Operacja korekty płci. Jak zebrać pieniądze na operację dzięki zbiórce online?

Natalia
30 marca 2022
Korekta płci. Jak zebrać pieniądze na operację?
Korekta płci. Jak zebrać pieniądze na operację?


Operacja korekty płci jest jednym z bardziej złożonych i zaawansowanych zabiegów medycznych. Całość tej tak ważnej dla wielu przemiany może trwać nawet kilka lat i wiązać się z bardzo wysokimi kosztami. Jak pozyskać fundusze na chirurgiczną korektę płci?

Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku korekta płci była refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak została wykreślona z listy refundowanych zabiegów i teraz w zasadzie cały koszt przeniesiony został na pacjenta.

Podstawowe badania nadal można wykonać bezpłatnie (np. morfologię krwi), jest to jednak maleńka kropla w morzu potrzeb. Zakres badań na NFZ zależy od dobrej woli lekarza, który dzięki odpowiednim skierowaniom może ulżyć pacjentowi w ponoszonych kosztach. Bez tego osoby transpłciowe zmuszone są do szukania finansowania na własną rękę. Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest założenie zbiórki. I tutaj z pomocą przychodzi platforma crowdfundingowa Pomagam.pl, gdzie możesz zrobić zrzutkę i zbierać pieniądze, aby przejść operację zmiany płci. 

Crowdfunding to skuteczne narzędzie w pozyskiwaniu funduszy na to, co dla nas ważne. Oto kilka podpowiedzi, jak może wyglądać zbiórka na korektę płci i jakie informacje powinna zawierać.

Przedstaw w zbiórce swoją historię

Najlepiej gdy na wstępie się przedstawisz i trochę o sobie opowiesz. Nawiążesz w ten sposób więź z potencjalnym darczyńcą. Opisz swoją historię i jakie znaczenie ma dla ciebie taka operacja. Im więcej osób zrozumie twoją sytuację, tym więcej chętnie wesprze zbiórkę. Pokaż im kawałek świata osoby transpłciowej i tego, jak wygląda transseksualizm w Polsce. 

Większość ludzi najprawdopodobniej nie wie, z jakimi trudnościami borykasz się na co dzień. Możesz wyjaśnić, że podjęcie takiej decyzji nie jest ani łatwe, ani szybkie, opowiedzieć, czym jest binder albo dysforia płciowa, opowiedzieć również o innych wymiarach korekty, np. o korekcie płci metrykalnej. To ty decydujesz, czym zechcesz się podzielić z osobami czytającymi twoją historię.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tworzeniu opisu zbiórki, sprawdź naszego bloga, klikając poniżej:

Jak stworzyć angażujący opis zbiórki?

Opisz proces korekty płci 

Napisz o tym, jak wygląda proces, przez który przechodzisz. Operacja korekty płci to indywidualna droga, która składa się z wielu etapów i wymaga czasu.  

Wyjaśnij krótko rolę różnych specjalistów i zakres pomocy jakiej potrzebujesz (m.in. terapia hormonalna, plastyczna rekonstrukcja penisa czy wytworzenie żeńskich narządów płciowych jak wargi sromowe, łechtaczka, pochwa ). Uzasadnij czekające cię wydatki takie jak wizyty u seksuologa czy psychiatry, uczestnictwo w grupach wsparcia, badania konieczne do przeprowadzenia operacji czy potrzebę kupienia leków hormonalnych. Tak jak w przypadku zbiórek na inne procedury medyczne dobrze, jeśli uwiarygodnisz swoją sytuację, przedstawiając np. skierowanie od lekarza (pamiętaj o zasłonięciu takich danych jak pełen adres czy numer PESEL). 

Warto napisać darczyńcom, ile kosztuje korekta płci

Korekta płci to wydatek, który może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wytłumacz, skąd bierze się ta suma i co kosztuje najwięcej. Jeśli znasz konkretne kwoty, możesz je podać. Jeśli masz już jakieś rachunki, również możesz je przedstawić.

Opowiedz, na jakim etapie obecnie się znajdujesz, co już się udało i jakie będą kolejne kroki. Niektóre z badań lub konsultacji nadal mogą być refundowane. Być może wolisz finansować je we własnym zakresie, żeby nie czekać w wielomiesięcznych kolejkach. 

Jeśli zbierasz fundusze między innymi na to, by cały proces przebiegał sprawnie, bez zbędnych przerw czy strachu o możliwość zakończenia transformacji, napisz o tym wprost. Niech darczyńcy zrozumieją, jak ważna jest potrzeba ciągłości finansowej, od której zależy twój sukces. Korekta płci to nie tylko kwestia Twojej tożsamości, ale również zdrowia. 

Zamieszczaj aktualizacje o postępach korekty płci w opisie zbiórki w serwisie Pomagam.pl 

Korekta płci jest długotrwałym procesem, trwającym nawet kilka lat. Przez ten czas możesz dawać znać w aktualizacjach, co się zmieniło, co zostało już załatwione, do czego już przydały się pieniądze ze zbiórki. Im więcej informacji przekażesz, tym bardziej angażująca będzie twoja historia, a osoby trafiające na zbiórkę chętniej będą cię wspierały finansowo. 

Aktualizacje zachęcają również darczyńców do powrotu na daną zbiórkę. Możliwe, że wspomogą twój cel więcej niż jeden raz albo podadzą dalej link do niej. 

Nie wiesz, jak dodać aktualizację? Nie martw się. Wejdź na nasz kanał na YouTube i obejrzyj film, w którym tłumaczymy, jak to zrobić. Kliknij w poniższy przycisk:

Jak dodać aktualizację?

Wstaw zdjęcie

Niezależnie od celu zbiórka charytatywna opatrzona zdjęciami radzi sobie lepiej. Darczyńcy chętniej się na niej zatrzymują, wpłacają i udostępniają znajomym. Najlepiej sprawdzają się fotografie osoby potrzebującej. 

Operacja korekty płci może być trudnym tematem, dlatego zrozumiałe jest, jeśli chcesz chronić swoją prywatność. Niektóre zbiórki zamiast zdjęcia osoby potrzebującej mają zdjęcie flagi lub kolorów kojarzonych ze społecznością transpłciową, dzięki czemu łatwiej trafią do osób, które mogą być zainteresowane tym, aby cię wesprzeć . Postaraj się by zdjęcie choć trochę sugerowało tematykę zbiórki. 

Na naszym blogu znajdziesz kilka przydatnych porad dotyczących wyboru zdjęć zamieszczanych na zbiórce:  

Jak wybrać zdjęcie zbiórki?

Korekta płci jest długotrwałym procesem, dlatego zadbaj o to, by twoja zbiórka żyła i najważniejsze - nie poddawaj się! Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z fundacjami wspierającymi społeczność transkobiet i transmężczyzn  lub osobami, które korektę płci mają już  za sobą. 

Załóż swoją zbiórkę >> 


A jeśli nie wiesz, jak założyć zbiórkę - wyjaśniamy to krok po kroku!

Jak założyć zbiórkę?

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij