Zbiórka Książka Zapomniana zbrodnia - miniaturka zdjęcia

Książka Zapomniana zbrodnia Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Książka Zapomniana zbrodnia - zdjęcie główne

Książka Zapomniana zbrodnia

4 222 zł  z 49 000 zł (Cel)
Wpłaciło 31 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

„Zapomniana zbrodnia” to unikatowa na rynku wydawniczym książka opisująca największą w okresie II wojny światowej zbrodnię popełnioną przez Niemców na terenie okupowanego Gniezna, na terenie okupowanej Wielkopolski. Zbrodnię, która dzisiaj jest praktycznie zapomniana... Zbrodnię która pochłonęła oficjalnie blisko 4 tysiące osób. Nieoficjalnie zamordowanych pacjentów „Dziekanki” może być dwu- lub trzykrotnie więcej…

Zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe dodruku tej książki, ponieważ pierwsze wydanie, które ukazało się w 2017 roku rozeszło się w kilka miesięcy, ponieważ nikt wcześniej nie poruszał tego tematu.

Zainteresowanie tą książką i tematem w niej poruszonym gwałtownie wzrosło w 2021 roku po emisji reportażu „Zbrodnia bez kary”, który ukazał się na antenie TVP Historia w ramach cyklu red. Adama Sikorskiego „Było...nie minęło”  (link: https://vod.tvp.pl/programy,88/bylo-nie-minelo-odcinki,274075/odcinek-568,S01E568,320004).
Ogromne zainteresowaniem tematem sprawiło, że przez ostatnie kilkanaście miesięcy starałem się pozyskać środki finansowe na dodruk książki. Niestety, moje starania o pozyskanie środków finansowych od władz samorządowych czy państwowych lub innych instytucji, zakończyły się niepowodzeniem. Nie ma bowiem woli popularyzowania tego wątku historii Polski, historii niemieckich zbrodni na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka”.

„Zapomniana zbrodnia”, która została wydana w 2017 roku, zawiera dokumentację ponad 12-letniego śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez Karola Soberskiego, którego efektem było odkrycie „dołów śmierci” – jedynego znanego obecnie miejsca w powiecie gnieźnieńskim, w którym Niemcy pogrzebali pacjentów Zakładu Psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie...  „Zapomniana zbrodnia” mówi o eksterminacji psychicznie i nieuleczalnie chorych, którą to akcję Niemcy określili kryptonimem „T4” i stanowiła ona preludium zbrodni nie mającej precedensu w historii ludzkości, o której dziś mówimy Holocaust. I ta Zagłada miała swój początek również w niemieckim Gnesen, gdzie Niemcy prowadzili doświadczenia z użyciem gazowych technik zabijania...

Książka „Zapomniana zbrodnia” to efekt poszukiwań, spotkań ze świadkami wydarzeń z czasów okupacji, rozmów z rodzinami pacjentów „Dziekanki” i rodzinami personelu tegoż szpitala, jak również owoc wielu wyjazdów w lasy w okolice Gniezna, gdzie autor na miejscu szukał miejsc kaźni tysięcy pacjentów „Dziekanki”.
Czytelnik w książce znajdzie zarówno informacje o szatańskich metodach uśmiercania pacjentów „Dziekanki”, niemieckie metody zacierania śladów tej zbrodni ale też listę części nazwisk pacjentów gnieźnieńskiego szpitala (gdzie śmierć ponieśli m.in. Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Anglicy, Łotysze, Niemcy... ), których Niemcy uśmiercili w mobilnych komorach gazowych, które jeździły po Ziemi Gnieźnieńskiej.

Liczy się każdy grosz! Dlatego chcemy docenić najhojniejszych Darczyńców, którzy dokonają wpłaty w kwocie 200 zł lub wyższej. Dla każdej takiej osoby przewidziany jest egzemplarz książki z dedykacją autora. Ponadto każdy taki Darczyńca zostanie zaproszony na wyjątkową premierę dodruku tej książki! W przypadku podarowania zwielokrotnionej kwoty 200 zł, odpowiednio zwiększymy pulę książek (przykładowo za kwotę 400 zł przekażemy dwie książki).

Mam nadzieję, że ta książka pozwoli przywrócić pamięć, czyli to, cośmy winni tym męczennikom II wojny światowej, tym ofiarom – pacjentom szpitala „Dziekanka”.

Autor książki
Karol Soberski, dziennikarz z 27-letnim stażem, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 20 lat odkrywa tajemnice ziemiaństwa, pałaców i dworów oraz sekrety II wojny światowej w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach.W 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna (gm. Mieleszyn) odkrył „doły śmierci” w których Niemcy, w ramach akcji „T4”, w 1942 r. pogrzebali pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie, co opisał w książce „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka”. Jest to jego największe historyczne odkrycie. Od tego czasu zajął się wyjaśnianiem zagadek historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie tych dotyczących XIX i XX w.

Od 2016 r. swoje odkrycia opisuje w książkach: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce. Autor przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015); współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).

W 2017 r. powołał w Gnieźnie do życia Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, której jest prezesem. Fundacja zajmuje się upamiętnianiem osób, miejsc i wydarzeń związanych z historią Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz promuje atrakcje turystyczne tego regionu.

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • B.P. - awatar

    B.P.

    15.11.2023
    15.11.2023

    Powodzenia :)

4 222 zł  z 49 000 zł (Cel)
Wpłaciło 31 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 31

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Kris - awatar
Kris
200
Antoni Łęszczak - awatar
Antoni Łęszczak
300
Joanna C - awatar
Joanna C
20
PTTK Witkowo - awatar
PTTK Witkowo
222
B.P. - awatar
B.P.
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij