Marian Naruszewicz - awatar

Marian Naruszewicz

Organizator zbiórki

JESTEM OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ. PO UTRACIE NAJBLIŻSZYCH ZOSTAŁEM ZUPEŁNIE SAM

Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY MNIE WSPIERAJĄ, ODKĄD ZOSTAŁEM W DOMU SAM, BEZ NAJBLIŻSZYCH. JESTEM SPARALIŻOWANY OD 16 ROKU ŻYCIA. NIE CHODZĘ, MAM NIEWŁADNĄ LEWĄ RĘKĘ I W 95 PROCENTACH PRAWĄ. OPIEKOWALI SIĘ MNĄ MAMA, TATA ORAZ BRAT. ODKĄD ZMARLI, STARAM SIĘ DAWAĆ SOBIE RADĘ SAMODZIELNIE, MIMO MOJEJ DUŻEJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. 

Nazywam się Marian Naruszewicz, mam 59 lat. W 1973 roku, jako szesnastoletni chłopiec,
w wyniku nieszczęśliwego wypadku na rowerze złamałem kręgosłup szyjny C3C4. Od tego czasu żyję na wózku inwalidzkim. Nie mogę sam się poruszać z powodu porażenia czterokończynowego. Mam całkowicie niewładne nogi i prawie zupełnie ręce: tylko prawą mogę wykonać niektóre ruchy: zjeść łyżką zupę, przycisnąć klawisz telefonu lub pilota TV. Herbatę piję, chwytając kubek zębami. Komputer włączam i piszę krótkie e-maile patykiem trzymanym w ustach. W celu załatwienia spraw fizjologicznych potrzebuję pomocy drugiej osoby, sam nie jestem w stanie dojść do toalety.

Przez 35 lat opiekowali się mną rodzice i starszy brat. Mama zmarła w 2008 r., tata w 2011 r. Jedyny, starszy brat Mirek, który jako ostatni był moim opiekunem prawnym, zmarł w grudniu 2016 r. Od tego momentu zostałem w domu sam. Mieszkam w Suwałkach przy ul. Kowalskiego, w mieszkaniu na parterze przystosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej, wyposażonym w specjalny podjazd dla wózka inwalidzkiego.

W tygodniu, od poniedziałku do piątku – rano i w porze obiadowej – przychodzi do mnie opiekunka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Obecnie zostałem na pół roku zwolniony
 z opłat za jej wizyty. Natomiast wieczorami oraz w soboty i w niedziele muszę wynajmować osoby, które przygotują posiłek, umyją mnie, przebiorą, założą pieluchę i położą do łóżka.

Żyję ze skromnej renty rodzinnej po tacie. W grudniu 2016 r. oraz w marcu 2017 r. przeszedłem dwie poważne operacje.

Mimo mojej niepełnosprawności i wyjątkowo obecnie trudnej sytuacji życiowej po utracie najbliższych chciałbym pozostać w rodzinnym mieszkaniu. U siebie czuję się lepiej i swobodniej,
w mieszkaniu po moich rodzicach i bracie, gdzie przeżyłem na wózku już 28 lat. Osobą niepełnosprawną jestem od 44 lat. Dlatego też gorąco proszę wszystkich życzliwych ludzi
o wsparcie drobnymi kwotami, abym miał za co opłacić opiekunów, zapłacić czynsz, kupić jedzenie i leki. Ponadto rehabilituję coraz bardziej drętwiejącą prawą rękę, która wymaga ćwiczeń. Dzięki temu nadal jestem w stanie wykonywać nią niektóre czynności, np. odebrać telefon.

Czytelnikom tego profilu, którzy mi już pomogli, oraz tym, którzy zainteresują się moją sytuacją, jeszcze raz, z całego serca, pragnę podziękować za empatię, życzliwość,  dobroć.  Będę nadal wdzięczny za każdą, choćby najdrobniejszą pomoc. Dzięki niej po śmierci rodziców i mojego ostatniego opiekuna, ukochanego starszego brata, Mirka wciąż daję sobie radę i utrzymuję się w rodzinnym mieszkaniu mimo niewładnych nóg i prawie całkowicie niesprawnych rąk.


