Zwierzęta się liczą. Fundraising na rzecz zwierząt - relacja z konferencji

Joanna
31 stycznia 2024
Wpis Zwierzęta się liczą. Fundraising na rzecz zwierząt  - relacja z konferencji - miniaturka zdjęcia

27 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja pt. "Zwierzęta się liczą. Fundraising na rzecz zwierząt" skierowana do prozwierzęcych organizacji pozarządowych. Konferencję zorganizowała Fundacja Pomagam.pl. Z myślą o organizacjach z odległych części Polski wydarzenie było transmitowane online. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z konferencji.


Dobrostan zwierząt i możliwość pomagania im finansowo są dla nas niezwykle ważne. Z tego powodu postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom organizacji prozwierzęcych w zakresie fundraisingu, organizując niniejszą konferencję.

Międzynarodowy ekspert od fundraisingu - gościem specjalnym konferencji

Keynote speakerem konferencji był Rick Holland - założyciel i dyrektor Confident Philanthropy, organizacji działającej na całym świecie, która zmienia nasze podejście do filantropii i budowania sieci kontaktów. Swoją karierę rozpoczął w Stanach Zjednoczonych. Ma ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy dla różnych organizacji (w tym działających na rzecz zwierząt), a zebrał ich dziesiątki milionów euro dla organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych. W 2005 roku otrzymał prestiżowy certyfikat CFRE – Certified Fund-Raising Executive. Podczas konferencji podzielił się z uczestnikami know-how w obszarze angażowania dużych darczyńców, podkreślając kluczową rolę budowania i utrzymywania relacji z obecnymi darczyńcami i rozwijania sieci kontaktów organizacji. 

Jakie są elementy skutecznych zbiórek crowdfundingowych 

Każda darowizna tworzy historię - z takim przekazem wygłosił prelekcję Konrad Woźniak, wiceprezes Fundacji Zwierzęca Polana. W swoim wystąpieniu poruszył temat związany z zarządzaniem bazą darczyńców i darowizn. Podkreślił, jak ważne jest prowadzenie segmentacji darczyńców i zarządzania bazą darowizn, bo pozwala na prowadzenia spersonalizowanej komunikacji. A dzięki niej możemy budować głębszą relację z naszą społecznością darczyńców.

Zbiórki na pomoc zwierzętom to jedna z najmocniejszych kategorii zbiórek crowdfundingowych. Polacy traktują zwierzęta jak członków rodziny i mają otwarte serca na pomaganie zwierzętom, które tej pomocy potrzebują. O tym, jak przygotować dobrą zbiórkę crowdfundingową opowiedziała uczestnikom Natalia Zdrojewska, Head of Growth w Pomagam.pl. (Sprawdź - jak krok po kroku założyć zbiórkę w serwisie Pomagam.pl

Etyczny fundraising na rzecz zwierząt

Michael Bizuk, Specjalista ds. Organizacyjnych i Projektów, TOZ w Polsce wystąpił z prelekcją Etyczny fundraising na rzecz zwierząt towarzyszących. Skupił się na tym, aby przekazać wiedzę na temat tego, jak reklamować działania w skuteczny i etyczny sposób? Podkreślił, jak ważne jest, aby po rozpoczęciu zbiórki crowdfundingowej na rzecz konkretnego zwierzaka - podziękować darczyńcom, podtrzymywać komunikację i transparentnie pokazywać wykorzystanie zebranych środków.

Jak komunikacja i budowanie marki organizacji wpływają na fundraising? 

Organizacje prozwierzęce a media – jak współpracować dla dobra zwierząt? Nie da się ukryć, że to ważny aspekt w prowadzeniu skutecznych działań fundraisingowych. W ten temat wprowadziła uczestników Paulina Grzybowska, redaktorka naczelna w portalach Psy.pl i Koty.pl, wydawanych przez hiPets. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że współpraca z mediami wspiera organizacje w budowaniu rozpoznawalności i zaufania społecznego oraz w eksperckim pozycjonowaniu. Z kolei mediom współpraca z organizacjami pozwala m.in na dostęp  z pierwszej ręki do wiedzy o danym problemie i możliwość uzyskania unikalnych materiałów.

O tym, jakie możliwości daje TikTok dla działań NGO, uczestnicy dowiedzieli się podczas prelekcji  Dominiki Skirło, Creative Consultancy Lead Central Europe, TikTok. Zaprezentowała ona uczestnikom, jak swoją obecnością na tej platformie zarządzają światowe i polskie NGO i podkreśliła siłę społeczności, która jest motorem napędowym TikToka i stanowi ogromną wartość dla jego użytkowników.

Na skuteczność działań fundraisingowych wpływa też komunikacja i marka organizacji w myśl zasady, że to, co znane budzi zaufanie - podkreśliła w swoim wystąpieniu Dobrosława Gogłoza, prezeska Fundacji Pomagam.pl, podczas którego podzieliła się wiedzą, o tym, dlaczego warto świadomie budować wizerunek organizacji i na co zwrócić uwagę w zarządzaniu jej reputacją.

Case studies organizacji prozwierzęcych 

Iwona Duda, prezeska Fundacji Sarigato na przykładzie akcji KarmimyPsiaki.pl pokazała, jak planować i skutecznie realizować ogólnopolskie projekty fundraisingowe na rzecz psiaków i kociaków w schroniskach czy fundacjach. W prezentacji pokazała wiele różnorodnych inicjatyw - od gier edukacyjnych po współprace z firmami czy ambasadorami - które mogą stać się inspiracją do działań dla innych organizacji prozwierzęcych.

Z case study wystąpił także Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva. Swoją prelekcję poświęcił Schronisku w Korabiewicach i historii interwencji i działań, jakie na jego rzecz podjęła od 2002 roku Fundacja Viva, która obecnie prowadzi to schronisko.

W trakcie konferencji wystąpiła również Elżbieta Smigielski, prezeska Fundacji Mrunio, która przedstawiła swoją książkę zatytułowaną “Vademecum miłośnika zwierząt. Prawo stoi po ich stronie”. 

Główny cel, który przyświecał nam przy organizacji konferencji - “Zwierzęta się liczą. Fundraising na rzecz zwierząt” - to stworzenie dynamicznej sieci połączeń między organizacjami zajmującymi się pomocą zwierzętom oraz możliwość czerpania wiedzy od najlepszych w tej dziedzinie. Nie zwalniamy tempa! Los zwierząt jest dla nas ważny, dlatego Fundacja Pomagam.pl planuje już kolejne inicjatywy dla NGO zaangażowanych na rzecz zwierząt, aby kontynuować wzajemną wymianę doświadczeń i dyskusję nad aktualnymi wyzwaniami związanymi z ochroną i niesieniem pomocy zwierzętom. 


Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij