Polsce.
Głównym źródłem naszych przychodów są dotychczas komercyjne zajęcia z języka polskiego. Obecnie, w związku ze znacznym spadkiem zainteresowania takimi zajęciami po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny przeciwko Ukrainie i wzroście inflacji, znacznie spadła nasza zdolność do realizacji projektów prospołecznych, w związku z czym potrzebujemy Waszego wsparcia.
1. Zapewnienie finansowej stabilności i rozwoju fundacji
Głównym celem zbiórki jest umożliwienie kontynuowania i rozwoju wsparcia dla osób z doświadczeniem migracji, które może być przez nas kontynuowane tylko jeśli zapewnimy stabilność finansową i umożliwimy rozwój instytucjonalny naszej organizacji.
Wierzymy, że w obecnej sytuacji, gdzie w Polsce przebywają miliony osób uchodźczych z Ukrainy, rząd nie zapewnia programów integracji dla osób z całego świata, otrzymujących prawo czasowego pobytu, a zieloną granicę wciąż przekracza wiele osób w drodze, nasza praca ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej. Zwiększenie płynności finansowej pozwoli nam wprowadzać w życie nasze pomysły i projekty, które znacznie zwiększą poczucie adaptacji i integracji osób, przybywających do Polski, co będzie miało pozytywny, długofalowy wpływ na całe społeczeństwo.
2. Otwarte spotkania językowe w Toruniu, Krakowie i Wrocławiu
Od 2016 roku zorganizowaliśmy prawie 100 inkluzywnych spotkań otwartych dla migrantek, aby ćwiczyć z nimi język polski i wspierać ich integrację w lokalnej społeczności w 3 polskich miastach: Wrocławiu, Krakowie i Toruniu. W 2022 roku dostaliśmy grant od Fundacji Alight i wznowiliśmy spotkania po przerwie pandemicznej. W tej chwili, zakończyliśmy projekt, ale nadal prowadzimy spotkania wolontaryjnie.
Chcemy kontynuować nasze działania, ponieważ jest bardzo mało możliwości praktykowania języka polskiego w bezpiecznej przestrzeni jako osoba ucząca się i widzimy, jak ważne są spotkania dla ich uczestników.
Uczestnicy pochodzą z całego świata, m.in. z Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Chin, Argentyny, Włoch, Indonezji, Gwatemali i innych. Niemniej jednak większość uczestniczek to kobiety z Ukrainy, które przeniosły się do Polski po rozpoczęciu się pełnowymiarowej agresji Rosji w Ukrainie. Spotkania odbywają się co 2 lub 3 tygodnie i trwają 2 godziny lub dłużej. Są bezpłatne, inkluzywne i otwarte dla wszystkich. Celem spotkań jest pomoc migrantom i migrantkom w ćwiczeniu umiejętności posługiwania się językiem polskim poprzez dodanie im pewności siebie w używaniu języka polskiego oraz wspieranie ich integracji ze społecznością lokalną, jak również tworzenie sieci wsparcia.
3. Kursy dla osób LGBT z Ukrainy
Od maja 2022 do lipca 2023 we współpracy z Kulturą Równości prowadziliśmy bezpłatne kursy języka polskiego dla osób uchodźczych LGBTQ+ z Ukrainy. Niestety skończył się trzeci i ostatni grant, który zapewniał możliwość prowadzenia tych kursów. Uczestniczkom bardzo zależy na kontynuacji nauki, ponieważ pozwala im ona nie tylko na lepszą integrację i większą konkurencyjność na rynku pracy, ale też kontynuowanie swojej pracy wolontariackiej, tworzenie projektów kulturalnych dla dzieci itd. Wciąż otrzymujemy zgłoszenia od nowych osób, które chciałyby rozpocząć takie kursy, ale nie mamy na nie finansowania.
4. Tworzenie nowoczesnych materiałów dydaktycznych
Od 7 lat tworzymy nowoczesne materiały dydaktyczne w oparciu o najnowszą wiedzę z takich dziedzin jak psychologia uczenia, neurolingwistyka itp. Opracowaliśmy programy nauczania na poziomach A1-A2 w oparciu o bezpośrednią interpretację definicji poziomów językowych CEFR. Opierają się one na nowatorskim podejściu, zapewniającym skuteczną naukę naszego skomplikowanego języka w praktycznym ujęciu i uczą praktycznego języka, zapewniającego możliwość wykorzystywania nabytych umiejętności w życiu codziennym. Są one stworzone z uwzględnieniem idei feministycznych, antyrasistowskich i queerowych.
Zależy nam na tym, by tworzyć nowe materiały, publikować je i uczynić dostępnymi dla osób z doświadczeniem migracji, mieszkających w Polsce. Planujemy także inne działania, jak np. kampanie społeczne zachęcające obcokrajowców do nauki polskiego oraz obalające stereotypy na temat tego, jak trudny jest on do nauczenia się.
https://spokopolish.pl/
https://www.facebook.com/SpokoPolish
https://instagram.com/spokopolish
https://www.youtube.com/@spokopolish3756
https://pl.pinterest.com/SpokoPolish/
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!