Zbiórka Archiwum online LGBTQiFEM - zdjęcie główne

Archiwum online LGBTQiFEM

3 835 zł  z 23 500 zł (Cel)
Wpłaciło 70 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Nasz cel: ocalić od zapomnienia i ożywić dawne czasy!
English version below.

Osoby kryjącymi się za pod literami LGBTQ oraz FEM istniały od zawsze. Prowadziły bujne lub zwyczajne życie, walczyły o równe prawa, przeżywały sukcesy i porażki, kochały, porzucały lub były porzucane, pisały wiersze, felietony opowiadania i powieści, fotografowały, malowały, rysowały – po prostu tworzyły historię. Naszą historię. Ludzką. Czasem zwyczajną, czasem nie.
I my, ludzie zebrani w Historycznym Klubie LGBTQ i FEM, chcemy ocalić ich – i naszą – przeszłość od zapomnienia.

Od ponad dwóch lat gromadzimy, zabezpieczamy i opracowujemy materiały archiwalne. Nasze zbiory zbliżają się już do 4000 stron materiałów drukowanych, a niemal co dzień dochodzą nowe.

Ocaliliśmy już archiwum pierwszej legalnej w Polsce organizacji dla osób nieheteronormatywnych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Grup Lambda. Jej ostatni przewodniczący chciał wszystkie materiały zakopać gdzieś w lesie pod drzewem, bo archiwom państwowym brakuje środków, aby zarchiwizować kilkusetletnie dokumenty, a co dopiero kilkunastoletnie! 

Naszym marzeniem jest umieszczenie wszystkich posiadanych zbiorów w internecie, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać. Dzięki  Ośrodkowi Karta, z którym współpracujemy, jest to możliwe.

Jednak, aby nam się to udało, musimy zeskanować, wprowadzić do systemu i opisać blisko 4000 stron materiałów. Wprowadzenie jednej strony wraz z odpowiednim opisem zajmuje średnio 20 minut. Wrzucenie wszystkich materiałów zajmie więc 80 000 minut.  Jedna osoba musiałaby zajmować się tym dzień w dzień po 8 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu przez pół roku.

A materiałów wciąż przybywa!

Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o pomoc. Zebrane środki pozwolą nam na zlecenie prac archiwizujących, co zdecydowanie przyśpieszy ten czasochłonny proces. Każda wpłata przybliży nas do celu, a dla tych, którzy wpłacą 20 zł i więcej, mamy specjalne podziękowania:

W nieistniejących wolnych chwilach gromadzimy też historię mówioną. Przeprowadzamy wywiady z ludźmi, którzy działali na rzecz naszej społeczności lata temu. Nadwyżkę pieniędzy będziemy chcieli przeznaczyć na dojazdy do właśnie takich osób i nagranie ich historii. 


Więcej o naszej działalności przeczytacie na stronie www.fundacjaq.com.pl

Zapraszamy też do śledzenia nas na Facebooku: Klub historyczny Lgbtqia FEM oraz odwiedzania naszego wirtualnego muzeum: Polish LGBTQIA Museum.


English version:

Our goal: to save from oblivion and revive good old times!

People behind the acronym  LGBTQ and FEM have always existed. They were living a lush or ordinary life, fighting for equal rights, experiencing successes and failures, loving, abandoning or were abandoned, writing poems, columns and novels, photographing, painting, drawing - they simply created History. Our History. Human History that sometimes was ordinary, sometimes not.

And we, people gathered in the Historical LGBTQ and FEM Club, want to save their - and our - past from the oblivion. We have been collecting, protecting and processing archival materials for over two years. Our collection has already approached nearly 4000 pages of printed materials, and almost every day new ones arrive.

We managed to save the archives of the first legally operating organization for non-heteronormative people  in Poland  called the National Association of Lambda Groups. Its last chairman wanted to bury all the materials somewhere in the forest under the tree, because the state archives are lacking capacity to archive several hundred years old documents, not to mention the newer ones!

Our dream is to put our collection on the Internet so that everyone can become familiar with it. Thanks to the Karta Center, with whom we cooperate, it is possible now.
However, in order to do so, we need to scan, upload into the system and describe nearly 4,000 pages of materials. It takes an average of 20 minutes to enter one page with the appropriate description. In total, it will take 80,000 minutes to upload all the materials we have. For one person it means to work 8 hours per day, 7 days per week for half a year.

And every day there are more and more materials to archive!

In non-existent spare moments we also realize oral history project. We conduct interviews with former activists who worked for our community years ago. The surplus of money we would like to spend on travel expenses to reach such people and record their memories.


Aktualizacje


  • Klub historyczny Lgbtqia FEM. - awatar

    Klub historyczny Lgbtqia FEM.

    10.04.2019
    10.04.2019

    Przyjaciółki i Przyjaciele archiwum, bardzo dziękujemy za Wasze wsparcie. Dzięki Wam krok po kroku przybliżamy się do wymarzonego celu!

    Będziemy wdzięczni, jeśli opowiecie innym o naszej akcji. Zróbcie sobie zdjęcie z kartką, podobnej do tej poniżej, zamieśćcie je, wraz z linkiem do zbiórki, na swoim profilu w mediach społecznościowych i prześlijcie do nas. Z przyjemnością - i dumą! - podamy je danej.

    [ZDJĘCIE: koncept i pozowanie: Rebel Ballerina - Natalia Maria Wojciechowska (www.rebelballerina.com), zdjęcie: Carlos Alves (www.carlosalves.pl)]

    Zdjęcie aktualizacji 29 496

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Olga  Drozd - awatar

    Olga Drozd

    23.01.2020
    23.01.2020

    Powodzenia

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    17.03.2019
    17.03.2019

    Powodzenia

    • Klub historyczny Lgbtqia FEM. - awatar

      Klub historyczny Lgbtqia FEM. - Organizator zbiórki

      18.03.2019
      18.03.2019

      Pięknie dziękujemy!

  • Andrzej Selerowicz - awatar

    Andrzej Selerowicz

    10.03.2019
    10.03.2019

    Powodzenia!

    • Klub historyczny Lgbtqia FEM. - awatar

      Klub historyczny Lgbtqia FEM. - Organizator zbiórki

      10.03.2019
      10.03.2019

      Jesteśmy pod wrażeniem, dziękujemy, nie zawiedziemy! <3

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    07.03.2019
    07.03.2019

    Wspaniała inicjatywa!

    • Klub historyczny Lgbtqia FEM. - awatar

      Klub historyczny Lgbtqia FEM. - Organizator zbiórki

      10.03.2019
      10.03.2019

      Dziękujemy!

3 835 zł  z 23 500 zł (Cel)
Wpłaciło 70 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 70

Justyna - awatar
Justyna
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Michał Niedośpiał - awatar
Michał Niedośpiał
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
55
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij