Dzień Strażaka. Pomysły na założenie zbiórki dla OSP

Natalia
04 maja 2022
Dzień Strażaka. Pomysły na zbiórkę dla Twojej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Dzień Strażaka. Pomysły na zbiórkę dla Twojej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nie bez powodu strażacy cieszą się największym zaufaniem społecznym. Jesteście zawsze tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna i to nie tylko w momencie klęsk żywiołowych. Wielu z Was nie ogranicza się wyłącznie do akcji ratunkowych i aktywnie działa społecznie, dlatego z okazji Dnia Strażaka podpowiadamy, jak możecie pomóc swojej OSP oraz mieszkańcom i przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów na założenie zbiórki crowdfundingowej. 

Ochotnicza Straż Pożarna to organizacja z długą tradycją. Obecnie w Polsce istnieje ponad 16 tys. jednostek OSP, które skupiają wokół siebie setki tysięcy ochotników, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Coraz częściej przy OSP powstają również Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Zdarza się, że okoliczna OSP skupia wszystkich członków rodziny. 

Jako ochotnicy zasługujecie tego dnia na szczególną uwagę. Gdy usłyszycie syrenę, rzucacie wszystko, by nieść pomoc innym. Wszystko na rzecz dobra wspólnego w ramach wolontariatu. Jesteście ludźmi czynu. Oprócz akcji ratunkowych: reprezentujecie swoją miejscowość, wspieracie lokalne inicjatywy, a budynek remizy jest często wynikiem pracy rąk Waszych lub Waszych przodków. 

Wyzwaniem może okazać się jednak brak funduszy na działalność własną OSP i na rzecz okolicy. Dobrym rozwiązaniem jest tzw. finansowanie społeczne, czyli crowdfunding. Więcej o tym sposobie zbierania pieniędzy możecie przeczytać tutaj:

Co to jest crowdfunding?

Zastanawiacie się, na co można założyć zbiórkę internetową? Mamy dla Was kilka pomysłów:

…ludziom na ratunek! Pomóżcie pogorzelcom z okolicy

Bierzecie udział w akcji, podczas której spłonął komuś dobytek życia. Pożar został ugaszony, jednak z domu niewiele pozostało. Sąsiedzi organizują zbiórkę przedmiotów pierwszej potrzeby, okoliczni budowlańcy angażują się w odbudowę domu, lokalne władze oferują pomoc finansową. Jednak to nie wystarcza. 

Wy, jako strażacy, możecie założyć zbiórkę internetową, do której każdy będzie mógł się dorzucić. Nie muszą to być duże kwoty. Każda złotówka ma znaczenie. Razem możecie pomóc odbudować komuś dom niezależnie od tego, czy został zniszczony na skutek pożaru, powodzi czy wichury.

Gdy strażak w potrzebie, czas założyć zbiórkę! 

Niestety nie zawsze z akcji udaje się wrócić wszystkim cało i zdrowo. Strażak to zawód wysokiego ryzyka. Jeśli wasz kolega ucierpiał podczas akcji i wymaga kosztownego leczenia lub stałej rehabilitacji, zastanówcie się nad założeniem dla niego zbiórki. W ten sposób nie tylko sami możecie wesprzeć go finansowo, ale również zachęcić innych druhów oraz osoby spoza OSP do wpłat

Wsparcie dla rodzin poległych strażaków

Utrata najbliższej osoby to najtrudniejszy moment w życiu każdego z nas. Szczególnie, gdy śmierć przychodzi nagle. Oprócz wsparcia duchowego możecie również zaproponować rodzinie zmarłego wsparcie finansowe. Każdy z nas może kiedyś pojawić się w takiej sytuacji, a solidarność w takich chwilach jest na wagę złota. 

Koszty pogrzebu bywają bardzo wysokie, a zmarły mógł być głównym żywicielem rodziny. Zakładając zbiórkę, okażecie wsparcie członkom rodziny i pomożecie im odnaleźć się w nowej rzeczywistości. 

Załóż zbiórkę na zakup potrzebnego sprzętu 

Kaski, stroje koszarowe, motopompa? A może Wasz sztandar strażacki wymaga renowacji? Lista zapotrzebowania jednostki OSP jest długa i kosztowna. Otrzymujecie wsparcie z budżetu państwowego i samorządowego oraz składacie wnioski o dofinansowanie, jednak to nadal nie starcza na Wasze zapotrzebowanie? 

Możecie uruchomić zbiórkę i zbierać pieniądze w ramach funduszu społecznego. Zorganizujcie akcję promocyjną na Waszym Facebooku i zachęćcie sąsiadów do wpłat. 

Wspólny remont remizy 

Większość jednostek ma swoją remizę. Często korzystają z niej nie tylko strażacy. Jest to również miejsce spotkań dla innych mieszkańców, m.in. sołectwa, koła gospodyń wiejskich lub dzieci podczas półkolonii. 

Dawniej remizy były budowane wspólnymi siłami przez mieszkańców, działaczy społecznych i lokalne władze. Jest to piękna tradycja, do której możecie nawiązać w opisie zbiórki. Jeśli Wasza remiza wymaga odświeżenia, a nie macie funduszy na remont, zorganizujcie zbiórkę. W ten sposób każdy z mieszkańców będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę. Tak jak kiedyś. 

Wóz strażacki potrzebny od zaraz

Do wyjazdów na akcje konieczny jest sprawny wóz strażacki, a koszty napraw potrafią być bardzo wysokie. Jeśli potrzebujecie wsparcia finansowego, nie bójcie się poprosić o pomoc. Możecie założyć zbiórkę nie tylko na renowację całego wozu, ale również na konkretną część do wymiany, np. nową belkę sygnalizacyjną. 

A może w ogóle nie macie wozu strażackiego i potrzebujecie wsparcia w uzbieraniu na wkład własny, by spełnić marzenia o własnym samochodzie strażackim? Razem będzie o wiele łatwiej uzbierać wymaganą kwotę niż w pojedynkę.  

Crowdfunding na orkiestrę dętą 

Jeśli Wasza jednostka OSP posiada orkiestrę dętą, pewnie potrzebujecie pieniędzy na utrzymanie jej - renowację starych i zakup nowych instrumentów. Koszt jednego instrumentu zaczyna się od kilkuset złotych. Prawdopodobnie osoby, która gra w orkiestrze, nie stać, by kupiła instrument za własne pieniądze. Załóżcie zbiórkę na zakup instrumentów. Możecie napisać konkretnie, jakie instrumenty zostaną zakupione za zebrane pieniądze. 

Jeśli nie macie własnej orkiestry dętej, ale chcecie ją założyć, warto poszukać funduszy w różnych miejscach ze względu na wysokie koszty. Możecie poszukać sponsorów, porozmawiać z władzami lokalnymi, a do tego założyć zbiórkę i zaangażować swoich znajomych, by wsparli finansowo inicjatywę. To zwiększy Wasze szanse na osiągnięcie celu!

Załóżcie zbiórkę na kurs pierwszej pomocy 

Chcecie zaprosić ratownika medycznego, by poprawić swoje kompetencje w zakresie udzielania pierwszej pomocy? A może sami chcielibyście prowadzić takie szkolenia dla innych, np. w okolicznych szkołach lub przy okazji lokalnych festynów, ale nie macie odpowiedniego sprzętu?

Dzięki zbiórce internetowej możecie zbierać fundusze nie tylko na apteczki, fantomy czy defibrylatory, ale również na kursy i szkolenia, np. z pierwszej pomocy. 

Kobiety w OSP 

Coraz więcej kobiet przystępuje do Ochotniczej Straży Pożarnej. Niektóre z nich nie jeżdżą na akcje, ale aktywnie angażują się w życie jednostki, prowadzą MDP i godnie reprezentują swoją OSP podczas różnych uroczystości. 

W momencie zaangażowania kobiet, będą potrzebne dla nich nowe mundury wyjściowe i stroje koszarowe. Na ten cel również możecie założyć zbiórkę. 

Wsparcie dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej 

Przy OSP może działać również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, a w ostatnim czasie skupia ona coraz więcej młodych ludzi. Przy tworzeniu nowej drużyny niezbędne są stroje, np. mundury koszarowe lub dresy, co wymaga dużych nakładów finansowych jak na jeden raz. Dzieci również będą wyrastać z nich, dlatego warto zaplanować cykliczne uzupełnianie zasobów o odpowiednie rozmiary. 

MDP nie tylko bierze udział w lokalnych inicjatywach, ale również bierze udział w zawodach strażackich, w ten sposób reprezentując swoją jednostkę. Może Wasza drużyna nie ma kasków lub nie ma gdzie ćwiczyć? Może zastanawiacie się na kupnem toru przeszkód? Spróbujcie założyć zbiórkę, na pewno wesprą Was nie tylko rodzice zaangażowanych dzieci, ale również potencjalni sponsorzy i inni mieszkańcy. 

Zbliżają się wakacje. Wasza młodzieżówka prawdopodobnie chciałaby pojechać na obóz szkoleniowy dla MDP lub po prostu chciałaby mieć wspólny wyjazd. Możecie już zacząć zbierać pieniądze i spełnić ich marzenie o wspólnym wyjeździe.  

Finansowanie wyjazdu na zawody strażackie

Wasza drużyna wygrała zawody strażackie w swoim powiecie i ma nominację na zawody wojewódzkie, jednak są one organizowane daleko od Waszej miejscowości i nie stać Was na transport? A może chcielibyście zamówić autokar i zabrać ze sobą dodatkowo swoich kibiców? 

Dzięki zbiórce internetowej możecie zrobić zrzutkę na paliwo i wspólnie przeżywać sportowe emocje podczas zawodów. Kto wie, może dzięki gorącemu dopingowi uda Wam się zdobyć pierwsze miejsce? 

Zorganizujcie festyn dla mieszkańców 

Sezon letni to czas na organizację festynów, pikników i ognisk dla lokalnej społeczności. Strażacy wspólnie z innymi organizacjami, np. KGW, organizują spotkania sąsiedzkie z jedzeniem i muzyką. Jeśli macie przestrzeń do zorganizowania takiego lokalnego wydarzenia, ale potrzebujecie funduszy, zorganizujcie zbiórkę wśród mieszkańców. W końcu każdy będzie uczestnikiem takiego festynu i skorzysta z zakupionych atrakcji. 

Chcecie zapewnić darmowe atrakcje dla dzieci np. zjeżdżalnie, trampoliny i animatorów lub chcecie zorganizować potańcówkę pod gołym niebem z muzyką na żywo? Jeśli połączycie siły, wszystko będzie możliwe!  

A może akcja charytatywna zorganizowana przez strażaków?

Pamiętacie #GaszynChallenge? Wiceprezes OSP w Gaszynie Marcin Topór zrobił 10 pompek, wpłacił pieniądze na rzecz chorego chłopca i rzucił wyzwanie innym. Po kilku dniach pompki robiła już cała Polska, a akcja objęła również inne potrzebujące dzieci. 

Może w Waszej okolicy jest osoba potrzebująca, np. w sąsiedniej miejscowości mieszka dziewczynka z mózgowym porażeniem dziecięcym lub chłopiec z mukowiscydozą, którzy potrzebują stałej opieki, a rodziny nie stać na kosztowne leczenie oraz ciągłą rehabilitację. A może znacie osobę, która zmaga się z nowotworem i potrzebuje finansowego wsparcia? Nie musicie od razu organizować ogólnopolskiej akcji, by pomóc. Możecie założyć zbiórkę i działać lokalnie. 

Prawdopodobnie w Waszej okolicy również działa dom dziecka, dom samotnej matki, dom opieki społecznej lub schronisko dla zwierząt. Wszystkie z nich potrzebują wsparcia finansowego przez cały rok. Dobrym pomysłem będzie również zorganizowanie zbiórki na zakup potrzebnych darów, np. pieluch, zabawek dla dzieci, ubrań lub suchej karmy dla zwierząt. Skontaktujcie się z wybranym miejscem i zapytajcie, czego najbardziej brakuje, a potem załóżcie zbiórkę, kupcie potrzebne artykuły i dostarczcie na miejsce. To tylko niektóre z pomysłów, na jakie możecie założyć zbiórkę internetową. Jeśli potrzebujecie więcej inspiracji, w serwisie Pomagam.pl możecie sprawdzić, na co zbierają inni strażacy. Wystarczy wpisać w miejscu “Znajdź zbiórkę” hasła takie jak straż lub OSP. 

A jeśli potrzebujecie pomocy przy zakładaniu zbiórki, sprawdźcie nasz krótki poradnik

Jak założyć zbiórkę? 

Powodzenia! 

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij