23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - co warto wiedzieć?

Joanna
10 lutego 2025
Wpis 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - co warto wiedzieć? - miniaturka zdjęcia

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony w 2001 r. przez ministra zdrowia. Obchodzimy ten dzień 23 lutego.  Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Jest on też okazją do debaty na temat zdrowia psychicznego szczególnie w kontekście finansowania psychoterapii i psychiatrii w Polsce.  Bo zdrowie psychiczne ma każdy i jest ono tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. A jak wynika z raportu Fundacji Pomagam.pl i SWPS Innowacje, co czwarta osoba w Polsce na jakimś etapie życia zmaga się z poważnym problemem związanym ze swoim zdrowiem psychicznym. 

Zdrowie psychiczne się liczy

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie psychiczne oznacza dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności”. 

Zdrowie psychiczne ma każdy, a jego stan wpływa na jakość naszego codziennego funkcjonowania. Zaburzenia psychiczne są poważnym i narastającym problemem na całym świecie. Cytowane w raporcie Fundacji Pomagam.pl i SWPS Innowacje wyniki kompleksowego badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań (EZOP II) pokazują, że 29,3% badanych Polaków potwierdza, że zetknęło się kiedyś z osobą chorującą psychicznie. Respondenci ci wskazywali, że najczęściej tą osobą był „ktoś ze znajomych/ sąsiadów” (34,2%), „ktoś znany tylko z  widzenia” (30,9%) oraz „osoba dalszej rodziny” (12,3%). Statystyki wskazują, że 8,3 mln Polaków, czyli 26% polskiego społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadczyło objawów zaburzeń psychicznych. 

Najczęstsze zaburzenia psychiczne Polaków

Do najczęściej występujących rozpoznań psychiatrycznych należą:

  • zaburzenia lękowe,
  • reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne, 
  • zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 

23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - wyjątkowa inicjatywa ustanowiona w 2001 roku przez Ministra Zdrowia. Globalnie jest również obchodzony Światowy Dzień Walki z Depresją. Głównym celem obu tych inicjatyw jest zwiększanie świadomości na temat depresji i jej wpływu na życie osób nią dotkniętych.

Depresja to najpowszechniejsza choroba cywilizacyjna. Z danych WHO wynika, że dotyka  350 mln osób na całym świecie, niezależnie od płci, wieku, rasy czy wyznania. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ok. 1,2 mln osób i choroba ta dotyczy każdej grupy wiekowej, także dzieci i młodzieży oraz osób po 65 roku życia. 

Należy pamiętać, że depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego. Dlatego tak ważne jest, aby w tym dniu nie tylko mówić o  objawach depresji, jej przebiegu, przyczynach i leczeniu, ale przede wszystkim edukować, wspierać i zachęcać do profesjonalnej pomocy u specjalistów od . 

Czym jest depresja 

Depresja to nie chwilowy smutek czy przygnębienie. To poważna choroba, która wpływa na funkcjonowanie osób na nią cierpiących w każdej sferze życia - emocjonalnej, fizycznej, społecznej i zawodowej. 

Już dziś depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. A prognozy WHO wskazują, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie!

Jakie objawy mogą występować przy depresji? 

Do objawów depresyjnych należą zaburzenia nastroju takie jak przewlekły smutek, który trwa codziennie co najmniej dwa tygodnie. 

Jak czytamy na stronie rządowej https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/kiedy-smutek-jest-choroba

mogą mu towarzyszyć:

  • płacz
  • utrata zainteresowań i brak odczuwania przyjemności z codziennych czynności, a także z czynności, które są zazwyczaj przyjemne
  • zmniejszenie energii,  zmęczenie. Chory cierpi na intensywne zmęczenie, często rozpoczynające się rano, i czuje, że ciągle brakuje mu energii. To zmęczenie nie poprawia się dzięki odpoczynkowi lub snowi.

Dodatkowo w depresji mogą pojawić się inne zaburzenia:

  • utrata wiary w siebie i poczucia własnej wartości,
  • poczucie bezużyteczności oraz nadmierne i nieuzasadnione poczucie winy
  • negatywne spojrzenie na przyszłość i pesymistyczne myślenie
  • myśli o śmierci w ogóle, a czasami myśli samobójcze 
  • spadek zdolności koncentracji, uwagi i zapamiętywania
  • pogorszenie snu – staje się on często zbyt krótki z wczesnymi porannymi przebudzeniami, nie przynosi wypoczynku
  • utrata apetytu, która może prowadzić do utraty wagi
  • objawy somatyczne - liczne bóle
  • zaburzenia seksualne z utratą popędu i przyjemności seksualnej
  • spowolnienie aktywności lub przeciwnie, pobudzenie

Aby dowiedzieć się więcej o tym, czym jest depresja, jakie są jej objawy, jak pomóc osobie chorej na depresję, obejrzyj krótki fllm przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia: 


Ponad 250% wzrostu liczby zbiórek pieniędzy, w których organizatorzy mówią o depresji 

Z danych serwisu crowdfundingowego Pomagam.pl, który działa przy Fundacji Pomagam.pl wynika, że na przestrzeni lat 2016-2023 udział zbiórek pieniędzy związanych z hasłami takimi jak: „szpital psychiatryczny”, „psychiatra” czy „leczenie psychiatryczne” wzrósł prawie o 500%. W 2016 roku hasła powiązane z psychiatrią pojawiały się w 1 na 400 zbiórek. W 2023 roku proporcja ta wyniosła już 1:85. 

O 250% natomiast wzrósł udział internetowych zbiórek pieniędzy w kategorii psychoterapia, w której prowadzono zbiórki m.in na psychoterapię, wizyty u psychologa, czy udział w terapii grupowej. 

Udział zbiórek związanych z depresją wzrósł o ponad 250%. Wzrasta liczba zbiórek, których celem jest zebranie pieniędzy na leczenie depresji, na pomoc fundacjom zajmujących się wsparciem osób z depresją, ale coraz częściej pojawiają się też zbiórki, których głównym celem jest pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, które dodatkowo borykają się z depresją. To odzwierciedlenie rosnącej świadomości na temat wpływu zdrowia psychicznego na życie codzienne.

Problemy związane ze zdrowiem psychicznym są coraz częściej obecne w opisach zbiórek pieniędzy na platformie Pomagam.pl. Wyniki te jednoznacznie wskazują, że osoby, które zmagają się z problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym swoim lub bliskich coraz częściej potrzebują pomocy finansowej.

Te statystyki są bardzo wyraźnym i niepokojącym sygnałem świadczącym o skali wyzwań, przed którymi stoją zarówno osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego, jaki i system publicznej opieki zdrowotnej w kraju. 

Raport o kondycji i finansowaniu zdrowia psychicznego w Polsce

Raport “Ważne słowa na P. O psychoterapii, psychiatrii i pieniądzach” jest projektem zainicjowanym przez Fundację Pomagam.pl i powstał we współpracy z SWPS Innowacje. Celem raportu jest zwrócenie uwagi na wyzwania związane z finansowaniem  psychoterapii i psychiatrii w Polsce oraz aktywizacja decydentów  do działań, które przyniosą  realne zmiany na lepsze. 

Publikacja zawiera zarówno rzetelne dane liczbowe, jak i wypowiedzi czołowych ekspertek i ekspertów krajowych, nadające raportowi wyjątkowy charakter. 

Posłuchaj wywiadu z Dobrosławą Gogłozą, prezeską Fundacji Pomagam.pl i dyrektor zarządzającą serwisem Pomagam oraz z Katarzyną Kulwicką, psycholożką społeczną z Uniwersytetu SWPS:

Chcesz dowiedzieć się więcej - pobierz raport za darmo na stronie:  https://pomagam.pl/zdrowie-psychiczne

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij