Jak działa i czym w ogóle jest crowdfunding?

Adela
16 listopada 2021
Wpis Jak działa i czym w ogóle jest crowdfunding? - miniaturka zdjęcia

Czym jest crowdfunding

Crowdfunding, zwany też finansowaniem społecznościowym, jest sposobem na pozyskiwanie pieniędzy, w którym duża liczba osób przy pomocy nawet bardzo małych wpłat jest w stanie ufundować wielkie projekty, albo nawet uratować czyjeś życie i zdrowie.

Crowdfunding działa dzięki sile społeczności i jest wspaniałym pokazem tego, co społeczności są w stanie wspólnie zdziałać.

Jak działa crowdfunding

Żeby stworzyć zbiórkę crowdfundingową trzeba wybrać portal, np. Pomagam.pl, który ułatwi nam zbieranie pieniędzy. Taki portal da nam narzędzia do stworzenia zbiórek: portale mają podpisane umowy z różnymi pośrednikami płatności oraz swoje unikalne rozwiązania pomagające wspierać zbiórki.

Żeby założyć zbiórkę, wystarczy zdecydować się na kwotę, którą chcemy zebrać, stworzyć przekonujący opis, dodać zdjęcia i dzielić się stworzoną w ten sposób zbiórką z rodziną i znajomymi na mediach społecznościowych. W przypadku Pomagam.pl  każdym momencie można wypłacić zebrane środki. 

Jakie są zalety crowdfundingu

Crowdfunding jest coraz popularniejszą formą pozyskiwania środków na różne cele. Po to rozwiązanie sięgają przedsiębiorcy chcąc zrealizować nowy pomysł na biznes, ludzie, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej lub zdrowotnej, oraz całe społeczności planujące wspólnie złożyć się na jakiś projekt

Dobrze przeprowadzona akcja crowdfundingowa pozwala zdobyć środki szybciej niż poprzez długotrwałe i formalne starania o granty. Daje też szansę na pozyskanie pieniędzy na potrzeby i projekty, na które nie ma przewidzianego żadnego dofinansowania. Portale crowdfundingowe ułatwiają też proszenie o wsparcie finansowe - wystarczy stworzyć zbiórkę i dzielić się linkiem na mediach społecznościowych.

Jakie są typy crowdfundingu

Obecnie najpopularniejsze są trzy typy crowdfundingu:

  • Crowdfunding charytatywny lub dotacyjny, który działa na zasadzie przekazywania darowizn. W takim modelu osoby wpłacające wspierają ludzi lub projekty, którym chcą pomóc, nie oczekując niczego w zamian. Jest to obecnie najbardziej popularna forma crowdfundingu i w takim modelu działa właśnie Pomagam.pl

  • Crowdfunding oparty o system nagród. W tego rodzaju zbiórkach wspierający z reguły przekazują pieniądze na jakiś projekt, a w zamian otrzymują opisane w zbiórce bonusy. Ten rodzaj crowdfundingu jest często wykorzystywany przy wydawaniu książek, płyt czy gier i pozwala nie tylko zdobyć środki na realizację projektu. 

  • Crowdfunding udziałowy, który jest rozwiązaniem dla wielu początkujących lub rozwijających się firm. W takich zbiórkach crowdfundingowych zbierający nie oferują nagród, ale emitują akcje własnej spółki. Ten rodzaj crowdfundingu jest zdecydowanie najbardziej regulowany, ale stale się rozwija i daje szansę startu wielu ciekawym startupom.


Czy crowdfunding to rozwiązanie dla mnie?

Crowdfunding działa przede wszystkim tam, gdzie istnieje jakaś społeczność - im więcej osób dowie się o zbiórce dzięki udostępnieniom na mediach społecznościowych, mailom, smsom, albo kontaktom z lokalnymi mediami, tym większe są szanse na udaną zbiórkę. Jeżeli masz wątpliwości, obejrzyj zbiórki na naszym portalu, zobacz na co zbierają inni i zainspiruj się. 


Stwórz zbiórkę, wybierz cel i daj się ponieść wielkiej sile ludzkich serc!

Stwórz zbiórkę

Nie wiesz jak założyć zbiórkę? Kliknij w link poniżej, gdzie w krótkim filmiku wyjaśniamy Ci jak to zrobić:

Jak założyć zbiórkę?

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij