Badania niedźwiedzia Baloo

Zbiórka

Badania i leczenie misia

Baloo został interwencyjnie odebrany z cyrku ze względu na zagrożenie zdrowia. Musieliśmy go jak najszybciej przebadać, żeby zacząć leczenie. Teraz musimy zapłacić FV za te badania.

4-letni niedźwiedź Baloo przez 2 lata pracował w jednym z polskich cyrków. Z badań wynika, że niedźwiedź nie ma praktycznie wszystkich pazurów, ma złamane górne kły, z zaawansowaną próchnicą i otwartymi kanałami zębowymi, zanik mięśni, zwyrodnienie przedniej łapy oraz brak witaminy D w organizmie. Do wykonania kompleksowych badań wezwaliśmy lekarzy weterynarii Julię Bohner i Franka Goeritz'a z Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research z Berlina, najbliższej jednostki zajmującej się diagnostyką i leczeniem tych zwierząt. Chcieliśmy, by Baloo został przebadany przez najlepszych specjalistów. Badanie trwało prawie 4 godziny i obejmowało kompleksową diagnostykę – badania krwi, moczu, kału, wykonanie RTG i USG za pomocą nowoczesnych, przenośnych aparatów, oraz wiele innych. Wyniki tych badań posłużą za dowody w sprawie przeciwko właścicielom niedźwiedzia. Jednak przede wszystkim nie mogliśmy zwlekać z wykonaniem badań, bo zdrowie Baloo było poważnie zagrożone. Tylko dzięki badaniom wiemy, jak leczyć niedźwiedzia i czego najbardziej potrzebuje! Nam została teraz do zapłacenia faktura za to badanie. Niestety – nie było ono tanie... Całkowity koszt badania to 4000 euro, czyli około 16 000 zł! Mamy 3 tygodnie na zapłacenie tej faktury!!! 

Photo

Historia Baloo

Jedynym polskim cyrkiem nadal wykorzystującym niedźwiedzie pozostawał w tym sezonie Cyrk Vegas. Jego pokaz polegał wyłącznie na prezentacji zwierzęcia w przerwie spektaklu. Pracownik podchodził do klatki, głaskał go i karmił popcornem. Dodatkowo w jednym z wywiadów właścicielka cyrku chwali się, że Baloo był karmiony również bitą śmietaną. Baloo przebywał na samochodowej przyczepie, którą dzielił z gadami. Wydzielona dla Baloo część przyczepy posiadała okratowane wejście i niewielkie okienko w górnej części. Podłoga przyczepy została wyłożona gumą, a w połowie również wysypana trocinami. W przyczepie nie stwierdzono miski z wodą ani pożywienia. Zewnętrzny wybieg stanowiła elipsa o wymiarach około 5x5m, ale niedźwiedź wychodził na niego prawdopodobnie tylko podczas pokazów karmienia popcornem.

Photo

Odebranie niedźwiedzia

Po konsultacji przez zoologów i lekarzy weterynarii zebranych przez Fundację Viva! podczas śledztwa materiałów na temat warunków, w jakich utrzymywany jest niedźwiedź w Cyrku Vegas, podjęto decyzję o natychmiastowej interwencji ze względu na zagrożenie życia i zdrowia zwierzęcia.

W interwencji udział wzięli:

– adwokat Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji VIVA!;

– dr nauk biologicznych Ewa Zgrabczyńska, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu;

– Magdalena Scherk-Trettin, fundacja Vier Pfoten, zajmująca się ratowaniem niedźwiedzi;

– dr nauk biologicznych Agnieszka Sergiel, Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk;

– dr nauk biologicznych Robert Maślak, Zakład Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców, Uniwersytet Wrocławski;

– lek. wet. Paweł Botko, specjalista chorób zwierząt nieudomowionych, wieloletni pracownik Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu;

– lek. wet. Jarosław Przybylski, Ogród Zoologiczny w Poznaniu;

– Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach;

– Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Photo

Przebieg interwencji

Fundacja VIVA! 5 lipca 2016 roku złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami przez właścicieli cyrku i na podstawie tego zawiadomienia otrzymała asystę śląskiej policji do przeprowadzenia interwencji na terenie cyrku. Już podczas zabezpieczania terenu cyrku przez funkcjonariuszy specjaliści potwierdzili, że w przypadku niedźwiedzia stan jest poważny i zwierzę nie może pozostać na terenie cyrku. Pierwsze spostrzeżenia podczas obserwacji Baloo wskazywały na poważne problemy w zakresie układu ruchu, słabą okrywę włosową czy brak pazurów. 

Po wejściu na teren cyrku specjaliści orzekli jednogłośnie – zdrowiu i życiu niedźwiedzia Baloo zagraża realne niebezpieczeństwo. Podobne wnioski mieli w zakresie stanu zdrowia i warunków krokodyla nilowego (który posiadał dokumenty kajmana krokodylowego) i trzech żółwi. Zwierzęta te przebywały w zbyt małych pojemnikach, na trocinach, w pomieszczeniu do którego nie dostawało się światło słoneczne. Przyczepa, na której przewożone i przetrzymywane były zwierzęta, nie była klimatyzowana, a w terrariach nie były utrzymywane właściwe warunki, takie jak temperatura czy wilgotność powietrza.

