Kiedy płonęła katedra Notre Dame czy teraz Australia oczy świata kierowały i kierują się w te rejony a światowe media wręcz "oszalały". Jest to oczywiście zrozumiałe.... jednak kiedy płonęły PŁUCA naszej planety niewielu to "obeszło" ...
My jednak wracamy do tego dramatu, bo jest to tragedia nas wszystkich!
Na wczesnym etapie edukacji uczyliśmy się, że Amazonia to Zielone Płuca Ziemi. To właśnie tam powstaje około 20% tlenu – jest to ogromna ilość. W amazońskich lasach żyje ponad 3 mln gatunków roślin oraz zwierząt. Tereny te zamieszkują plemiona Indian – rdzennych mieszkańców. Choć pożary w tamtej części świata zdarzają się cyklicznie, ostatnio było naprawdę źle – pożar widać było nawet z kosmosu.
Las deszczowy Amazonii zajmuje powierzchnię ok. 5,5 mln km². Na jego obszarze żyją trzy miliony gatunków roślin i zwierząt, a także ok. miliona rdzennych mieszkańców.
Lasy Amazonii mają również ogromne znaczenie dla krajów Ameryki Południowej, których gospodarka oparta jest na sprzedaży cennego drewna. Amazonia jest bardzo ważna również dla reszty świata. Tzw. zielone płuca Ziemi filtrują ogromne ilości dwutlenku węgla, tym samym spowalniając proces ocieplania się klimatu
Jeżeli lasy Amazonii będą wyniszczane w tak szybkim tempie, klimat może zacząć się drastycznie zmieniać. Konsekwencje odczują nie tylko rdzenni mieszkańcy dżungli, tamtejsza roślinność i zwierzęta. Zmiany klimatu doprowadzą do końca świata, jaki znamy i to szybciej niż nam się wydaje.
Zdaniem ekspertów bezprecedensowa skala pożarów lasów w Ameryce Południowej jest w przeważającej części dziełem ludzi. Odpowiadają za nie rolnicy, którzy wypalają wykarczowane tereny pod uprawy i wypas bydła - lecz przede wszystkim brazylijski prezydent, który do tego ich zachęcał i aktywnie dąży do gospodarczego wykorzystania dorzecza Amazonki.
Naukowcy ostrzegają, że to droga prowadząca do katastrofy. Według klimatologa Carlosa Rubio, przy obecnym tempie dewastacji puszczy już za pięć lat może dojść do uruchomienia procesu, który spowoduje nieodwracalne wymarcie lasu deszczowego i przekształcenie go w suchą sawannę.
Co robić?
Jeśli za znikanie lasów deszczowych odpowiadają ludzie, to i ludzie ludzie mogą je powstrzymać. W jaki sposób? Największe pole do działania mają politycy. Ale pomóc mogą też "zwykli" obywatele.
Jednym ze sposobów jest wsparcie dla organizacji pozarządowych walczących o zachowanie puszczy oraz prawa rdzennych mieszkańców Amazonii - najbardziej zagorzałych wrogów karczowania lasów. Organizacje te m.in. promują ekologiczne rolnictwo, prowadzą lobbing u rządzących i organizują projekty konserwacyjne.
Wśród najlepiej ocenianych organizacji są m.in. lokalne grupy NGO jak Imazon i COICA oraz międzynarodowe grupy jak Amazon Watch i Amazon Conservation Team.
My przekażemy zebrane środki GREENPEACE i ich akcje:
Uratuj Amazonkę
Dołącz do nas, aby chronić największy na świecie las deszczowy
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: