Jak uwolnić psa od lęku i bólu? Jak być emocjonalnym wsparciem zwierzaka w chorobie?

Joanna
28 czerwca 2024
emocjonalne wsparcie dla zwierząt
emocjonalne wsparcie dla zwierząt

Każdy opiekun zwierzęcia domowego wie, jak ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki i wsparcia, szczególnie w trudnych chwilach. Gdy twój pupil cierpi na jakieś schorzenie lub z powodu wirusowej infekcji - ma biegunkę, wymioty, stracił apetyt, widać u niego osłabienie - może to wywołać u niego objawy lęku i stresu i tym samym modyfikacje zachowania. Oprócz tego, że trzeba skonsultować się z weterynarzem jego stan i zrobić badania dodatkowe, to kluczowe jest zrozumienie i odpowiednie zareagowanie na potrzeby twojego czworonożnego przyjaciela.

W przypadku zwierząt podobnie jak w przypadku ludzi lęk, ból i stres mogą stać się przyczyną zmian w zachowaniu. Ważne jest, aby nie okazywać frustracji, nawet jeśli opieka nad chorym zwierzakiem może być czasami wyzwaniem. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrzebują w trudnym czasie wsparcia i wyrozumiałości a nie tego, aby ich pozostawić samym sobie. 

Jak rozpoznać psi strach lub ból u twojego zwierzęcia?

Rozpoznanie strachu lub bólu u zwierząt domowych, takich jak psy czy koty może być wyzwaniem, ponieważ nie mogą one wyrazić swoich uczuć słowami. Dlatego jako opiekunowie musimy być szczególnie czujni na wszelkie niepokojące objawy, aby szybko zareagować i zabrać pupila do weterynarza. Oto 9 znaków, które mogą wskazywać, że twój zwierzak cierpi:

 1. Zwiększona agresja: Jeżeli twój pies czy kot staje się bardziej agresywny niż zwykle,  obserwujesz u niego natężenie szczekania lub wycia, może to być oznaka  bólu lub tego, że się stresuje. Psiaki często bronią się, gdy są ranne, aby zapobiec dalszym obrażeniom. Podczas dotykania zwierzęcia należy uważać, ponieważ może ono reagować agresywnie na próbę dotknięcia bolącego miejsca.

 2. Wycofanie lub brak aktywności: Zwierzęta w bólu często wycofują się i unikają interakcji, które wcześniej były normalne. Jeśli twój pupil ukrywa się lub unika kontaktu, to te zmiany behawioralne to może być sygnał, że coś jest nie tak.

 3. Zmiana apetytu: Nagła zmiana w apetycie, zarówno jego zwiększenie, jak i zmniejszenie, może być wczesnym sygnałem problemów zdrowotnych. Brak apetytu u psa wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii.

 4. Problemy z poruszaniem: Kulenie lub trudności w wstawaniu mogą wskazywać na ból stawów, takich jak artretyzm, szczególnie u starszych psów.  Ale jest także młodzieńcze zapalenie stawów u psów, za które odpowiadają czynniki genetyczne i środowiskowe.  Warto mieć świadomość, że zanim pies zacznie okazywać ból, kulejąc lub koślawo chodząc czy z trudem wstając, zmiany w stawach są już zwykle dość zaawansowane.

 5. Zmiana wagi:  Gdy zwierzę traci nagle na wadze lub obserwujesz u niego przyrost wagi to  może wskazywać na poważne problemy zdrowotne i wymaga konsultacji weterynaryjnej. A także może być punktem zwrotnym, abyś jako opiekun przyjrzał się dietetyce zwierzęcej. 

 6. Zmiany w oddawaniu moczu: Zmiany w częstotliwości lub miejscu oddawania moczu mogą wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca lub infekcje układu moczowego. Zmniejszenie ilości moczu również wymaga tego, aby skontaktować się z weterynarzem, aby uniknąć zaawansowania choroby.

 7. Kaszel: Długotrwały kaszel może być objawem poważnych infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak kaszel kenelowy i przyczyniać się do złego samopoczucia czworonoga. 

 8. Zmiany w oczach: Problemy z oczami, takie jak częste pocieranie, zmiana rozmiaru źrenic czy nietypowe wydzieliny, mogą wskazywać na ból. Rozszerzone źrenice mogą sugerować ból w innej części ciała.

 9. Wymioty: Wymioty mogą być objawem różnych problemów zdrowotnych, od prostych trawiennych po poważne choroby. Długotrwałe wymioty, zwłaszcza gdy towarzyszy im brak apetytu, wymagają wizyty u lekarza weterynarii.

Jak zapewnić wsparcie emocjonalne swojemu pupilowi?

Będąc opiekunem lub opiekunką własnego zwierzaka, warto mieć świadomość, że zwierzę czuje i reaguje na twoje emocje. Spokojne, cierpliwe podejście może znacznie pomóc w łagodzeniu jego stresu i przyspieszyć proces zdrowienia, dlatego tak ważne jest, aby otrzymywał to od ciebie. Przeczytaj kilka pomocnych wskazówek, jak możesz zapewnić swojemu zwierzęciu wsparcie emocjonalne w stanie chorobowym codziennie udowadniając mu, jak jest dla ciebie ważny. 

 1. Zapewnienie bezpiecznego i spokojnego otoczenia: Stwórz przestrzeń, w której twój pupil, który cierpi z powodu np. zaburzeń lękowych czy braku prawidłowej pracy układu pokarmowego będzie mógł odpocząć i czuć się bezpiecznie. Miękkie legowisko, dostęp do wody i cicha przestrzeń mogą znacząco poprawić samopoczucie każdego psa, kota, czy innego czworonoga. 

 2. Emocjonalne wsparcie i bliskość: Obecność właściciela może pomóc psu w radzeniu sobie ze stresem i bólem. Mów spokojnym, kojącym tonem, delikatnie głaszcz swojego psiaka i spędzaj z nim więcej czasu. Pamiętaj, aby respektować jego przestrzeń, szczególnie gdy z pełnego wigoru psa stał się bardziej wycofany.

 3. Porady lekarza weterynarii: Nie ignoruj żadnych niepokojących objawów i regularnie odwiedzaj gabinet weterynaryjny. Wcześniejsza interwencja lekarza weterynarii może zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym. Każde niepokojące zachowania psa czy innego zwierzaka warto skonsultować ze specjalistą. Lekarz weterynarii pomoże zidentyfikować pierwsze objawy choroby i zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Wizyta u weterynarza jest konieczna także wtedy gdy m.in. podawanie leków wywołuje skutki uboczne u zwierzaka lub dotychczasowe leczenie nie przynosi efektów.

 4. Aktywność fizyczna i zabawa: W miarę możliwości zachęcaj swojego psa do łagodnej aktywności fizycznej. Zabawa może być sposobem na poprawę nastroju i zmniejszenie stresu. Dostosuj intensywność aktywności do stanu zdrowia swojego pupila. Jeśli jest taka możliwość wyjdź ze swoim pupilem na spacer. 

 5. Zdrowa dieta i suplementacja: Zapewnienie zbilansowanej diety dostosowanej do potrzeb zdrowotnych zwierzęcia jest kluczowe. W niektórych przypadkach weterynarz może zalecić suplementy lub specjalistyczną dietę, która pomoże w leczeniu różnych schorzeń lub w łagodzeniu objawów chorobowych.

Crowdfunding jako wsparcie finansowe

Pamiętaj, że koszty weterynaryjne nie powinny być przeszkodą w zapewnieniu najlepszej możliwej opieki twojemu zwierzęciu. W przypadku trudności finansowych, crowdfunding może być opcją wsparcia w opłaceniu rachunków za leczenie. Platformy takie jak Pomagam.pl, które specjalizują się w crowdfundingu mogą pomóc zebrać fundusze na niezbędne leczenie weterynaryjne.

Dbając o zdrowie swojego pupila, pamiętaj, że jako opiekun masz ogromny wpływ na jego dobrostan. Twoje wsparcie emocjonalne i praktyczne, regularne wizyty u weterynarza, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to kluczowe elementy zapewnienia zdrowia i szczęścia twojego czworonożnego przyjaciela. Crowdfunding może być dodatkowym wsparciem, które zapewni twojemu zwierzęciu najlepszą opiekę, kiedy jest ona najbardziej potrzebna zwłaszcza gdy jest podatny i często łapie różne infekcje.

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij