Marian Naruszewicz - awatar

Marian Naruszewicz

Organizator zbiórki

JESTEM OSOBĄ NIEPEŁNOSPRAWNĄ. PO UTRACIE NAJBLIŻSZYCH ZOSTAŁEM ZUPEŁNIE SAM

Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY MNIE WSPIERAJĄ, ODKĄD ZOSTAŁEM W DOMU SAM, BEZ NAJBLIŻSZYCH. JESTEM SPARALIŻOWANY OD 16 ROKU ŻYCIA. NIE CHODZĘ, MAM NIEWŁADNĄ LEWĄ RĘKĘ I W 95 PROCENTACH PRAWĄ. OPIEKOWALI SIĘ MNĄ MAMA, TATA ORAZ BRAT. ODKĄD ZMARLI, STARAM SIĘ DAWAĆ SOBIE RADĘ SAMODZIELNIE, MIMO MOJEJ DUŻEJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. 

Nazywam się Marian Naruszewicz, mam 59 lat. W 1973 roku, jako szesnastoletni chłopiec,
w wyniku nieszczęśliwego wypadku na rowerze złamałem kręgosłup szyjny C3C4. Od tego czasu żyję na wózku inwalidzkim. Nie mogę sam się poruszać z powodu porażenia czterokończynowego. Mam całkowicie niewładne nogi i prawie zupełnie ręce: tylko prawą mogę wykonać niektóre ruchy: zjeść łyżką zupę, przycisnąć klawisz telefonu lub pilota TV. Herbatę piję, chwytając kubek zębami. Komputer włączam i piszę krótkie e-maile patykiem trzymanym w ustach. W celu załatwienia spraw fizjologicznych potrzebuję pomocy drugiej osoby, sam nie jestem w stanie dojść do toalety.

Przez 35 lat opiekowali się mną rodzice i starszy brat. Mama zmarła w 2008 r., tata w 2011 r. Jedyny, starszy brat Mirek, który jako ostatni był moim opiekunem prawnym, zmarł w grudniu 2016 r. Od tego momentu zostałem w domu sam. Mieszkam w Suwałkach przy ul. Kowalskiego, w mieszkaniu na parterze przystosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej, wyposażonym w specjalny podjazd dla wózka inwalidzkiego.

W tygodniu, od poniedziałku do piątku – rano i w porze obiadowej – przychodzi do mnie opiekunka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Obecnie zostałem na pół roku zwolniony
 z opłat za jej wizyty. Natomiast wieczorami oraz w soboty i w niedziele muszę wynajmować osoby, które przygotują posiłek, umyją mnie, przebiorą, założą pieluchę i położą do łóżka.

Żyję ze skromnej renty rodzinnej po tacie. W grudniu 2016 r. oraz w marcu 2017 r. przeszedłem dwie poważne operacje.

Mimo mojej niepełnosprawności i wyjątkowo obecnie trudnej sytuacji życiowej po utracie najbliższych chciałbym pozostać w rodzinnym mieszkaniu. U siebie czuję się lepiej i swobodniej,
w mieszkaniu po moich rodzicach i bracie, gdzie przeżyłem na wózku już 28 lat. Osobą niepełnosprawną jestem od 44 lat. Dlatego też gorąco proszę wszystkich życzliwych ludzi
o wsparcie drobnymi kwotami, abym miał za co opłacić opiekunów, zapłacić czynsz, kupić jedzenie i leki. Ponadto rehabilituję coraz bardziej drętwiejącą prawą rękę, która wymaga ćwiczeń. Dzięki temu nadal jestem w stanie wykonywać nią niektóre czynności, np. odebrać telefon.

Czytelnikom tego profilu, którzy mi już pomogli, oraz tym, którzy zainteresują się moją sytuacją, jeszcze raz, z całego serca, pragnę podziękować za empatię, życzliwość,  dobroć.  Będę nadal wdzięczny za każdą, choćby najdrobniejszą pomoc. Dzięki niej po śmierci rodziców i mojego ostatniego opiekuna, ukochanego starszego brata, Mirka wciąż daję sobie radę i utrzymuję się w rodzinnym mieszkaniu mimo niewładnych nóg i prawie całkowicie niesprawnych rąk.


Jednocześnie  staram się jednak zachować pogodę ducha i cieszyć choćby z drobnych radości, takich jak możliwość oglądania telewizji, słuchania radia, obsługiwania komputera (za pomocą patyka trzymanego w ustach) czy rozmawiania ze znajomymi, którzy mnie odwiedzają. Wraz
z wiosną, gdy  robi się cieplej, wyjeżdżam wózkiem inwalidzkim na dwór. Jako niepełnosprawny potrafię na wózku sam zrobić zakupy, pojechać na grób rodziców i do kościoła w niedzielę.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich darczyńców i czytelników tego listu. Dzięki Waszemu wsparciu, mimo mojej niepełnosprawności, nadal jest we mnie nadzieja... Dziękuję, Kochani!

Marian Naruszewicz

Suwałki (mieszkam na Osiedlu Północ)

Tel. 87 731 08 14

Wybierz kwotę

Aktualności

 • Marian Naruszewicz - awatar

  Marian Naruszewicz

  28.12.18
  28.12.18

  Wiem...i nic nie wiem.. Ciągle się błąkam,po stronicach książek. Szukam zagadek swojego istnienia. Tej ludzkiej egzystencji na Planecie Ziemia. Ciągle trapi mnie pytanie,po co tutaj jestem? Czemu zaistniałam,w tym ludzkim wymiarze? Jakie jest moje przeznaczenie? Gdzie wiodą dalsze drogi? Wiem...i nie wiem.. Odpowiedzi, znaleźć nie mogę,tutaj na tym wygnaniu,wszystko poplątane. Wiara, nadzieja, oczekiwanie. Miłość splata warkocz z nienawiścią. Cierpienie,życiowy krzyż. Masz wszystko... i nic.. Trapi to samo pytanie,co dalej? Istnienie w oczekiwaniu lepszego czasu. Ale gdzie ... tutaj?... czy tam? W ramionach Wieczności, w Edenu ukwieconych ogrodach. Serdecznie Pozdrawiam życzę Wam moi Kochani ofiarodawcy jut­ra.. gdy dziś już przeminie Niech nadchodzący Nowy 2019 Rok przyniesie wiele Łask Bożych Bardzo dziękuje za tę dobroc którą otrzymałem w 2018 roku Bóg zapłać dozgonnie wdzięczny Marian...... Ciepełka w sercu i pogody ducha!..

Komentarze

 • Kris K. Lca - awatar

  Kris K. Lca

  13.01.19
  13.01.19

  Zycze duzo zdrówka i pogody ducha.Bedzie dobrze! Pozdrawiam

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   13.01.19
   13.01.19

   Jest taki moment nieodgadniony, który nabrzmiewa wraz z szmerem serca i chociaż człowiek niepocieszony czeka z zapałem już na zaklęcia. Tak by w sekundzie odnaleźć azyl, który otworzy oczy na tęczę... pozwoli cicho niewinnie marzyć napełni ciepłem samotne serce. I chociaż chwila jest kroplą w morzu stojąc na progu liczy minuty... nie słucha racji zamyka rozum z zapałem chwyta piękniejsze nuty. Ten cały spektakl życiowych przeżyć składa się przecież z chwil najróżniejszych wraz z nimi trzeba do przodu pędzić bo życie mija tak szybko . Wystarczy popatrzeć i uśmiechnąć się chmurom na przekór, żeby światu całemu pokazać , ile jest słońca w każdym człowieku to ja wiem tyle otrzymuję dobroci każda złotówka jest mi cenna jak niektórym złoto. Dziękuje Wam moi Kochani , życzę by ten rok 2019 był szczęśliwy i Aby Bóg obdarzał Was Swą Dobrocią. Bóg zapłać..

 • www.idzpodprad.pl - awatar

  www.idzpodprad.pl

  25.12.18
  25.12.18

  „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.” Psalm 23,4-5

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   27.12.18
   27.12.18

   Bądź dla innych pomocą w trudnej godzinie i pocieszaj sercem, aż smutek minie. Dla smutnych bądź słońcem, dla głodnych bądź chlebem, dla spotkanych bądź radością, a dla najbliższych – niebem. Niech dzień łagodną nadchodzi falą , zagłębia się w serce ciepłem i tą czułością nieśmiałą co opadając w dłonie, pulsuje pięknością,wiarą upaja i pozwala odnaleźć piękne miejsca.. Pozdrawiam życzę serdeczności Na dziś , Na jutro , Na zawsze... Nie mam słów by wyrazić moc podziękowań za ten dar na Święta Bożego Narodzenia tak mi serce bije i dusza radośnieje a slowa mówią Bóg zapłac Kochani jesteście i jak to nie wierzyć w dobro innych ludzi Sercem otulam wdzięczny Marian . Boże Błogosław tych moich darczyńcom i miej ich swojej Boskiej opiece.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  18.12.18
  18.12.18

  Pozdrawiam

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   19.12.18
   19.12.18

   Wigilijna Święta Noc, Od opłatka bije blask, ale gdzieś tam ulicami, Krążą ci, co są dziś sami, Pusty talerz dostawiamy, może zbłądzą pod nasz dach? Wigilijna Święta Noc, Niesie łaskę w każdy dom, Serca swoje otwieramy Dla tych, którzy są dziś z nami I z czułością wspominamy tych, Co już odeszli stąd. Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia Będą czasem spokoju i szczęścia, radości przeżywanej w gronie najbliższych Oraz wytchnienia od codziennych obowiązków. Niech Nowy Rok 2019,. przyniesie wszelką pomyślność I pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń, Bardzo dziękuje Wam Kochani , nie mam słów by wyrazić moją wdzięcznosć za okazane mi wpłaty ,serce tak mi bije , Bog zapłać wdzięczny Marian Niech Was Bóg Błogosławi,.

 • Martin Jan - awatar

  Martin Jan

  01.12.18
  01.12.18

  Powodzenia ;-)

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   23.12.18
   23.12.18

   Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy mi pomagają i pamiętają o mnie także w okresie świątecznym. Dzięki Wam mimo swojej niepełnosprawności nadal daję sobie radę. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim ofiarodawcom za to, że mogę mieszkać w rodzinnym domu, opłacać życie i rehabilitację. Bóg zapłać za Waszą pomoc, życzliwość i serce! Marian Naruszewicz z Suwałk

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  05.11.18
  05.11.18

  Życzę Panu wiele wytrwałości.

  • Marian Naruszewicz - awatar

   Marian Naruszewicz - Organizator zbiórki

   06.11.18
   06.11.18

   Niewiele chcę od życia, tylko trochę radości. Niewiele mogę, Nieraz ktoś mnie zawiedzie, zachwieje wiarę w człowieka. Nie tracę nigdy nadziei Ona wszystko przeczeka Bądźmy dla bliźnich nadzieją Pomóżmy im w potrzebie Ofiarujmy im miłość i przyjaźń i tych parę groszy , Ofiarujmy im siebie Bo tak niewiele nam trzeba, tylko trochę radości. A tak dużo możemy, Ja Marian bardzo dziękuje dla Pani Olu i dla wszystkich ofiarodawców sercem dziękuje gdyby nie wszyscy ofiarodawcy , to już bym nie mieszkał w tym mieszkaniu mogę opłacić czynsz, Bóg zapłać , aż serce się raduje a dusza, po prostu śpiew z tej radości że są, wspaniali ludzie ,można przekonać , \i po prostu przeżyć to co ja przeżywam, gdy otrzymuję tę dobroć, ....Wspaniałego dnia życzę...

Marian Naruszewicz - awatar

Marian Naruszewicz

Organizator zbiórki

Wpłaty - 374

Izaa - awatar
20
Izaa
Angelika - awatar
10
Angelika
Kris K. Lca - awatar
10
Kris K. Lca
Dorota - awatar
50
Dorota
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
500
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Monika Ch - awatar
100
Monika Ch
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Karolina Wie - awatar
20
Karolina Wie

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij