Angażujący opis zbiórki, czyli jak poruszyć innych?

Opublikowano 28 marca 2022 przez Natalia

Na portalu Pomagam.pl pojawiają się setki zbiórek dziennie. Jak sprawić, by właśnie Twoja zwróciła uwagę darczyńców? Najbardziej skuteczne zbiórki pobudzają innych do działania. Jak więc stworzyć angażującą zbiórkę? Na dobry początek - zapoznaj się z naszymi poradami.


STAŃ SIĘ BOHATEREM SWOJEJ ZBIÓRKI

Stwórz swoją opowieść! Indywidualna historia pozwoli innym utożsamić się z Tobą. Nie bój się pisać w pierwszej osobie jako “JA”. Dzięki temu skrócisz dystans z odbiorcą. Jeśli pamiętasz moment, w którym decydujesz się na założenie zbiórki, podziel się nim! Podczas pisania warto również postawić się w roli osoby czytającej. Zastanów się, jakie emocje wywołuje stworzony przez Ciebie opis. 

Zakładasz zbiórkę dla przyjaciółki, członka rodziny lub organizacji pozarządowej? Nie szkodzi! Podkreśl, dlaczego decydujesz się na stworzenie zbiórki. W 2-3 zdaniach napisz, dlaczego to dla Ciebie ważne.

ZBIÓRKA: SUCHE FAKTY CZY EMOCJE?

Kluczem do sukcesu jest przykucie i utrzymanie uwagi odbiorcy. Na portalu Pomagam.pl pojawiają się setki zbiórek… codziennie. Wyobraź sobie, że masz 15 sekund na przedstawienie swojej. Jakie informacje powinny się pojawić? Przydatnym ćwiczeniem jest odpowiedzenie sobie na 3 podstawowe pytania:


  • Na KOGO / Na CO jest założona zbiórka?
  • CO się stało/dzieje?
  • Na CO zostaną przeznaczone zebrane pieniądze?


Widzisz? Całą historię można zamknąć w 2-3 zdaniach. Kiedy masz już fundament opisu zbiórki, teraz możesz pomyśleć o jego rozwijaniu. Zastanów się, co chcesz opowiedzieć oraz jakie emocje chcesz przekazać. Czy jest jakiś mocny punkt w twojej historii, który wywołuje silne emocje? Jeśli tak, nie bój się - opisz go! 

Pamiętam, by zacząć od konkretów. Im krócej, tym lepiej. Załóż, że większość osób zatrzyma się na pierwszym akapicie, dlatego zawrzyj w nim wszystkie najważniejsze informacje. Każdy czytelnik to Twój potencjalny darczyńca. 

TYTUŁ ZBIÓRKI WZYWAJĄCY DO DZIAŁANIA

Pamiętaj, że tytuł to pierwsza rzecz jaką widzą Twoi potencjalni darczyńcy. Skonstruuj go tak, by jak najlepiej wypromował Twoją zbiórkę zarówno na portalu Pomagam.pl, jak i w mediach społecznościowych. 

Chcesz zacząć od tytułu, a potem zająć się opisem? Spróbuj odwrócić kolejność! Najpierw napisz historię i na jej podstawie wymyśl tytuł, który będzie najlepiej oddawać sens Twojej zbiórki. Powinien on zawierać imię bądź nazwę organizacji, której dotyczy oraz wyzwanie, z którym się mierzy.


Przykłady:
Kasia walczy z nowotworem 
Schronisko TOSIA ratuje bezdomne psy
Fundacja XYZ zbiera na uruchomienie jadłodalni 


SZCZEROŚĆ POPŁACA 

Transparentność pomaga zdobyć zaufanie i przekonać do siebie innych. Dzięki temu wokół Twojej zbiórki tworzy się społeczność. Są to osoby, które mogą stać się Twoimi ambasadorami. Napisz konkretnie, na co zbierasz pieniądze oraz informuj na bieżąco, w jaki sposób je wydajesz.

NAWIĄŻ RELACJE Z DARCZYŃCAMI

Zachęć również darczyńców do udostępnienia zbiórki w mediach społecznościowych - Facebook, Instagram, Twitter. Dzięki temu Twoi odbiorcy będą promować zbiórkę i zachęcać swoich bliskich do wpłat - więcej darczyńców to więcej zebranych wpłat!

NIE TYLKO TREŚĆ ZBIÓRKI

Oprócz samego tekstu równie ważny jest wygląd zbiórki. Podziel tekst na akapity i wydziel nagłówki, aby tekst był przejrzysty dla odbiorcy. Postaraj się pisać zwięźle - krótkie i proste zdania o wiele lepiej się czytają. Nie zapominaj również o ortografii i interpunkcji. Możesz pogrubić najważniejsze dla Ciebie momenty, jednak podkreśl tylko to, co naprawdę ważne (maksymalnie 2-3 słowa w akapicie). 

Dodaj również zdjęcia lub filmiki dobrej jakości, dzięki temu opis zyska nie tylko na wiarygodności, ale również atrakcyjności. Gdy skończysz, daj komuś bliskiemu tekst do przeczytania przed publikacją i poproś o uwagi. Zapytaj, czy wszystko jest zrozumiałe oraz co warto poprawić. 

Jak wybrać zdjęcie do zbiórki?

PRZYPOMINAJ O SOBIE W AKTUALIZACJACH ZBIÓRKI

Ważne, by Twoja zbiórka żyła. Masz już napisany opis. Co możesz jeszcze zrobić, by zebrać więcej funduszy? Co jakiś czas kontaktuj się ze swoją społecznością poprzez aktualizowanie zbiórki. Dodawaj zdjęcia, na których pokażesz, co udało ci się zdziałać, dzięki zebranym funduszom. Jeśli zbierasz na konkretne przedmioty, napisz, ile udało Ci się ich kupić. 

Dzięki temu utrzymujesz kontakt ze swoimi odbiorcami, którzy wesprą Cię kolejny raz lub udostępnią Twoją zbiórkę w swoich mediach społecznościowych. Nie zapomnij również podziękować wszystkim, którzy dokonali wpłat i wspierali Cię w tym czasie. 

Jak dodać aktualizację zbiórki w serwisie Pomagam.pl? Kliknij w poniżej i dowiedz się więcej!

Jak dodać aktualizację?

PO PROSTU ZACZNIJ PISAĆ!

Wiesz już jak napisać angażującą historię. Teraz czas na działanie! Stań się bohaterem i opowiedz swoją historię. Nie bój się być szczerości - podziel się swoimi emocjami i tym, co dla Ciebie najważniejsze. Nie zapomnij jednak o informacjach, przekazanych w sposób jasny i zrozumiały. Kliknij poniżej i załóż swoją zbiórkę!


STWÓRZ ZBIÓRKĘ!


A jeśli nie masz jeszcze założonej zbiórki w naszym serwisie i nie wiesz jak to zrobić, sprawdź nasz kanał na YouTube, gdzie podpowiadamy, jak to zrobić:

Jak założyć zbiórkę?

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij