Dzień Pomocy Humanitarnej potrzebny jak nigdy wcześniej

Natalia
19 sierpnia 2022
19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Za kilka dni minie pół roku od wybuchu wojny w Ukrainie, a wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne.
19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Za kilka dni minie pół roku od wybuchu wojny w Ukrainie, a wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne.

19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. W tym roku jest to dzień szczególny. Za kilka dni minie pół roku od wybuchu wojny w Ukrainie, a przez ostatnie miesiące cała Polska niosła tę pomoc tam, gdzie była najbardziej potrzebna… i nadal to robi. 

Pomoc humanitarna potrzebna od zaraz

Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku. Data ta upamiętnia atak bombowy z 2003 r. w hotelu Canal w Bagdadzie, w którym zginęły 22 osoby. To dzień, w którym wspominamy wszystkich niosących pomoc, którzy stracili życie lub zostali ranni podczas działalności humanitarnej. 

Pomoc humanitarna kojarzy nam się z odległymi obrazami wojny, które nie dotykają naszej części świata. Jednak ostatnie wydarzenia zmieniły tę perspektywę. Zza wschodnią granicą nadal trwa wojna, a w niesienie pomocy zaangażował się cały kraj.

Zbiórka Solidarni z Ukrainą 

Od początku trwania wojny działa zbiórka Solidarni z Ukrainą, którą nadal można wesprzeć. Wszystkie środki idą do Fundacji Nasz Wybór, która m.in. od lat prowadzi Ukraiński Dom w Warszawie. Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać aż 12 mln zł, dzięki którym mogliśmy nieść pomoc zarówno na terenie wojny, jak i tutaj uchodźcom na miejscu.

Pomoc dla Ukrainy 

Na terenach wojny najbardziej potrzebne są nadal środki medycznie, szczególnie apteczki i plecaki dla ratowników medycznych, dlatego cały czas wysyłamy je na tereny objęte wojną. Oprócz tego zapewniliśmy namioty polowe szpitalom, defibrylatory, karetkę z pełnym wyposażeniem oraz samochód do transportu chorych. 

Fundacja Nasz Wybór współpracuje również z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, które działają na miejscu. Dzięki temu może szybko reagować i odpowiadać na aktualnie najbardziej palące potrzeby. 

Niesiemy wsparcie uchodźcom 

Dzięki funduszom zebranym na zbiórce mogliśmy w pierwszym miesiącu wojny zrealizować 26 tys. porad i konsultacji w Polsce, a dzięki stworzonemu zespołowi mieszkaniowemu udało się znaleźć dom 4 tys. uchodźcom szukającym schronienia. 

Fundacja Nasz Wybór obsługuje również hub wolontariacki złożony z 5 tys. osób, a codziennie pracuje od 50 do 100 wolontariusz na rzecz Ukrainy. Oprócz tego część funduszy została przeznaczona na żywność oraz ukraińskie książki, które przeznaczono bibliotekom. A obecnie w realizacji jest obóz letni na Podlasiu dla młodszych podopiecznych Fundacji. 

Pomoc humanitarna nadal potrzebna!

Od wybuchu wojny w Ukrainie minęło już pół roku, a wsparcie jest cały czas potrzebne.

Wiemy, że to nie jest koniec, a najbliższe miesiące mogą okazać się trudne. Na skutek wojny wiele pól rolnych nie zostało obsianych ze względu na miny, co może doprowadzić do głodu jesienią i zimą. Najważniejsze wówczas będzie zapewnienie żywności, dlatego pomoc cały czas jest potrzebna.

Jak mogę pomóc Ukrainie? 

Cały czas możesz wesprzeć naszą zbiórkę Solidarni z Ukrainą. Dzięki zebranym funduszom możemy wciąż zapewniać produkty pierwszej potrzeby - lekarstwa, apteczki i plecaki medyczne oraz żywność. 

Dziękujemy za każdą wpłatę! Bez Was nie byłoby to możliwe. 

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/solidarnizukraina

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij