Maggie Ka - awatar

Maggie Ka

Organizator zbiórki

Kreatywny Dom to kolejny, już IV etap mojej wolontaryjnej działalności w Zambii, którą zajmuję się przez 10 ostatnich miesięcy.

Po raz I-szy odwiedziłam Lindę, ok. 18 tys. społeczność oddaloną o ok. 15 km od stolicy  Lusaki w listopadzie 2017. 

Podczas mojego miesięcznego pobytu w Lindzie uczyłam matematyki, informatyki oraz plastyki w jednej ze szkół, jakich jest tysiące w Zambii.

Linda liczbą mieszkańców przypomina moje rodzinne miasto Głowno, którego mieszkańcy bardzo mnie wspierają! Żyje się tu bardzo skromnie, a rodziny utrzymują się głównie z pracy na farmie, sprzedając warzywa na prowizorycznych straganach, bądź prowadząc jednoosobowe warsztaty, sklepiki, czy plecenie włosów.

Wspaniałe kobiety które poznałam w zeszłym roku, Beatrice, Gertrut oraz Hope na zdjęciu wspierają Kreatywny Dom, gdyż widzą w nim szansa na rozwój dla siebie i ich dzieci.

Podczas pobytu zaobserwowałam dzieci pełne zapału do nauki, wdzięczne za każdą poświęconą chwilę. Nie wszystkie jednak dzieci chodzą do szkoły. Edukacja jest w Zambii płatna, jest upragnionym przywilejem, a nie jak np. w Polsce obowiązkiem.


Listy do Św. Mikołaja,  jakie otrzymałam w listopadzie 2017 od dzieci, w których prosiły w większości o kredki, książki, zabawki, zmotywowały mnie do tego, aby wrócić do Zambii i wspomóc rozwój dzieci poprzez udostępnienie im materiałów do nauki.

Wiele takich listów otrzymałam od dzieci, które sprawiły że nie mogłam zapomnieć o mich uczniach.

II-gi etap zaczął się zaraz po powrocie z pierwszego wolontariatu, w grudniu 2017. 

Wraz z prezentacją multimedialną, rysunkami, listami dzieci, drobnymi pamiątkami przywiezionymi z Zambii oraz afrykańskimi strojami odwiedziłam świetlice socjoterapeutyczną, dom dziecka, hufiec, szkoły oraz przedszkola przedstawiając moje przeżycia z Zambii, życie dzieci oraz lokalnych mieszkańców Lindy. 

Łącznie przez 6 miesięcy odbyłam 15 spotkań w których brało udział ponad 800 uczniów i przedszkolaków.

Dzięki tym działaniom, zaangażowaniu oraz pomocy wielu życzliwych dzieci w Polsce, nauczycieli, wychowawców oraz właścicieli i klientów sklepów, księgarni udało się zebrać ponad 280 kg materiałów szkolnych! (głównie kredki, zeszyty, ołówki, długopisy, puzzle, gry edukacyjne oraz materiały plastyczne).  Polscy producenci wsparli również m.in. piórnikami, temperówkami, torbami i plecakami.  

Relacja ze spotkań oraz zebrane materiały:

Równocześnie zorganizowałam zrzutkę www.zrzutka.pl/kvfbus , dzięki której zebranych zostało 6000zł.

III etap zaczął się w czerwcu 2018, kiedy to ponownie wylądowałam w Zambii.

Także i tym razem uczyłam w szkole. Teraz byłam bardziej przygotowana, gdyż część z materiałów do prowadzenia lekcji zabrałam w swoim bagażu.

Wpłaty od osób indywidualnych pozwoliły również spełnić prośbę dyrektora oraz nauczycieli ze szkoły w której byłam wolontariuszką. Z listy którą mi przekazano w listopadzie zaraz na początku pobytu zakupiłam w Zambii wszystkie 21 podręczników brakujących w szkole. Ponad to 43 dodatkowe książki, gąbki, brystole, teczki na dokumenty oraz inne drobne przybory.

