Wyprawiają dobro w szkołach

Natalia
25 sierpnia 2022
Dziś rozpoczęcie roku szkolnego. O zbiórce pieniędzy na wyprawki szkolne dla dzieci z Ukrainy i Akcji Rucksack rozmawiamy z Fundacją Wyprawiamy Dobro.
Dziś rozpoczęcie roku szkolnego. O zbiórce pieniędzy na wyprawki szkolne dla dzieci z Ukrainy i Akcji Rucksack rozmawiamy z Fundacją Wyprawiamy Dobro.

“Edukacja to jedna z najważniejszych i najwartościowszych części naszego życia”, dlatego siostry Katarzyna Kalicka-Lots i Aleksandra Kalicka-Kozik tworzą wyprawki szkolne dla dzieci z Ukrainy i nie tylko. O zbiórce pieniędzy na Akcję Rucksack, założeniu fundacji i mocy społecznego wsparcia rozmawiamy z Fundacją Wyprawiamy Dobro.

Opowiedzcie w kilku słowach o waszej Akcji Rucksack i założonej na nią zbiórce pieniędzy.

Nasza akcja polega na zapewnieniu wyprawek dla dzieci w wieku od 6. do 18. roku życia, choć zdarzało nam się robić również wyprawki dla dzieci przedszkolnych. Głównie jednak zajmujemy się przygotowywaniem wyprawek dla dzieci, które uczęszczają do szkół. 

Do tej pory wszystkie wyprawki trafiały do małych uchodźców przybyłych z Ukrainy, jednak chcemy od przyszłego roku szkolnego zacząć tworzyć wyprawki dla polskich dzieci z ubogich rodzin oraz dzieci przebywających w placówkach opiekuńczych. Do tej pory udało nam się przekazać już ponad 900 plecaków wypełnionych artykułami szkolnymi. Trafiły one do dzieci przebywających m.in. w Punkcie Pobytowym Wołoska 7, Domu Polonii w Pułtusku, do dzieci uczęszczajacych do szkół w dzielnicy Praga-Południe oraz do wielu innych miejsc znajdujących się na terenie Warszawy i okolic. 

Nie udałoby się to bez zbiórki pieniędzy na Pomagam.pl oraz bez cudownych darczyńców. To wspaniałe, jak wiele osób chce pomóc dzieciom. Z tego miejsca chcemy wszystkim osobom podziękować z całego serca.

Wiem, że nie ograniczacie się tylko do wyprawek szkolnych. Czym obecnie się zajmuje się Wasza organizacja?

Oprócz wyprawek staramy się organizować warsztaty, które mają na celu kreatywne spędzanie czasu przez dzieci oraz poszerzanie ich zainteresowań. Przykładowo, w lipcu udało nam się zorganizować wycieczkę dla dzieci do Polskiego Radia. Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda praca radiowca, co znajduje się w gmachu Polskiego Radia oraz jak to jest udzielać wywiadu. To wspaniałe uczucie widzieć zafascynowane dzieci!

W jaki sposób utrzymujecie swoją działalność?

Jak już wspomniałam, nasza akacja oraz inne działania nie istniałyby, gdyby nie wspaniali darczyńcy. Oprócz wsparcia finansowego, głównie w postaci wpłat na zbiórkę, kolejne cele pomaga nam osiągać także przekazywanie darów rzeczowych. To ogromna pomoc. 

Na przykład jedna z firm przekazała nam produkty szkolne za około 20 tysięcy złotych. Dzięki takiemu wsparciu mogliśmy wyposażyć wiele cudownych plecaków oraz przeprowadzić warsztaty. 

Obecnie działacie jako fundacja Wyprawiamy Dobro. Jak zbiórka na Pomagam.pl i crowdfunding pomogły Wam w rozpoczęciu działalności?

Gdyby nie zbiórka, nie uwierzyłybyśmy, że możliwe jest działanie na taką skalę. Na początku, gdy założyłyśmy zbiórkę, myślałyśmy, że zbierzemy jakąś niewielką kwotę, którą przeznaczymy na kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt wyprawek szkolnych. 

Jednak po przekroczeniu 30 tysięcy złotych zrozumiałyśmy, jak wiele osób jest gotowych pomagać i jak wiele możemy zdziałać razem.

Jakie są wasze główne wyzwania w pozyskiwaniu funduszy?

Nasza fundacja jest bardzo młoda i dopiero zaczynamy rozwijać skrzydła. Nie mamy jeszcze dużego wachlarza akcji, którymi możemy się pochwalić. Mimo dotychczasowego sukcesu akcji, trudno wzbudzić zaufanie ludzi działając krótko. Chyba to jest najtrudniejsze w docieraniu do darczyńców i pozyskiwaniu funduszy. 

Dlaczego warto wspierać waszą działalność?

Uważamy, że edukacja to jedna z najważniejszych i najwartościowszych części naszego życia. Chcielibyśmy, żeby nasza Fundacja i jej działania mogły pomóc dzieciom, które mają gorsze warunki życiowe w rozwijaniu się. Wyprawki szkolne to dobry start. 

Z tego co widzimy, tak niewielka rzecz zmienia wiele w życiu dziecka - wspiera pewność siebie, pomaga odnaleźć się w grupie rówieśniczej, wspiera pozytywne nastawienie do rozpoczęcia nauki. Warsztaty dla dzieci za to rozwijają kreatywność, pozwalają odnaleźć swoje pasje. 

Dzięki wsparciu ludzi będziemy mogli rozwijać nasze akcje, ulepszać i docierać do kolejnych dzieci. Po porównaniu naszych wcześniejszych prywatnych akcji pomocowych i obecnych akcji, możemy również śmiało wyciągnąć wnioski, że wspieranie akcji organizacji takich jak nasza, pozwala dotrzeć z pomocą do większej liczby dzieci - wypracowane strategie, kontakty z firmami pozwalają efektywniej wykorzystać fundusze. 

Nasza fundacja jest organizacją w pełni non-profit. Wszystkie zebrane środki przeznaczamy wyłącznie na pomoc. Staramy się też dzielić z ludźmi szczęściem, jakie otrzymujemy w zamian za nasze starania. Możecie śledzić kluczowe momenty naszych akcji w mediach społecznościowych. Dzięki dalszym funduszom będziemy mogli pomnażać radość czynienia dobra i dzielić się nią z Wami.

Wesprzyj Akcję Rucksack i daj kolejnym dzieciom wyprawki szkolne, dzięki którym będą mogły się rozwijać:

WESPRZYJ AKCJĘ RUCKSACK!

Link do zbiórki:https://pomagam.pl/akcjarucksack

Działania Fundacji Wyprawiamy Dobro możecie również obserwować na jej Facebooku oraz stronie internetowej.

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij