Jako Bieszczadzka Organizacja Ochrony Zwierząt, działamy już od kilku lat na terenie pow. Bieszczadzkiego realizując szereg działań i pomocy zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Stawiamy przede wszystkim na odpowiedzialną i przemyślana pomoc, dlatego ściśle współpracujemy w ramach umów i porozumień z jednostkami samorządów terytorialnych, instytucjami Państwowymi m.in. Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska itd., a także organizacjami non-profit. Wielokrotnie współpracowaliśmy i jeszcze przed konfliktem na Ukrainie, pomagaliśmy zwierzętom z Ukrainy, współpracowaliśmy z różnymi ludźmi czy organizacjami zza wschodniej granicy.
Od 24 lutego 2022 jesteśmy na pierwszej linii frontu na naszym terenie, niosąc pomoc dla osób przybywających z Ukrainy i ich zwierzętami. Oprócz tego ciągle pracujemy nad wdrażaniem nowych rozwiązań, mających usprawnić tę pomoc.
Nie będziemy się rozpisywać i czarować co to nie robimy, jak to robią niektórzy, dlatego postaramy się to jak najbardziej streścić poniżej.
Działamy całodobowo i jesteśmy gotowi pomóc w każdym momencie. Wiemy też na bieżąco jakie działania i kiedy są potrzebne ponieważ jesteśmy na miejscu – nie od początku Wojny na Ukrainie, tylko od kilku lat, działając non-profit!
Obecnie dla osób na przejściu granicznym w Krościenko-Smolnica, a także osób, które znajdą się już po naszej stronie zapewniamy przy współpracy z gm. Ustrzyki Dolne, Powiatową Inspekcją Weterynaryjną i Gabinetem Weterynaryjnym Bieszczady-Wet, a także przy współpracy m.in. z RZOZ „Kundelek” bezpłatnie:
- Karmę dla zwierząt.
- Pełną pomoc i opiekę weterynaryjną.
- Kompleksową obsługę zwierząt w punktach recepcyjnych w Łodynie i Równi (gm. Ustrzyki Dolne).
- Akcesoria do transportu i utrzymania zwierząt.
- Pomoc w transporcie zwierząt i ludzi z przejścia granicznego i punktów recepcyjnych w inne miejsca w Polsce.
- W przypadku utrudnień z utrzymaniem zwierząt właścicielskich również miejsca czasowej opieki nad nimi, domy tymczasowe czy pomoc w zapewnieniu im stałej opieki.
- Wsparcie w sprawach formalnych dotyczących przemieszczania się ze zwierzętami.
- Podstawową pomoc dla osób podróżujących ze zwierzętami, poprzez cykliczne przygotowywane posiłki przekazywane na przejście graniczne, czy zapewnieniu rzeczy pierwszej potrzeby dla osób oczekujących na przekroczenie przejścia (np. ogrzewacze, termofory, koce itp.).
Nie zapominając o osobach i zwierzętach, które znajdują się po stronie Ukraińskiej – działamy równie intensywnie:
- Regularnie dostarczamy karmę na Ukrainę zarówno dla osób prywatnych, hodowców i opiekunów, a nawet instytucji państwowych (m.in. dla Ukraińskiej Służby Granicznej).
- Zapewniamy pomoc w transporcie zwierząt z Ukrainy do Polski i kompleksową opiekę już po Polskiej stronie.
- Wsparcie dla organizacji i grup ukraińskich niosących pomoc zwierzętom.
Również dla organizacji i osób chcących nieść pomoc, znajdujących się na terenie Polski:
- Pomoc w koordynacji działań na terenie pow. Bieszczadzkiego.
- Pomoc w organizacji transportu zwierząt z Ukrainy.
- Pomoc w sprawach formalnych i innych sprawach organizacyjnych.
Od początku rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie, obserwujemy również zwiększoną ilość zwierząt bezdomnych (w myśl ustawy), które przekraczają granicę wzdłuż pasma granicznego bez właścicieli, którym bezpośrednio i natychmiastowo również trzeba pomóc, a jesteśmy podmiotem umocowanym do tego prawnie w obrębie przygranicznych gmin pow. Bieszczadzkiego.
5 marca 2022 przygotowaliśmy kilka tysięcy ulotek informacyjnych (przedrukowywanych w kilku drukarniach na raz), przy współpracy z Powiatową Inspekcją Weterynaryjną i Gabinetem Weterynaryjnym Bieszczady-Wet, które trafiły zarówno na przejście graniczne, do punktów recepcyjnych jak i innych placówek, a także bezpośrednio na Ukrainę, a do tego uruchomiliśmy infolinię dla osób przebywających zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, dzięki której uzyskają oni informacje dotyczące przemieszczania się ze zwierzętami do i na terenie Unii Europejskiej, a także uzyskają bezpośrednio pomoc w przypadku znajdowania się w obrębie pow. Bieszczadzkiego lub na wspomnianym przejściu granicznym. Promocja infolinii odbywać się będzie również przy współpracy z Ukraińskimi mediami.
Oczywiście nasza pomoc skierowana jest do wszystkich zwierząt – tak samo domowych, gospodarskich jak i dzikich w tym gatunków objętych ochroną ścisłą i częściową i w ich przypadku wszelka pomoc realizowana jest w porozumieniu z RDOŚ / GDOŚ i Państwową Inspekcją Weterynaryjną.
Koniecznie i bezwzględnie trzeba też pamiętać, że ten trudny czas u naszych sąsiadów, to możliwość wykazania się wszystkich organizacji uczciwie działających na rzecz zwierząt w Polsce, pokazania tego, że można, a przede wszystkim trzeba współpracować, nie tylko między sobą, ale również z instytucjami państwowymi; a zamiast tego w niektórych sytuacjach obserwujemy działania pod publikę, często chaotyczne i nieprzemyślane, czasami jedno lub tylko kilku razowe „żeby zabłysnąć” – a pomoc potrzebna jest nie tylko dziś, czy jutro, nie tylko do kamery, ale cały czas z pełną gotowością i dla tego ta współpraca jest tak bardzo ważna; pomiędzy organizacjami, instytucjami i ludźmi.
Oprócz tego co robimy na bieżąco, oprócz tego co będziemy robić w najbliższych dniach, przygotowujemy również rozwiązania, które mają zapewnić pomoc długofalową w perspektywie najbliższych miesięcy, tak aby zarówno w szerokim spektrum nieść pomoc naszym przyjaciołom i ich zwierzętom z Ukrainy, ale też nie zapominając o tym co dzieje się u nas, o naszych obowiązkach, celach i planach – o czym na bieżąco będziemy informować.
Dlaczego uruchomiliśmy tę zbiórkę?
Jest to jedna z nielicznych zbiórek jakie utworzyliśmy przez ostatnie lata, ponieważ nie robimy tego z uwagi jak to niektórzy „na okazję”, tylko aby móc tu i teraz i na bieżąco działać, bo środki jakimi dysponujemy są bardzo ograniczone, a to co osiągamy, osiągamy za sprawą naszej ciężkiej nieodpłatnej pracy na rzecz zarówno Bieszczadzkiej Organizacji Ochrony Zwierząt jak i zwierząt i potrzebujących ludzi. Na bieżąco musimy pokrywać bieżące koszty transportów i przejazdów (ceny paliwa szybują w górę), specjalistycznej opieki weterynaryjnej, zakupu środków bieżących, profilaktycznych i akcesoriów dla zwierząt, a zapotrzebowanie na pomoc zmienia się każdego dnia, dlatego też ciężko jest jednoznacznie zdefiniować dziś, czego nagle potrzeba będzie jutro (z wyjątkiem rzeczy, które potrzeba regularnie).
Zapewniamy też, że z niniejszej zbiórki będziemy publikować cykliczne sprawozdania ze sposobów wykorzystania tych środków w social media– nie mamy zamiaru jak również zrobili to niektóre organizacje po nazbierani setek tysięcy usuwać publikację zbiórek i „znikać”.
Działamy realnie, działamy z zaangażowaniem i na 100%, ale abyśmy mogli działać nie tylko dziś i jutro, ale przez cały ten czas kiedy będzie taka konieczność, pomagać zwierzętom zarówno na terenie Ukrainy, ale też tym które z Ukrainy trafiły już do Polski, nie zapominając o żadnym z gatunków i grup zwierząt – POTRZEBNE JEST WASZE WSPARCIE, a tyle razy Kochani udowodniliście, że razem możemy zrobić tak wiele!
Śledźcie również nasze bieżące działania i aktualności na naszym profilu na FB: /fundacjabooz
Poniżej kilka zdjęć zwierząt z ukrainy i z naszych bieżących działań (będziemy aktualizować cyklicznie):
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Anonimowy Darczyńca
ZA DWA DNI KOŃCZĄ SIE NAM LEKI, NIE MAM NAWET JAK ZAPŁACIĆ ZA WETERYNARZA. SIĘGNĘŁAM DNA A PRZEZE MNIE MÓJ PRZYJACIEL UMRZE. PROSZĘ O POMOC DLA MOJEGO MISIA. https://naszefutrzaki.eu/potrzebujemy-pomocy,484