W nowy rok szkolny rozmawiamy z Julią Kaffką z Akcji Menstruacji, która rozkręca okresową rewolucję, aby zapewnić wszystkim jakościową edukację oraz dostęp do darmowych produktów menstruacyjnych w polskich szkołach. Zbiórkę na ten cel możecie wesprzeć na Pomagam.pl
Ubóstwo menstruacyjne to całkowity lub częściowy brak dostępu do środków higienicznych, najczęściej z powodów ekonomicznych. Jest to także brak odpowiedniej edukacji na temat samej menstruacji i tematów z nią związanych oraz stygmatyzowanie miesiączkujących osób. Z badań przeprowadzonych w 2015 roku przez UNICEF wynika, że z problemem tym mierzy się globalnie 500 milionów osób. Co istotne - nie tylko z Krajów Trzeciego Świata.
Fundacja Akcja Menstruacja to grupa aktywistek i aktywistów, którzy stworzyli pierwszą w Polsce organizację zajmującą się problemem ubóstwa menstruacyjnego i okresowego tabu. Połączyła nas wspólna misja zwiększenia komfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, wszystkich menstruujących osób.
Głównym celem naszych projektów i działań jest zmniejszenie skali ubóstwa menstruacyjnego oraz stygmatyzacji wokół menstruacji w debacie publicznej, a także promocja zdrowia i edukacji menstruacyjnej.
W ciągu ponad 2 lat naszej działalności udało nam się stworzyć 3 długoterminowe projekty. Jeden z nich skupia się na zapewnieniu dostępu do ogólnodostępnych produktów menstruacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Program „Akcja Menstruacja w Twojej szkole" objął ponad 110 000 uczniów z prawie 600 szkół z całego kraju.
„Padsharing" zgromadził w bazie danych 2 249 menstruujących w potrzebie i 3 122 darczyńców, których łączne deklarowane wsparcie wynosi ponad 100 tys. zł.
Utworzyliśmy również ponad 200 „Punktów Pomocy Okresowej" z dostępem do produktów menstruacyjnych w przestrzeni publicznej. Udało nam się zbudować społeczność ponad 12 tys. osób wspierających działania i wysiłki edukacyjne naszej fundacji.
Dlaczego aktualnie skupiamy się na pomocy szkołom i uczącym się osobom? Okres i szkoła nie idą ze sobą w parze. Wiemy jak zbudowana jest komórka roślinna i czym różni się od zwierzęcej, ale nie znamy swojego ciała. Od cyklu menstruacyjnego ważniejszy jest cykl rozwojowy pantofelka.
„Akcja Menstruacja w Twojej szkole” to program, dzięki któremu osoby uczące się mogą korzystać z podpasek i tamponów równie swobodnie, co z papieru toaletowego. Według badań przeprowadzonych przez firmę P&G 1 na 6 uczennic opuściła kiedyś zajęcia w szkole z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Takie sytuacje mogą prowadzić do kłopotów z nauką, a co za tym idzie do zmniejszenia szans dziewczynek na osiągnięcie ich życiowych celów.
Podążając za rozwiązaniami Wielkiej Brytanii, gdzie darmowe środki menstruacyjne dostępne są nie tylko w szkołach, ale też na uniwersytetach, kontynuujemy działania w polskich szkołach. Tym razem dostarczymy szkołom nie tylko środki menstruacyjne, ale również… jakościową edukację.
Media społecznościowe to potężne narzędzie do robienia dobra. Gdyby nie osoby, które decydują się wspierać naszą misję, to nie udałoby nam się prowadzić naszych projektów.
Zbiórkę na pilotażową edycję programu Akcja Menstruacja w Twojej szkole wsparło 4 259 osób. Udało nam się wtedy zebrać prawie 150 tys. złotych.
Teraz znowu potrzebujemy wsparcia. Nasz cel na przyszły rok szkolny to minimum 500 placówek z dostępem do produktów menstruacyjnych i rzetelnej edukacji seksualnej. Kontynuujemy okresową rewolucję w polskich szkołach.
DOŁĄCZ DO OKRESOWEJ REWOLUCJI!
Link do zbiórki: https://pomagam.pl/akcjamenstruacja