Jak podaje rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, od października 2024 r. do 3 stycznia 2025 r. miało miejsce aż 8 tysięcy pożarów. Tylko przez pierwsze trzy dni nowego roku wybuchło ponad 350 pożarów w budynkach mieszkalnych, w wyniku których jest siedem ofiar śmiertelnych. Utrata domu w pożarze to traumatyczne doświadczenie, które zabiera nie tylko dorobek życia, ale też poczucie bezpieczeństwa. Gdzie szukać pomocy po pożarze? Jak znaleźć wsparcie finansowe, które pomoże w odbudowie życia po tragedii. O tym piszemy w poniższym artykule.
Po pożarze kluczowe jest ustalenie przyczyny wybuchu ognia, to należy to obowiązków straży pożarnej i policji. Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić po pożarze, to skontaktować się z ubezpieczycielem, aby wysłał rzeczoznawcę do oceny szkód. Na ile to możliwe zbierz wszelkie dokumenty związane z domem, takie jak akt właśności, umowa ubezpieczenia domu czy zdjęcia przedstawiające stan nieruchomości przed pożarem, jeśli nie zostały zniszczone przez ogień. Nie sprzątaj pogorzeliska, dopóki rzeczoznawca nie dokona oceny, aby nie wpłynąć na wycenę strat.
Pierwsze chwile po pożarze mają ogromny wpływ nie tylko na wysokość odszkodowania za spalony dom, ale też na to, czy w ogóle je dostaniesz. A to zależy od tego, jaka zostanie ustalona przyczyna pożaru i czy taka faktycznie była. Dlatego podczas gdy straż sporządza notatkę, zadbaj o dokumentację z miejsca pożaru - zrób zdjęcia, nagraj telefonem filmiki, które będą udokumentowaniem Twoich strat. Gdy masz wykupione ubezpieczenie domu od pożaru i Twój przypadek spełnia warunki opisane w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) dostaniesz odszkodowanie. A jeśli odpowiedzialność za pożar ponosi np. wykonawca budynku wówczas odszkodowanie za pożar domu przysługuje Ci z OC danej osoby. Nawet wtedy gdy nie masz wykupionego ubezpieczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie faktycznej przyczyny pożaru. Warto sięgnąć po pomoc specjalistów i zgłosić się do kancelarii prawnej, która pomoże Ci uzyskać odszkodowanie po pożarze.
Stracili w pożarze dach nad głową. Wsparcie dla pogorzelców szybko potrzebne. Dom po pożarze jest do pilnego remontu - pomóż pokryć koszty odbudowy. Pogorzelcy proszą o wsparcie. Pożar doszczętnie zniszczył dorobek całego życia ... To rzeczywiste apele o pomoc dla ludzi, którzy w wyniku pożaru stracili wszystko. Gdzie szukać pomocy po pożarze?
Osoby, które poniosły straty w gospodarstwach domowych na skutek pożaru mogą ubiegać się o zasiłek celowy. Jak czytamy na stronie rządowej - zasiłek celowy to świadczenie przyznawane w ramach systemu pomocy społecznej służące zaspokojeniu najbardziej elementarnych i podstawowych potrzeb bytowych, bez których osoba czy rodzina nie jest w stanie funkcjonować, mający charakter zabezpieczeniowy, co oznacza, że nie rekompensuje strat poniesionych w trakcie zdarzeń. Podstawą do określenia rodzaju udzielenia pomocy rodzinom/osobom poszkodowanym jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracowników socjalnych ośrodków opieki społecznej.
Więcej informacji znajdziesz na gov.pl - https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/zasady-udzielania-pomocy-w-formie-zasilkow-celowych-dla-poszkodowanych-w-wyniku-zdarzen-noszacych-znamiona-klesk-zywiolowych.
Wiele osób poszkodowanych w wyniku pożaru decyduje się na założenie zbiórki pieniędzy w serwisie crowdfundingowym, aby szybko i skutecznie pozyskać wsparcie finansowe na odbudowę swojego życia. Crowdfunding daje możliwość dotarcia do szerokiego grona osób, które chcą pomóc, nawet jeśli nie mają bezpośredniego związku z poszkodowanymi.
Platforma crowdfundingowa Pomagam.pl umożliwia organizację zbiórek z z jasno określonym celem, np. na remont poddasza, odbudowę domu, zakup odzieży czy pomoc w powrocie do normalności po tragedii. Warto dodać, że zbiórki crowdfundingowe pozwalają na szybkie pozyskanie funduszy, co jest szczególnie istotne w sytuacjach kryzysowych, gdy liczy się każda chwila i każda złotówka. Możliwość uzyskania wsparcia finansowego w krótkim czasie daje szansę na szybszą odbudowę życia po katastrofie. W serwisie Pomagam.pl zbiórkę założysz za darmo i bez prowizji. I zajmie Ci to kilka chwil.
Wiele zbiórek charytatywnych dla pogorzelców zakładają bliskie im osoby. Sąsiedzka pomoc działa w tym wypadku doskonale. To często właśnie sąsiedzi, za zgodą poszkodowanych przez żywioł, zakładają zbiórki z prośbą o pomoc finansową w obliczu tragedii spowodowanej ogniem. To zupełnie naturalne, kiedy poszkodowani są jeszcze w szoku po tym, co się stało, potrzebny jest ktoś, kto poda im pomocną dłoń i zacznie działać, żeby wsparcie finansowe nadeszło jak najszybciej.
W serwisie Pomagam.pl każdy może założyć zbiórkę na pomoc ofiarom pożaru - https://pomagam.pl/tag/pozar . Może to być członek rodziny, która ucierpiała przez żywioł, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi z pracy. Zatem, jeśli bliska dla Ciebie osoba, czy rodzina, Twój sąsiad lub przyjaciel stracił dom w pożarze i potrzebuje pieniędzy na remont i odbudowę życia po tragedii, możesz dla niego założyć zbiórkę charytatywną w serwisie Pomagam.pl. Ważne abyś zrobił/a to w porozumieniu z poszkodowanymi. Bo ich historia, zdjęcia obrazujące skalę strat oraz oszacowanie środków, które są im potrzebne, będą kluczowym elementem opisu zbiórki.
A jeśli to Ty straciłeś dom czy miejsce pracy w pożarze i szukasz wsparcia finansowego, to w naszym serwisie za darmo i bez prowizji samodzielnie założysz zbiórkę pieniędzy w kilka minut.
W Pomagam.pl chcemy ułatwić Ci założenie i prowadzenie zbiórki na pomoc po pożarze, dlatego poniżej znajdziesz przydatne informacje i wskazówki, jak krok po kroku założyć internetową zbiórkę pieniędzy i zebrać potrzebne środki na odbudowę tego, co strawił ogień.
Po pierwsze i najważniejsze - zacznij. Kliknij w link poniżej i rozpocznij swoją zbiórkę. W pierwszym kroku określ cel finansowy zbiórki. Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz, jakiej dokładnie kwoty potrzebujesz lub jaką kwotę jesteś w stanie zebrać. W każdej chwili trwania zbiórki będziesz mógł ją zmienić.
Zadbaj o dobry tytuł zbiórki, to on wyświetla się potencjalnym darczyńcom i musi przykuć ich uwagę.
Tytuł zrzutki musi być konkretny i zmieścić się w 32 znakach.
Przykład: Wszystko spłonęło. Pomóż nam!
Dalej, w następnym kroku - wybierz zdjęcie główne zbiórki przedstawiające skutki pożaru. To ono będzie pełnić rolę wizytówki zbiórki i zdecyduje w dużej mierze o jej powodzeniu. Przecież nie od dziś wiadomo, że obraz mówi więcej niż tysiąc słów.
Co jest najważniejsze w wyborze zdjęcia do zbiórki?
Żeby to były autentyczne zdjęcia, które pokażą skalę zniszczeń i osoby, które potrzebują wsparcia w odbudowie skutków pożaru.
Do opisu zbiórki warto dodać więcej zdjęć, a także dołączyć dokumentację potwierdzającą zniszczenia spowodowane pożarem takie jak - raporty straży pożarnej, dokumenty ubezpieczeniowe, czy wycenę rzeczoznawcy po pożarze. Takie dokumenty podnoszą wiarygodność Twojej zbiórki i mogę przekonać więcej darczyńców do wsparcia.
Więcej o tym, jak dobrać zdjęcia do zbiórki przeczytasz w tym artykule - https://pomagam.pl/blog/jak-wybrac-zdjecie-do-opisu-zbiorki-internetowej.
Jeśli darczyńca czyta opis Twojej zbiórki, to znaczy, że już przyciągnęła jego uwagę i jest wysoce prawdopodobne, że zechce wesprzeć Cię w odbudowie domu i życia po pożarze. Dlatego tak ważne jest, żebyś starannie opracował/a opis zbiórki, bo to w nim tkwi siła, która finalnie zdecyduje czy darczyńca kliknie przycisk - wpłać teraz - przy Twojej zbiórce i przekaże Ci swoje finansowe wsparcie.
Opowiedz w treści zbiórki swoją historię i opisz obecną sytuację. Pokaż skutki pożaru i to, jak wpłynął na życie rodziny. Opisz najnowsze potrzeby. Dobre przykłady i wskazówki o tym, jak napisać tekst do zbiórki na pomoc po pożarze znajdziesz tutaj - https://pomagam.pl/blog/jak-stworzyc-opis-zbiorki-internetowej.
Przed opublikowaniem zbiórki sprawdź, czy nie ma błędów i czy wszystko się zgadza w opisie zbiórki. Jeśli tak - publikuj.
Pamiętaj, że na tym jednak nie koniec. O Twojej zbiórce musi dowiedzieć się, jak najwięcej osób, żeby udało się zebrać potrzebną kwotę. Dlatego wykorzystaj swoją sieć kontaktów i roześlij apel o pomoc w odbudowie domu po pożarze. Opublikuj post w swoich mediach społecznościowych, które mają duże zasięgi takie, jak Facebook, Instagram, Linkedin czy TikTok. To wymaga Twojego zaangażowania, ale przynosi wymierne korzyści.
W swoich apelach o pomoc po pożarze podkreślaj znaczenie każdej darowizny, pokazując, że każda złotówka przybliża Cię do odbudowy domu.
Nie zapominaj o sile mediów. Być może lokalne radio, gazeta czy portal internetowy już relacjonowały pożar, który Cię dotknął. W takim przypadku warto wykorzystać tę okazję i skontaktować się z nimi ponownie, aby poinformować o rozpoczętej zbiórce z apelem o pomoc.
Media lokalne są często chętne do wspierania lokalnej społeczności, a dzięki ich publikacji masz szansę dotrzeć do większej liczby osób, które mogą wesprzeć darowizną Twoją zbiórkową inicjatywę.
Rozważ nagranie krótkiego materiału wideo, w którym opowiadasz swoją historię i zwracasz się o wsparcie. Taki osobisty akcent może jeszcze bardziej zachęcić ludzi do pomocy.
Regularne aktualizacje na stronie zbiórki pomogą Ci utrzymać zaangażowania darczyńców, pokazując im, że zebrane środki są wykorzystywane zgodnie z celem. A dla tych potencjalnych, którzy dopiero trafią na Twoją zrzutkę, będą one sygnałem, że nadal trwa i mogą wpłacać na nią darowizny.
Aktualizacje możesz robić w formie wpisów, zdjęć pokazujących postępy w odbudowie mienia po pożarze. To też dobre miejsce do pisania o planach na najbliższy czas i informowaniu na co zostaną przeznaczone dalsze środki.
Bieżący kontakt z darczyńcami to także forma docenienia ich wsparcia finansowego i dowód na to, że ich pomoc ma realny wpływ na odbudowę domu po pożarze.
Każdy z nas może z przyczyn losowych stanąć w obliczu sytuacji, która przekracza jego możliwości finansowe. To nie wstyd prosić o pomoc. To akt siły i dowód na to, że bierzesz sprawy w swoje ręce i walczysz o to co dla Ciebie ważne. A na Pomagam.pl możesz znaleźć wsparcie finansowe w trudnej sytuacji życiowej takiej jak doświadczenia utraty dorobku życia po pożarze.