W Polsce 440 osób na każde 100 tys. ma zdiagnozowany nowotwór. Oznacza to, że 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową. Ile kosztuje leczenie raka? Skąd wziąć pieniądze na leczenie nowotworu? Przeczytaj poniższy artykuł, żeby się dowiedzieć.
Serwis zwrotnikraka.pl powołując się na przedstawione podczas konferencji dla mediów zatytułowanej - “Onkologia 2024 - podsumowanie roku” informuje, że według najnowszych danych roczna liczba zachorowań na nowotwory w naszym kraju wzrosła do 185 tysięcy.
Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że u mężczyzn najwięcej zachorowań notuje się między 55. a 79. rokiem życia. U kobiet najwięcej zachorowań przypada na grupę wieku 50-74 lat. W grupie wiekowej 20-59 lat współczynniki zachorowalności kobiet są wyższe niż mężczyzn. Najwięcej zgonów nowotworowych u obu płci przypada na siódmą i ósmą dekadę życia.
Nie ma chyba osoby, która nie bałaby się zachorowania na nowotwór. Ważne jest, żeby mieć świadomość, iż współczesna medycyna daje nam ogromne możliwości w leczeniu nowotworów. Rak to nie wyrok. Choroby nowotworowe się leczy i to skutecznie. W Polsce zanotowano postęp w terapii nowotworów i obecnie nawet z zaawansowanym rakiem można żyć wiele lat.
Choroby nowotworowe wiążą się ze specjalistycznym leczeniem onkologicznym, które jest drogie. Choć większość specjalistycznych procedur medycznych jest dostępna w ramach świadczenia publicznego systemu opieki zdrowotnej, to jednak zdarza się, że pacjenci onkologiczni nie mogą liczyć na refundację zaleconego dla nich medykamentu. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na decyzję o prywatnym leczeniu onkologicznym jest czas oczekiwania na termin wizyt u specjalistów. W przypadku choroby nowotworowej liczy się czas od jej rozpoznania to podjęcia leczenia i to niezależnie od rokowań.
W grudniu 2024 Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt zmian na liście leków refundowanych, które weszło w życie 1 stycznia 2025 roku. Zaktualizowana lista refundacyjna obejmuje 31 nowych cząsteczko-wskazań, w tym 13 terapii onkologicznych. Jak podaje portal onkologiczny zwrotnikraka.pl - najważniejsze zmiany i nowe opcje terapeutyczne dedykowane są leczeniu raka szyjki macicy (cemiplimab), raka nerki (niwolumab + kabozantynib), ostrej białaczki szpikowej (ivosydenib), raka gruczołu krokowego (niraparyb + octan abirateronu) oraz raka jelita grubego (trifluridyna + tipiracyl + bewacyzumab).
Leczenie nowotworowe zawsze obciąża budżet domowy. Nawet jeśli mamy dostęp do refundowanego leczenia, to zostają koszty dojazdów na wizyty u onkologa i konsultacje u innych ekspertów, koszty rehabilitacji, zalecanej specjalnej diety czy innowacyjnych preparatów wspomagających pacjenta w walce z rakiem. Chorowanie i leczenie mogą też wykluczyć z możliwość pracy i tym samym wpłynąć na to, czy mamy przychody czy też nie.
Trudno wskazać średni koszt leczenia onkologicznego. Jego wysokość jest zależna od wielu czynników. Jedno jest pewne, że miesięczny koszt leczenia nowotworu może wynosić kilkanaście tysięcy miesięcznie, co w skali roku da sumę przekraczającą milion złotych. Mało kogo stać na taki wydatek długofalowo. Dlatego w przypadku nowotworów wiele osób decyduje się założyć zbiórkę pieniędzy na leczenie w serwisie Pomagam.pl - https://pomagam.pl/tag/leczenie.
Koszty leczenia raka to nie tylko leki i wizyty u specjalistów. W wypadku nowotworu pojawiają się także dodatkowe wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem. Jak wynika z raportu "Choroba nowotworowa – doświadczenia pacjentów” opracowanego w 2014 roku na zlecenie AXA Życie i Fundacji Społecznej Ludzie dla ludzi - istotnym elementem w wydatkach związanych z chorobą nowotworową są tak zwane „przyśpieszające” wizyty w prywatnych gabinetach. Pacjenci chorujący na raka decydują się na takie wizyty, ponieważ w ich opinii termin czekania na wizyty w ramach NFZ jest zbyt długi. Dodatkowo, jak wynika z raportu, pacjenci onkologiczni mierzą się z wydawaniem pieniędzy na specjalną dietę zalecaną przy chorobach nowotworowych, na zakup peruki czy protezy, bo ich ceny przekraczają często wartość refundacji. Lista wydatków jest zależna od rodzaju nowotworu oraz od indywidualnych potrzeb i wskazań dla pacjenta.
Zbiórki na leczenie stanowią największy udział w zakładanych na platformie Pomagam.pl zrzutkach. Stając się alternatywną do kredytu, ubezpieczenia na życie czy sprzedaży domu formą pozyskania pieniędzy. W przypadku zachorowania na nowotwór, a taką diagnozę może usłyszeć każdy z nas, zdrowie staje się najważniejszym priorytetem. W takich chwilach nie możemy czekać – często jedyną szansą na ratunek jest pozyskanie funduszy ze zbiórki internetowej, które pozwolą na sfinansowanie kosztownego leczenia. Dzięki platformie crowdfundingowej, takiej jak Pomagam.pl, każdy ma szansę na pomoc – niezależnie od sytuacji finansowej.
Polacy organizują zbiórki, aby pokryć m.in. koszty chemioterapii, radioterapii, a także dodatkowych badań genetycznych, biopsji, wydatki na leki osłonowe, dojazdy do szpitala czy wizyty u specjalistów oraz na transport medyczny i leczenie za granicą.
Na platformie Pomagam.pl zbiórkę charytatywną może założyć każdy - chorujący oraz ich rodziny, ale także fundacje wspierające pacjentów onkologicznych. Co istotne, w naszym serwisie zbiórkę założysz za darmo i bez prowizji co sprawia, że każda złotówka trafia bezpośrednio na leczenie. To proste narzędzie, które w trudnych chwilach daje nadzieję na lepsze jutro.
Aby ułatwić Ci założenie i prowadzenie zbiórki na leczenie nowotworu, zebraliśmy poniżej informacje o tym, jak krok po kroku założyć zrzutkę pieniędzy na walkę z rakiem.
Kliknij w link poniżej i rozpocznij swoją zbiórkę. W pierwszym kroku określ cel finansowy zbiórki. Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz, jakiej dokładnie kwoty potrzebujesz na leczenie. W każdej chwili trwania zbiórki możesz ją zmienić.
Tytuł zrzutki musi być konkretny i zmieścić się w 32 znakach.
https://pomagam.pl/nowa-zbiorka?src=dispatcher
Kolejny krok to wybór zdjęcia głównego zbiórki. To ono będzie pełnić rolę wizytówki zbiórki i zdecyduje w dużej mierze o jej powodzeniu. Przecież nie od dziś wiadomo, że obraz mówi więcej niż tysiąc słów.
Co jest najważniejsze w wyborze zdjęcia do zbiórki?
Żeby to były autentyczne zdjęcia, na którym jesteś Ty.
Do opisu zbiórki warto dodać więcej zdjęć. Jeśli to jest w zgodzie z Tobą możesz pokazać zdjęcie swoje z rodziną, ukochanym pupilem, a także zdjęcie pokazujące Twoją walkę o zdrowie. Warto dołączyć dokumentację medyczną (pamiętaj o ukryciu danych wrażliwych) a także rachunki za leki, wizyty lekarskie czy badania specjalistyczne. Takie dokumenty podnoszą wiarygodność Twojej zbiórki i mogę przekonać więcej darczyńców do wsparcia.
Więcej o tym, jak dobrać zdjęcia do zbiórki przeczytasz w tym artykule - https://pomagam.pl/blog/jak-wybrac-zdjecie-do-opisu-zbiorki-internetowej
Jeśli darczyńca czyta opis Twojej zbiórki, to znaczy, że już przyciągnęła jego uwagę i jest wysoce prawdopodobne, że zechce wesprzeć Cię darowizną. Dlatego tak ważne jest, żebyś starannie opracował/a opis zbiórki, bo to w nim tkwi siła, która finalnie zdecyduje czy darczyńca kliknie przycisk - wpłać teraz - przy Twojej zbiórce i przekaże Ci swoje finansowe wsparcie.
Opowiedz w treści zbiórki swoją historię i opisz obecną sytuację. Pokaż jak wyglądało Twoje życie przed chorobą, a jak jest teraz. Co jest dla Ciebie największym wyzwaniem, jakie masz obecnie potrzeby. Możesz skorzystać ze wskazówek zawartych w tym artykule: https://pomagam.pl/blog/jak-stworzyc-opis-zbiorki-internetowej.
Opublikuj zbiórkę i promuj ją
Przed opublikowaniem zbiórki sprawdź, czy nie ma błędów i czy wszystko się zgadza w opisie zbiórki. Jeśli tak - publikuj.
Pamiętaj, że na tym jednak nie koniec. O Twojej zbiórce musi dowiedzieć się, jak najwięcej osób, żeby udało się zebrać potrzebną kwotę. Dlatego wykorzystaj swoją sieć kontaktów i roześlij apel o pomoc w leczeniu. Opublikuj post w swoich mediach społecznościowych, które mają duże zasięgi takie, jak Facebook, Instagram, Linkedin czy TikTok. To wymaga Twojego zaangażowania, ale przynosi wymierne korzyści.
W swoich apelach o pomoc podkreślaj znaczenie każdej darowizny, pokazując, że każda złotówka pozwala Ci na finansowanie bieżących potrzeb związanych z leczeniem onkologicznym.
Nie zapominaj o sile mediów. Lokalne radio, gazeta czy portal internetowy piszą o sprawach, które dotyczą ich mieszkańców i również nagłaśniają zbiórki pieniędzy na leczenie. Dzięki ich publikacji masz szansę dotrzeć do większej liczby osób, które mogą wesprzeć darowizną Twoją zbiórkową inicjatywę. Tak zrobiło już wiele osób przed Tobą i dzięki wsparciu mediów udało im się szybciej zebrać potrzebną kwotę pieniędzy.
Rozważ nagranie krótkiego materiału wideo, w którym opowiadasz swoją historię i zwracasz się o wsparcie. Taki osobisty akcent może jeszcze bardziej zachęcić ludzi do pomocy.
Regularne aktualizacje na stronie zbiórki pomogą Ci utrzymać zaangażowania darczyńców, pokazując im, że zebrane środki są wykorzystywane zgodnie z celem. A dla tych potencjalnych, którzy dopiero trafią na Twoją zrzutkę, będą one sygnałem, że nadal trwa i mogą wpłacać na nią darowizny.
Aktualizacje możesz robić w formie wpisów i zdjęć informując o postępach w leczeniu, dodatkowych kosztach czy możliwościach, jakie się pojawiły. To też dobre miejsce do pisania o tym, na co zostaną przeznaczone dalsze środki.
Bieżący kontakt z darczyńcami to forma docenienia ich wsparcia finansowego i dowód na to, że ich pomoc ma realny wpływ na Twoją sytuację. To także szansa na zebranie pieniędzy nie tylko na bieżące potrzeby związane z leczeniem nowotworu, ale także na zabezpieczenie przyszłych kosztów.
Proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości, lecz odważnym krokiem w walce o to, co najcenniejsze – o zdrowie i życie. W obliczu choroby nowotworowej każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której pomoc finansowa staje się niezbędna. Gdy stan zdrowia nie pozwoli nam pracować, a koszty związane z leczeniem będą zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Na szczęście, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak wielką wartość ma wzajemne wsparcie. Ludzie otwierają swoje serca i portfele, by pomóc tym, którzy stają do trudnej walki z rakiem. Dzięki zbiórkom internetowym, takie wsparcie staje się realne, a każda darowizna przybliża chorych do szansy na wyzdrowienie. To świadectwo solidarności i nadziei, które pokazuje, że razem możemy pokonać nawet największe trudności.