Marta Hryniuk
Raport: Generator #3 (Marzec 2023)
Pełny raport z naszego trzeciego transportu znajdą Państwo na stronie https://whydonate.com/en/fundraising/generator
Bardzo dziękujemy za wsparcie które otrzymaliśmy od każdej i każdego z Was!
For English please scroll down!
Ta zbiórka zasili zbiórkę na stronie https://whydonate.nl/en/fundraising/generator
W celu ułatwienia transferów pieniędzy dla osób z Polski oraz za pomocą systemu PayPal i kart kredytowych otworzyliśmy oddzielną zbiórkę tu.
~
Co robimy?
Zbieramy pieniądze na zakup agregatów prądotwórczych dla Ukraińców i Ukrainek na wschodzie kraju. W obliczu zbliżającej się zimy i nasilających się rosyjskich bombardowań infrastruktury cywilnej, wzrasta zapotrzebowanie na wsparcie, które pomoże zapewnić podstawowe potrzeby, takie jak dostęp do energii elektrycznej. Agregaty są wykorzystywane do zapewnienia podstawowych potrzeb i komunikacji na niedawno wyzwolonych obszarach, blisko linii frontu i w społecznościach wiejskich. Są niezbędne do funkcjonowania szpitali polowych i w pracach budowlanych. Obecnie są one niezwykle trudne do zdobycia i bardzo drogie w Ukrainie. Agregaty kupimy w Polsce i zorganizujemy transport do wschodniej Ukrainy.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy polsko-brytyjskim duetem artystycznym, na co dzień mieszkamy w Rotterdamie w Holandii, gdzie organizujemy wydarzenia kulturalne. Przed obecną fazą wojny kilkakrotnie odwiedziliśmy Ukrainę, realizując tam między innymi pełnometrażowy dokument, który jest obecnie na etapie postprodukcji.
Razem z naszym kolektywem filmowym WET (https://wetfilm.org/) na stałe współpracujemy z ukraińskim kolektywem Freefilmers (https://help-freefilmers.network/), którego członkowie i członkinie prezentowali swoje filmy w Rotterdamie pod koniec 2021 roku. Członkowie Freefilmers pozostają w Ukrainie i organizują pomoc na miejscu. Agregaty, które kupimy, zostaną wysłane do Freefilmers w Zaporożu, a stamtąd rozdysponowane najbardziej potrzebującym społecznościom.
Kim są Freefilmers?
Freefilmers to kolektyw zrzeszający osoby zajmujące się filmem i wideo, wywodzący się z Mariupola. W swojej pracy Freefilmers koncentrują się na tematach związanych z przemianami w tkance miejskiej we wschodniej Ukrainie, wielokulturowym dziedzictwem i kreatywnością klasy pracującej. Ich najnowsze projekty skupiają się na pamięci kulturowej i archiwach spoza oficjalnych narracji historycznych oraz na przemocy na tle genderowym.
Miasta, w których mieszkali Freefilmers, zostały zniszczone przez bombardowania i naloty. Wielu członków i członkiń straciło swoje domy i pracę, niektórzy przyjaciół i krewnych. Od początku wojny Freefilmers łączą pomoc humanitarną z kręceniem filmów. Niosą pomoc najbardziej zagrożonym społecznościom, w tym artystom undergroundowym, aktywistom ze społeczności LGBTQ+, osobom neuro-różnorodnym, społecznościom wiejskim i romskim.
Co kupimy?
Za zebraną kwotę kupimy agregaty - ich liczba i rodzaj zależeć będą od dostępności, która jest bardzo ograniczona. Na chwilę obecną udało nam się zarezerwować sześć agregatów benzynowych o mocy 3,5kW. Jeśli nie uda nam się zdobyć większej ilości agregatów, pieniądze zostaną wydane na inne artykuły, na przykład baterie litowe lub śpiwory. Będziemy elastyczni i kupimy taką pomoc, jaka jest najbardziej potrzebna - zostanie to ustalone wraz z Freefilmers, którzy mają wiedzę z pierwszej ręki o tym, jakie są najważniejsze potrzeby.
Będziemy Was informować o naszych wydatkach.
Obserwuj nas na Instagramie:
https://www.instagram.com/marta_hryniuk/
https://www.instagram.com/wetfilm/
GENERATOR - Humanitarian aid for at-risk Ukrainians
Important: this fundraiser supports the campaign on WhyDonate.nl: https://whydonate.nl/en/fundraising/generator
We have launched this smaller campaign for people who want to use PayPal or credit card payments. WhyDonate stopped taking these types of payment less than 48h after we launched; this sister campaign allows for everyone to donate.
What do we do?
We are raising money to buy generators for at-risk Ukrainians, particularly in the east of the country. With winter approaching, escalating Russian bombardment of civilian infrastructure, a lingering humanitarian crisis and less support from abroad, there is an increased need for aid which can provide essentials such as electricity. Generators are used for basic amenities and communication in recently de-occupied areas near the frontline, in rural communities, in field hospitals and for reconstruction projects. They are currently extremely hard to source and very expensive in Ukraine. We will buy the generators in Poland and organise transport to eastern Ukraine. We’re asking for your help to ensure that these communities make it through the winter.
Who are we?
We are Marta Hryniuk and Nick Thomas - artists living in Rotterdam, and originally from Poland and the UK respectively. We make films and organise cultural events. We have strong ties with Eastern Europe, and especially with Ukraine. Marta has worked as an activist within networks in Poland which assist the Belarusian struggle for democracy and freedom, providing support for political refugees. Before the current phase of the war we visited Ukraine on several occasions, making a short film there in 2019, and shooting a documentary in 2021, which is currently in post production.
Through our film collective WET (https://wetfilm.org/) we have an ongoing exchange with Ukrainian collective Freefilmers (https://help-freefilmers.network/), who presented their films in Rotterdam in late 2021, and with whom we have more events planned. Freefilmers members have been in Mariupol, Zaporizhzhia, and Kyiv since the conflict began, and have been organising aid on the ground. The generators we buy will be sent to Freefilmers in Zaporizhzhia, and from there distributed to at-risk people in the region.
Who are Freefilmers?
Freefilmers are a collective of filmmakers and artists, originally from Mariupol, Ukraine. For the past five years, they have been working with themes of urban transformations in eastern Ukraine, multicultural heritage and working-class creativity. Their current projects focus on cultural memory and archives beyond official historical narratives, and gendered violence.
The cities where Freefilmers used to live have been destroyed by shelling and air raids. Many members of Freefilmers have lost their homes and jobs; some have lost friends and relatives. Since the beginning of the war Freefilmers have been combining humanitarian aid work with filmmaking. They bring aid to the most vulnerable communities, including underground artists, queer activists, neurodivergent people, rural and Roma communities.
What will we buy?
With the funds we will buy generators. The supply of generators - even outside Ukraine - is very limited at the moment. We have managed to reserve an initial batch of six generators from one retailer, which provides a good starting point for the campaign. The number and type of additional items we buy will depend on availability when we receive the money; if we cannot source generators the money will be spent on other items, for example lithium batteries, or sleeping bags. We will be flexible and buy whatever aid is most necessary; this will be determined in conversation with Freefilmers who have first-hand knowledge of what the most critical needs are.
We will keep you posted about our expenditures.
Follow us on Instagram:
https://www.instagram.com/marta_hryniuk/
https://www.instagram.com/wetfilm/
Raport: Generator #3 (Marzec 2023)
Pełny raport z naszego trzeciego transportu znajdą Państwo na stronie https://whydonate.com/en/fundraising/generator
Bardzo dziękujemy za wsparcie które otrzymaliśmy od każdej i każdego z Was!
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Vilma i Piotr
Thanks for you are doing. Hopefully it will not last long. Best rgeards Vilma i Piotr
Anonimowy Darczyńca
Thank you And good luck! Ela
Dziadkowie
Marta i Nick - powodzenia
Mikhail Markelov
Glory and peace to Ukraine!
Marta Hryniuk - Organizator zbiórki
Thank you Mikhail for supporting the fundraiser. We appreciate your help a lot!
Victoria Austin
Thank you for your service!!!