Od kilku lat na polskim rynku filmowym zaostrza się spór dotyczący wysokości tantiem za wyświetlanie filmów w kinach. W Polsce, co jest wyjątkowe w Europie, jest aż pięć organizacji, które są uprawnione do pobierania opłat od kin. Przez ponad 20 lat trzy z nich właściwie nie korzystały z tego prawa, natomiast dwie pozostałe - Stowarzyszenie Filmowców Polskich i ZAiKS forsowały łączną stawkę w wysokości 2,1%.
Badania wykonane w Europie pokazują, że średnia pobieranych opłat w Unii Europejskiej to 1%.
W 2018 r. weszła w życie nowa ustawa, która miała uregulować rynek. Wszystkie OZZ (organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi) miały złożyć Komisji Prawa Autorskiego jedną wspólną tabelę opłat, która miała być przedmiotem konsultacji z kinami. W ten sposób miał być osiągnięty konsensus co do wysokości stawki przez całe środowisko. Niestety, organizacje nie chciały/nie potrafiły się ze sobą porozumieć, w wyniku czego zamiast jednej tabeli opłat złożyły trzy osobne na łączną stawkę 4,1%, czyli cztery razy więcej niż średnia europejska i 2x więcej niż dotychczas, choć i tak poprzednia stawka w odczuciu kin była mocno zawyżona.
Po tym wstępie zaczyna się nasza historia. Kino Rialto, na znak protestu przeciwko propozycjom nowych stawek nie uwzględniającym ani zmian na rynku, ani standardów europejskich, ani specyfiki kin niezależnych wypowiedziało umowy SFP i ZAIKS i od 2018 r. wpłacaliśmy stawki ryczałtowe, a następnie takie, jakie organizacje kinowe zaproponowały przed Komisją Prawa Autorskiego.
Pomimo że płacimy w tym roku zostaliśmy pozwani przez SFP, która chce wyrokiem sądowym narzucić swoją stawkę, choć przez Komisją wciąż trwa postępowanie.
W naszym odczuciu SFP i ZAiKS w żaden sposób nie zamierzają ustąpić jeśli chodzi o negocjację stawki wyjściowej, co w naszej ocenie jest wyrazem całkowitego ignorowania aktualnej sytuacji rynkowej, a jednocześnie wyrazem całkowitego niezrozumienia czym są kina studyjne i jaką rolę pełnimy w przemyśle filmowym; jest też próbą antagonizowania kin ze środowiskiem producentów i filmowców.
Kina studyjne, które reprezentujemy, zazwyczaj są uważane przez twórców filmowych za sprzymierzeńców polskich artystów. To w takich kinach jak nasze są wyświetlane filmy artystyczne, niekomercyjne, mało dochodowe, to u nas organizowane są przeglądy klasyki, krótkich metraży, dokumentów. To u nas jest wyświetlane kino europejskie, którego w typowych multipleksach nie ma. Tylko dzięki kinom studyjnym wiele polskich i europejskich tytułów mogło trafić do widzów. Mimo to organizacje zbierające tantiemy traktują nas jak typowe kino komercyjne i nigdy nie wprowadziły dla nas żadnych ulg, a obecnie ich oczekiwania są 2-krotnie wyższe niż wcześniej.
Kluczową dla nas sprawą jest po pierwsze wypracowane takiej ogólnej stawki, która nie będzie odbiegała od standardów europejskich, a po drugie wypracowanie rozwiązania, które będzie nagradzać kina studyjne za nasz wkład w rozwój polskiej kinematografii.
Proces, jaki wytoczyło nam SFP, jest precedensowy, bo jest próbą zastąpienia ustawowej i trwającej procedury ustalania opłat przez kompetentny organ (Komisja Prawa Autorskiego) wyrokiem sądu.
Proces ten jest także bardzo skomplikowany, wymagający dużego nakładu specjalistycznej pracy a tym samym bardzo kosztowny. W ciągu ostatnich 8 miesięcy wymieniliśmy już wiele pism procesowych, a termin pierwszej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.
Oczywiście nasze możliwości organizacyjne i finansowe jako małego niezależnego kina są nieporównywalnie mniejsze niż możliwości Stowarzyszenia Filmowców Polskich, którego wpływy w 2022 roku wyniosły 248 mln złotych co stanowi ponad 248-krotność obrotów naszego kina (!).
Sam proces jest także skuteczną próbą tłumienia wszelkich sprzeciwów, gdyż ogromne koszty postępowań sądowych blokują inne małe, niezależne kina przed otwartym sprzeciwem. Ewentualny wyrok zostanie następnie wykorzystany przeciwko każdemu kinu, które na znak protestu w czasie trwania formalnego postępowania przed Komisją podejmie próbę płacenia tantiem w wysokości proponowanej przez organizacje kinowe. Jeśli SFP stłumi nasz sprzeciw będzie nam trudno dowodzić nieakceptowania przez nas stawek.
Dlatego zwracamy się z prośbą do Was, o wsparcie naszej sprawy, która będzie prawdopodobnie bardzo długa. Walczymy w imieniu wszystkich kin studyjnych (Stowarzyszenie Kin Studyjnych przystąpiło do sprawy jako organizacja społeczna) o stawki adekwatne do naszych możliwości finansowych, uwzględniające postępujące zmiany i sprawiedliwe dla naszego miejsca w branży filmowej.
Bardzo liczymy na Waszą pomoc.
Dla chętnych: Media o sprawie:
https://www.rp.pl/biznes/art38110841-male-i-wielkie-kina-poszukuja-wsparcia-uokik-i-rzadu
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: