Kryzys to reakcja organizmu na trudne sytuacje, które stają się przeszkodą w realizacji celów życiowych. Trudne sytuacje i kryzysy są wpisane w życie każdego z nas. Jak zadbać o siebie w kryzysie? Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne, jak pomóc bliskim, którzy doświadczają trudnego czasu? Tym tematom poświęcony był webinar Pomagam.pl, który prowadziła Anna Polak, trenerka holistyczna i nauczycielka mindfulness.
Kryzysy psychologiczne dzielą się na dwie grupy: normatywne i traumatyczne. Normatywne to takie, które są w sposób naturalny wpisane w nasze życie, np. narodziny dziecka, zmiana pracy, czy przejście na emeryturę, które generują duże zmiany i wyzwania. Traumatyczne natomiast są wynikiem nadzwyczajnych, ekstremalnie stresujących wydarzeń m.in. takich jak choroba, śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata dobytku życia w pożarze, czy w powodzi. Nasz sposób zachowania się w sytuacjach kryzysowych jest inny niż zwykle. Można zaobserwować w zachowaniu osoby w kryzysie szeroki zestaw objawów, takich jak:
Podczas webinaru prowadząca Anna Polak omówiła techniki i sposoby na to, jak wzmacniać siebie i zadbać o swój dobrostan oraz jak wspierać bliskich doświadczających trudnego momentu w życiu. Kilka z nich poniżej:
1. Przyznanie, że jesteśmy w kryzysie / trudności: zauważenie i uznanie tego stanu.
Pierwszym krokiem do poprawy jest zauważenie i uznanie trudności. Akceptacja własnych emocji pozwala na podjęcie działań, które mogą pomóc w stabilizacji sytuacji.
2. Przywołanie dobrych doświadczeń
Przypomnienie sobie wcześniejszych pozytywnych chwil może pomóc w odbudowie poczucia bezpieczeństwa i nadziei.
3. Zauważanie potrzeb
Warto być świadomym swoich potrzeb. Czy chcesz pobyć sam, czy może wolisz porozmawiać z kimś bliskim? To ważne, aby zaspokajać te potrzeby.
4. Techniki uważności i współczucia dla siebie
Praktykowanie mindfulness oraz samowspółczucia może pomóc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Uważność pozwala na akceptację bieżącego doświadczenia, a współczucie dla siebie sprzyja łagodzeniu cierpienia i obniża napięcie.
5. Proszenie o pomoc
Proszenie o pomoc to oznaka siły, a nie słabości. To powód do dumy, a nie wstydu. Prosząc o pomoc, pokazujemy, że walczymy o to, co dla nas najcenniejsze, że nie chcemy się poddać. A to przecież postawa, którą podziwiamy. Warto o tym pamiętać, kiedy to my sami ją prezentujemy, sięgając po pomoc. A jeśli się wahamy, to przypomnijmy sobie to uczucie, które pojawia się w nas, kiedy pomagamy innym.
6. Skorzystanie z pomocy specjalisty
W przypadku długotrwałego kryzysu warto rozważyć konsultację z terapeutą lub psychologiem, który pomoże w zrozumieniu sytuacji i zaproponuje odpowiednie metody wsparcia.
Więcej technik i sposobów wsparcia dla siebie i bliskich w kryzysowej sytuacji poznasz, oglądając nagranie z webinaru: https://www.youtube.com/watch?v=nzQ6Buap81E
Dbanie o siebie w kryzysie jest kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego. W trudnych czasach, takich jak choroba, śmierć bliskiej osoby, utrata dobytku życia, warto korzystać z technik uważności, wsparcia bliskich oraz profesjonalnej pomocy. Nie mamy wpływu na wszystko, co nam się przytrafia, ale mamy wpływ na to, co możemy zrobić dla siebie i bliskim nam osób w trudnym czasie.
A jeśli doświadczasz trudnej sytuacji życiowej i potrzebujesz pieniędzy na leczenie, rehabilitację czy odbudowę domu po pożarze lub powodzi, skorzystaj z możliwości, jakie daje serwis crowdfundingowy Pomagam.pl. Załóż zbiórkę i zdobądź środki na to, czego potrzebujesz.