Razem z dziećmi, które marzą o zostaniu lekarzem czy pielęgniarką odwiedziliśmy pobliską klinikę, gdzie uczniowie mogli poznać obowiązki oraz wymagania i predyspozycje do wymarzonego zawodu.

Wraz z pomocą uczniów oraz lokalnego specjalisty zostało również poprawione bezpieczeństwo w sali komputerowej. Zamontowana została oddzielna skrzynka rozdzielcza, bezpieczniki, dodatkowe światło i brak kabli plączących się pod nogami.

Jednocześnie będąc już w Zambii wraz ze wsparciem TVP3, telewidzów oraz niezastąpionej mamy i przyjaciół organizowałam brakujące środki na przesyłkę do Zambii.

8 z 14 paczek dotarło już na miejsce do Zambii w okresie wakacyjnym, który zaczął się 10 sierpnia.


Moi najlepsi uczniowie, odwiedzają mnie codziennie popołudniami w Kreatywnym Domu. Razem ze mną tworzą Kreatywny Dom od 1-szego dnia.

 Sukcesywnie przychodzą, wspierają, pomagają oraz odbierają prezenty od dzieci z Polski: kredki, zeszyty, piórniki, ołówki, temperówki.

Etap IV. Zebrane materiały umożliwiły również zaaranżowanie miejsca gdzie dzieci z Lindy mogą bez opłat spędzić kreatywnie spędzić czas.

Obecnie z zebranych materiałów korzysta na co dzień ponad 230 dzieci oraz 12 rodziców którzy aktywnie wspierają Kreatywny Dom.

Podczas spotkania z rodzicami ustalone zostały oczekiwania rodziców oraz priorytety  co do planu oraz grafiku Kreatywnego Domu.

                                             Spotkanie z lokalną społecznością Lindy.

                 Oczekiwania lokalnej społeczności odnośnie programu w Kreatywnego Domu.

Kreatywny Dom to miejsce w którym lokalna społeczność Lindy w Zambii będzie mogła rozwijać praktyczne oraz manualne umiejętności, wymieniać doświadczenia oraz umiejętności, aby móc się usamodzielnić, być niezależnym oraz dzięki czemu móc wziąć odpowiedzialność za swoją przyszłość.

Ideą Kreatywnego Domu jest, aby był samowystarczalny i sam zarabiał na czynsz, produkty żywnościowe poprzez nakład pracy okolicznych mieszkańców korzystających z Kreatywnego Domu.

Projekt ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród okolicznych mieszkańców. Chętnych do pomocy, nauki oraz rozwijania swoich umiejętności przybywa każdego dnia, ale brakuje  podstawowych materiałów.


Początki są zawsze trudne, dlatego potrzemy wsparcia na solidne fundamenty Kreatywnego Domu. 

Zebrane pieniądze będą przeznaczone na:

-  podstawowe produkty spożywcze (woda, chleb, mało orzechowe, mleko, herbata, cukier)

-  materiały drewniane  do zrobienia półek, ławek, stołu

-  gwoździe, klej do drzewa, drut, papier ścierny

 - ogródek warzywny

- kompostownik

- przydomowy kurnik

- produkty spożywcze na posiłki dla dzieci

- lodówka

- doposażenie warsztatu

- narzędzia fryzjerskie

- instrumenty

Całym sercem zapraszam do wsparcia rozwoju Kreatywnego Domu oraz społeczeństwa w Lindzie!

Z poważaniem

Magdalena Kowalska-Rakowska,TeaCHer MaGGie

MaGGie's CreaTiwe Home

raZem - pamoZi in Zambia


Maggie Ka - awatar

Maggie Ka

Organizator zbiórki

Wpłaty - 10

Klienci sklepu Top Market - awatar
180
Klienci sklepu Top Market
Justyna - awatar
50
Justyna
Marian - awatar
190
Marian
Beata Bimca-Regucka - awatar
20
Beata Bimca-Regucka
Asia - awatar
100
Asia
tAtA - awatar
50
tAtA
Anonimowy Darczyńca - awatar
240
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
1
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
300
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Pomagam.pl korzysta z plików cookie na zasadach opisanych w polityce prywatności, która uległa zmianie. Dowiedz się więcej.