Po stwierdzeniu zagrożenia zdrowia, a w przypadku gadów nawet życia, zapadła decyzja o odbiorze zwierząt Cyrkowi Vegas. Fundacja Viva złożyła stosowny wniosek do Urzędu Gminy w Pawłowicach, na terenie której cyrk Vegas aktualnie przebywał, a policja postanowiła zabezpieczyć zwierzęta jako dowody w sprawie.

Photo

Nowe życie Baloo

Wszystkie odebrane przez Fundację VIVA zwierzęta zostały przekazane pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu, który nie tylko jest uprawniony do opieki nad zwierzętami niebezpiecznymi (takimi jak niedźwiedź czy krokodyl), ale też ma bardzo duże doświadczenie i warunki do utrzymywania i leczenia tych zwierząt. Zwierzęta przebyły drogę między Pawłowicami a Poznaniem w klimatyzowanych samochodach, z częstymi przystankami na odpoczynek i pojenie. Baloo dotarł w nocy do azylu dla niedźwiedzi, który w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu wybudowała austriacka fundacja Vier Pfoten.

Photo

Nowa dieta

Baloo w ZOO w Poznaniu otrzymuje zbilansowane posiłki, odpowiednie dla niedźwiedzi. Uwielbia orzechy, marchewki, śliwki i jabłka. Buraki są pożywieniem ostatniego wyboru, natomiast surowe ogórki nie przekonują go w ogóle. 

Photo

Wyniki badań Baloo

Podczas badań potwierdziły się przypuszczenia z oględzin dokonanych na miejscu interwencji przez lekarzy weterynarii tam obecnych: niedźwiedź jest zbyt mały jak na swój wiek, a jego problemy z poruszaniem wynikają z braku ruchu. Stwierdzono też, że niedźwiedź praktycznie w ogóle nie przebywał na słońcu, a nienaturalne podłoże doprowadziło do poważnych chorób układu ruchu. Wszystkie te problemy wynikają z długotrwałego przebywania niedźwiedzia na przyczepie samochodowej. Potwierdza to tylko obserwacje Fundacji Viva, że Baloo był wypuszczany na zewnętrzny wybieg tylko na czas pokazów i karmienia popcornem. Zgodnie z obserwacjami działaczy VIVY zwierzę nie przebywało na zewnętrznym wybiegu w innych niż pokaz karmienia czasie i okolicznościach.

Już wiadomo, że Baloo wymagać będzie skomplikowanego leczenia i długotrwałej rehabilitacji. Już pierwsze zalecenia lekarzy weterynarii z IZW po wykonaniu RTG i USG zakładały przerwanie kwarantanny i jak najszybsze wypuszczenie niedźwiedzia na naturalne podłoże, do lasu, z możliwością wspinania się po drzewach i kąpieli.

Photo

Nowy wybieg

Baloo przebywa teraz na wybiegu 120 metrów kwadratowych. Należy podkreślić, że to znacznie więcej, niż wymagają polskie przepisy. Te nakazują zapewnienie 2 niedźwiedziom wybiegu 100m2. Ale zarówno według nas, jak i dyrekcji oraz pracowników poznańskiego Ogrodu Zoologicznego, Baloo zasługuje na znacznie więcej. Dlatego trwa błyskawiczna budowa nowego wybiegu o wielkości kilku tysięcy metrów kwadratowych, na którym Baloo będzie miał do dyspozycji różne zabawki do ćwiczeń mięśni oraz swoje własne SPA – basen, w którym będzie mógł się kąpać. A że Ballo uwielbia wodę – będzie to dla niego prawdziwa radość!!!

Photo

Pomóż nam pomagać!

Postępowanie przygotowawcze w sprawie znęcania się nad Baloo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu Zdroju. Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA będzie pełniła w tej sprawie prawa pokrzywdzonego. Musimy zapłacić 16 000 zł za badania, które będą dowodem w tej sprawie. Mamy na to zaledwie 3 tygodnie. A to dopiero początek walki o przywrócenie niedźwiedziowi zdrowia! 

POMÓŻ NAM POMAGAĆ!!!

PhotoPhotoPhotoPhoto

Komentarze

 • Ala

  02.09.16
  02.09.16

  grosz do grosza - kto może niech wesprze w wynagrodzeniu za to co ludzie mu zgotowali :(

 • Kamil

  30.08.16
  30.08.16

  20

 • Ola

  30.08.16
  30.08.16

  Żebyś był zdrowy i w końcu szczęśliwy!

 • Agata

  25.08.16
  25.08.16

  Mam nadzieję, że już nigdy nie spotka Cię nic złego ze strony ludzi. Życzę Ci abyś wracał do zdrowia i przebywał w pełnym spokoju.

 • Ewa

  23.08.16
  23.08.16

  Dla kochanego niedźwiadka oby szybko wyzdrowiał :)

Wpłaty - 249

 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  10
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Iwona
  10
  Iwona
 • Avatar Sławomir
  10
  Sławomir
 • Avatar Marta
  10
  Marta
 • Avatar Beata
  20
  Beata
 • Avatar Weronika
  5
  Weronika
 • Avatar Ala
  12
  Ala
 • Avatar dagmara
  5
  dagmara
 • Avatar Klaudia
  5
  Klaudia
 • Avatar Kamil
  20
  Kamil

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe !

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Obróć, aby zobaczyć stronę