Jednocześnie  staram się jednak zachować pogodę ducha i cieszyć choćby z drobnych radości, takich jak możliwość oglądania telewizji, słuchania radia, obsługiwania komputera (za pomocą patyka trzymanego w ustach) czy rozmawiania ze znajomymi, którzy mnie odwiedzają. Wraz
z wiosną, gdy  robi się cieplej, wyjeżdżam wózkiem inwalidzkim na dwór. Jako niepełnosprawny potrafię na wózku sam zrobić zakupy, pojechać na grób rodziców i do kościoła w niedzielę.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich darczyńców i czytelników tego listu. Dzięki Waszemu wsparciu, mimo mojej niepełnosprawności, nadal jest we mnie nadzieja... Dziękuję, Kochani!

Marian Naruszewicz

Suwałki (mieszkam na Osiedlu Północ)

Tel. 87 731 08 14

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Aktualności

 • Marian Naruszewicz - awatar

  Marian Naruszewicz

  03.05.19
  03.05.19

  Są tacy ludzie pośród nas, co pomagają dotknąć gwiazd i tęczę tkają pośród zim, a świat jest lepszy dzięki Wam Kochani. Są tacy ludzie ,jeszcze są! Co pomagają mi bym mógł żyć i przetrwać samotności dni, co ociera moje łzy. Są tacy ludzie obok nas, co zawsze mają dla nas czas i nie żałują ciepłych słów i nie zadają pytań stu... Są tacy ludzie, uwierz mi, co pomagają spełniać sny, i gdy po nocy przyjdzie dzień - jawą się staje dobry sen. Są tacy ludzie, ja ich znam! I wciąż poznaję tu i tam... To dobrzy ludzie .... a wśród nich widzę , że jesteście moimi dobrymi Aniołami co dają mi sens życia bez Was by mnie tu nie było w tym mieszkaniu i w tym ziemskim życiu Bóg zapłać że dajecie mi erergii sensu w dalszym życiu gdyż Wasze pieniądze i Wasze dobre serca zawsze co dziennie modle się za Was moi Dobroczyńcy moi Przyjaciele.Bóg zapłać...

  Zdjęcie aktualności 30 638

Komentarze

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  24.05.19
  24.05.19

  Dużo zdrowia i przychylnych osób. Podziwiam, że mimo przeciwności losu chce Pan żyć w swoim mieszkaniu i dawać sobie radę. Trzymam kciuki. Dużo dobrego.

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   25.05.19
   25.05.19

   Doceniam to co masz, więc przede wszystkim życia czas, dany tylko raz. I życie...największy skarb, najcenniejszy dar, pokazuję,że jestem życia go wart... Patrzę na ludzi sercem, a widzę o wiele,wiele więcej. Nie boje się życia i wiem że życie jest dane raz jestem szczęściażem że mam w koło tak oddanych mi ludzi którzy mnie wspierają wpłatami ale i dobrym slowem które podtrzymuje mnie w tym moim życiu. nie próbuj pochopnie wydawać pieniędzy po prostu mam za co żyć , walczę o to co dnia o te moje sprawy życiowe śmiało, do szczęścia potrzeba tak mało a zarazem tak dużo,. Dziękuje jestem wdzięczny niech Bóg obdarza wszelkimi Łaskami Bóg Zapłać.....

 • Karolina Świerczyńska - awatar

  Karolina Świerczyńska

  06.02.19
  06.02.19

  Pomagamy dalej! :)

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   31.03.19
   31.03.19

   Dwa podarunki .. w dwóch dłoniach Wam niosę, w jednej uśmiech, w drugiej łzę. Marząc, że przyjmiecie je oba, w Swoich dłoniach zamkniecie schowacie, Uśmiech, by ogrzewał dni i noce. Napawając błogością tajemną, w blasku, w którym pozostaniemy. Jaz Wami Wy ze mną .. Łzę, wilgotny skarb mej duszy. Powierzam go Wam ona słonym muśnięciem pocałuje Was,wzruszy .. Przyjmijcie oba i schowajcie w Swoje dłonie. Wiecie, gdy piszę te słowa, uśmiecham się .. I kolejną łzę ronię ... przyjmijcie te dary ? Mimo wiosennej aury łapmy życie garściami, zachwycajmy się wiosennymi urokami.. uśmiechy wszystkim rozdawajmy, Bóg zapłać za wszystkie pieniądze które otrzymałem , nie wiem jak długo Bóg da mi ten okres ziemski tu być ale dziękuje Wam Kochani ofiarodawcy jesteście mi bliscy i w mojej modlitwie Bóg zapłać...

 • Kris K. Lca - awatar

  Kris K. Lca

  13.01.19
  13.01.19

  Zycze duzo zdrówka i pogody ducha.Bedzie dobrze! Pozdrawiam

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   13.01.19
   13.01.19

   Jest taki moment nieodgadniony, który nabrzmiewa wraz z szmerem serca i chociaż człowiek niepocieszony czeka z zapałem już na zaklęcia. Tak by w sekundzie odnaleźć azyl, który otworzy oczy na tęczę... pozwoli cicho niewinnie marzyć napełni ciepłem samotne serce. I chociaż chwila jest kroplą w morzu stojąc na progu liczy minuty... nie słucha racji zamyka rozum z zapałem chwyta piękniejsze nuty. Ten cały spektakl życiowych przeżyć składa się przecież z chwil najróżniejszych wraz z nimi trzeba do przodu pędzić bo życie mija tak szybko . Wystarczy popatrzeć i uśmiechnąć się chmurom na przekór, żeby światu całemu pokazać , ile jest słońca w każdym człowieku to ja wiem tyle otrzymuję dobroci każda złotówka jest mi cenna jak niektórym złoto. Dziękuje Wam moi Kochani , życzę by ten rok 2019 był szczęśliwy i Aby Bóg obdarzał Was Swą Dobrocią. Bóg zapłać..

 • www.idzpodprad.pl - awatar

  www.idzpodprad.pl

  25.12.18
  25.12.18

  „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.” Psalm 23,4-5

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   27.12.18
   27.12.18

   Bądź dla innych pomocą w trudnej godzinie i pocieszaj sercem, aż smutek minie. Dla smutnych bądź słońcem, dla głodnych bądź chlebem, dla spotkanych bądź radością, a dla najbliższych – niebem. Niech dzień łagodną nadchodzi falą , zagłębia się w serce ciepłem i tą czułością nieśmiałą co opadając w dłonie, pulsuje pięknością,wiarą upaja i pozwala odnaleźć piękne miejsca.. Pozdrawiam życzę serdeczności Na dziś , Na jutro , Na zawsze... Nie mam słów by wyrazić moc podziękowań za ten dar na Święta Bożego Narodzenia tak mi serce bije i dusza radośnieje a slowa mówią Bóg zapłac Kochani jesteście i jak to nie wierzyć w dobro innych ludzi Sercem otulam wdzięczny Marian . Boże Błogosław tych moich darczyńcom i miej ich swojej Boskiej opiece.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  18.12.18
  18.12.18

  Pozdrawiam

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   19.12.18
   19.12.18

   Wigilijna Święta Noc, Od opłatka bije blask, ale gdzieś tam ulicami, Krążą ci, co są dziś sami, Pusty talerz dostawiamy, może zbłądzą pod nasz dach? Wigilijna Święta Noc, Niesie łaskę w każdy dom, Serca swoje otwieramy Dla tych, którzy są dziś z nami I z czułością wspominamy tych, Co już odeszli stąd. Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia Będą czasem spokoju i szczęścia, radości przeżywanej w gronie najbliższych Oraz wytchnienia od codziennych obowiązków. Niech Nowy Rok 2019,. przyniesie wszelką pomyślność I pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń, Bardzo dziękuje Wam Kochani , nie mam słów by wyrazić moją wdzięcznosć za okazane mi wpłaty ,serce tak mi bije , Bog zapłać wdzięczny Marian Niech Was Bóg Błogosławi,.

Marian Naruszewicz - awatar

Marian Naruszewicz

Organizator zbiórki

Wpłaty - 444

Tomek :) - awatar
50
Tomek :)
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij