Archiwum Osiatyńskiego https://archiwumosiatynskiego.pl/ to obywatelska inicjatywa, która realizuje ideę Wiktora Osiatyńskiego, aby prowadzić kronikę bezprawia za czasów „dobrej zmiany.”
W kwietniu 2017 roku, kilka dni przed śmiercią, Wiktor Osiatyński powiedział nam:
“Ważne jest dokładne monitorowanie, zapisanie i sprawozdanie, jak zachowują się ludzie i organy władzy. Bezustannie trzeba przypominać, że władza ma wytyczone prawem pole działania. Trzeba obywatelom, ale także samym ludziom władzy, wskazywać na to, co wykracza poza ten mandat. Prawnicy powinni stwierdzać, gdzie nastąpiło naruszenie prawa, a także przedstawiać, jakie grożą za to konsekwencje. Trzeba punktować także te działania władzy, które, choć formalnie legalne, naruszają zasady demokratycznego państwa prawa.”
Zostawił nam w spadku zobowiązanie, by spisywać czyny i rozmowy władzy, by rejestrować łamanie zasad państwa prawa – tak powstało Archiwum Osiatyńskiego.
Od grudnia 2017 roku codziennie monitorujemy, analizujemy i wyjaśniamy zmiany dotyczące praworządności w Polsce. Piszemy o zmianach w wymiarze sprawiedliwości, sporze polskiego rządu z Unią Europejską, naciskach i represjach wobec sędziów i prokuratorów. Dajemy też pole do merytorycznej dyskusji o naprawie systemu sprawiedliwości.
Opublikowaliśmy do tej pory ponad 800 artykułów, autorstwa ponad 120 ekspertek i ekspertów, wysłaliśmy przeszło 60 newsletterów oraz zarchiwizowaliśmy ponad pół tysiąca dokumentów.
Od września 2018 roku w „Alfabecie Buntu” prezentujemy gesty protestu oraz sylwetki osób i inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego. Do tej pory opublikowaliśmy ponad 250 wpisów http://alfabetbuntu.pl.
Od marca 2019 roku informujemy o tym, co dzieje się w Polsce również po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland - http://ruleoflaw.pl.
Organizujemy też otwarte dla publiczności debaty i wykłady z wybitnymi prawnikami z Polski i zagranicy. 3 czerwca 2019 zapraszamy na 2. Wykład im. Wiktora Osiatyńskiego, który wygłosi prof. Timothy Garton Ash z Uniwersytetu w Oksfordzie.
Aby kontynuować nasze działania w 2019 roku, potrzebujemy Twojego wsparcia. Archiwum Osiatyńskiego to projekt obywatelski, finansowany głównie przez dobrowolne datki naszych Darczyńców.
Pomóż nam dalej wypełniać ostatnią wolę Wiktora Osiatyńskiego - wesprzyj Archiwum i udostępnij zbiórkę. Dziękujemy za Twoje zaangażowanie!
Zespół Archiwum Osiatyńskiego
W razie pytań, prosimy o kontakt na adres: [email protected]. Archiwum Osiatyńskiego działa przy Fundacji Kontroli Obywatelskiej OKO, wydawcy OKO.press.
***
Support The Wiktor Osiatyński Archive and help us defend the rule of law in Poland
The Wiktor Osiatyński Archive was established in 2017 in memory of the late Professor Wiktor Osiatyński, prominent constitutionalist and human rights defender, in order to bring his idea to life of creating a ‘chronicle of unlawfulness’ and document what is frequently described as the backsliding of the rule of law in Poland.
Professor Osiatyński encouraged citizens to ‘monitor, record and report about the behavior of those in power when they breach and disrespect the law and the Constitution’, and to provide reliable information about the nature and consequences of such actions to the public.
Since December 2017 we have been monitoring, analysing, and explaining threats to the rule of law in Poland, notably far-reaching changes in the justice system and separation of powers.
We also cover disputes between the European Union and Poland’s government over rule of law issues, and document attacks on judicial independence, including the intimidation of judges and prosecutors. The Wiktor Osiatński Archive is also a platform for substantive discussions about genuine improvements to the justice system and how to guarantee adherence to the rule of law principle in Poland for the future.
We have published more than 800 articles, authored by more than 120 experts, sent 60 newsletters and archived more than 500 documents, all of which are easily accessible on our website.
Since September 2018, we have published profiles of more than 250 individuals and initiatives active in Poland in ‘The Alphabet of Dissent’ [‘Alfabet Buntu’], seeking to acknowledge their work and promote civil society activism - http://alfabetbuntu.pl
Since March 2019, we have also brought information in English to public opinion around the world about the situation in Poland via the Rule of Law in Poland website - http://ruleoflaw.pl.
Our mission is to sustain public interest in the rule of law and to raise awareness within Polish society about the importance and benefits of respecting rule of law standards. To this end, we have organised debates and lectures in Warsaw featuring renowned lawyers and scholars from Poland and around the world, all open to the general public.
The next one will take place on 3 June 2019. The keynote lecture will be delivered by prof. Timothy Garton Ash (Oxford University), ahead of the 30 th anniversary of the first semi-free elections in Poland after the fall of communism.
To continue our mission in 2019, we need your support. The Wiktor Osiatyński Archive is a citizens’ initiative supported mainly through donations.
Help us to continue this important project inspired by Professor Wiktor Osiatyński.
Donate and share information about this crowdfunding campaign. Thank you for your support!
The Wiktor Osiatyński Archive team
For more information, please contact us at: [email protected]
Visit our website at: https://archiwumosiatynskiego.pl/
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Anonimowy Darczyńca
Pozdrawiam
Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki
Dziękujemy i pozdrawiamy! :)
Magdalena Boguszewicz
Bezsprzecznie warto wspierać ARCHIWUM OSIATYŃSKIEGO! https://archiwumosiatynskiego.pl/
Archiwum Osiatyńskiego - Organizator zbiórki
Dziękujemy za wsparcie i dobre słowo! Pozdrawiamy :) AO