Zbiórka Badania bocianów czarnych - zdjęcie główne

Badania bocianów czarnych

4 524 zł  z 2 900 zł (Cel)
Wpłaciło 90 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Nazywam się Krzysztof Dudzik, jestem ornitologiem zajmującym się badaniami bocianów czarnych i łabędzi.

CEL

Moim celem jest zebranie funduszy na zakup 3 urządzeń rejestrujących (tzw. fotopułapek), które w pierwszej połowie marca tego roku zainstalujemy przy gniazdach rzadkiego gatunku ptaka zamieszkującego tereny leśne – bociana czarnego.

KIM JESTEM I CO OSIĄGNĄŁEM

Obserwacje i badania ptaków są moją największą pasją. Poświęcam na nią każdy wolny czas
od ponad 17 lat. Od 2011 roku wraz z kolegami zajmuję się badaniami i ochroną bociana czarnego na obszarze województwa świętokrzyskiego. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu niewielkiej grupy osób udało się tu odnaleźć kilkanaście nowych gniazd tego gatunku. Zdecydowana większość z nich została objęta ochroną strefową, co na wiele lat zapewni ptakom spokój i bezpieczeństwo w trakcie odbywania lęgów. Corocznie prowadzimy także obrączkowanie bocianów czarnych – dotychczas w województwie oznakowaliśmy ponad 200 piskląt.

Jednym z efektów naszych dotychczasowych działań jest artykuł poruszający zagadnienie wędrówek polskich bocianów rzadko przez nie obieranym szlakiem zachodnim:

https://www.researchgate.net/publication/305000918_Polish_Black_Storks_Ciconia_nigra_along_the_western_migration_route_and_the_first_cases_of_their_wintering_on_the_Iberian_Peninsula_Polskie_bociany_czarne_Ciconia_nigra_na_zachodnim_szlaku_wedrowkowym

Pomimo że nie jestem zawodowo związany z ośrodkami naukowymi (na co dzień pracuję
w administracji), wymieniam doświadczenia, współdziałam i publikuję wyniki oryginalnych badań z zawodowymi naukowcami. Tutaj znajdziesz przykładowe prace:

https://www.researchgate.net/publication/260425809_Incestuous_broods_of_the_Whooper_Swan_Cygnus_cygnus_in_Poland

https://www.researchgate.net/publication/287217469_Unusual_migratory_behaviour_in_a_newly_established_subpopulation_of_Whooper_Swan_Cygnus_cygnus_breeding_in_the_highlands_of_Poland

W 2017 roku ukazała się pierwsza polska monografia łabędzia krzykliwego, której jestem autorem:

http://www.kp.org.pl/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=6&Itemid=170

W zakresie badań i ochrony bociana czarnego współpracuję z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, Stowarzyszeniem MOST z Kielc oraz ściśle z Komitetem Ochrony Orłów, którego jestem regionalnym koordynatorem na terenie województwa świętokrzyskiego. Wspólnie uczestniczymy w stałym monitoringu znanych miejsc gniazdowania między innymi bociana czarnego oraz podejmujemy działania zmierzające do wykrywania kolejnych stanowisk. Wyniki monitoringu na przestrzeni lat przyczyniają się do polepszenia stanu wiedzy o kierunkach zmian liczebności tego gatunku.

W roku 2017 rozpoczęliśmy monitoring kilku gniazd, wykorzystując do tego celu fotopułapki, pozwalające rejestrować w pełni naturalne zachowania ptaków: 

Pozwoli nam to znacznie lepiej zidentyfikować główne zagrożenia dla tego rzadkiego gatunku
w obrębie lęgowisk. W dłuższej perspektywie czasu będziemy mogli poznać, jaka jest odpowiedź tego gatunku na zauważalne zmiany klimatu. Czy będą przylatywać wcześniej? Jeśli tak, to czy będą również wcześniej przystępować do gniazdowania? Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć, prowadząc stały monitoring gniazd z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących.

DLACZEGO POMOC JEST TAK WAŻNA

Stosowane, sprawdzone już urządzenia są dość kosztowne, cena jednego z nich wynosi 889 zł:

 http://www.monitoring-centrum.pl/pl/p/Fotopulapka-6210MC/932

Dzięki przekazanej przez Ciebie wpłacie możliwy będzie ich zakup i rozszerzenie prowadzonych badań w roku bieżącym o kolejne gniazda. W sytuacji, gdy suma wpłat przekroczy oczekiwaną, pieniądze zostaną przeznaczone na zakup obrączek, które założymy na bociany w czerwcu. Wsparcie z Twojej strony to tylko część środków, których potrzebuję na realizację powyższego przedsięwzięcia. Od początku większość środków na prowadzone działania (zakup sprzętu optycznego, pomiarowego i wspinaczkowego, GPS, obrączek, koszty dojazdu) pokrywam z własnej kieszeni. Bardzo liczę na Twoje wsparcie. Będę wdzięczny za każdą wpłatę.

Czasu pozostało niewiele…CO MOGĘ ZAOFEROWAĆ ZA OKAZANĄ PRZEZ CIEBIE POMOC?

Dla 10 osób, które dokonają najwyższych wpłat i ujawnią się, po zakończeniu zbiórki przekażę autorski egzemplarz monografii łabędzia krzykliwego z dedykacją. Kolejnym 10 osobom przekażę papierową wersję pisma z artykułem o wędrówkach polskich bocianów czarnych, także opatrzonego dedykacją. Każde, nawet niewielkie wsparcie okazane przez Ciebie będzie bardzo ważne i pozwoli kontynuować oraz rozwijać prowadzone działania.


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


  • Krzysztof Dudzik - awatar

    Krzysztof Dudzik

    21.03.2018
    21.03.2018

    Pierwsze bociany czarne przyleciały już na dwa z monitorowanych przez nas stanowisk lęgowych. Zwiadowcy pojawili się odpowiednio 16 i 20 marca. Dzięki Waszemu wsparciu możemy rejestrować to, co dzieje się w części gniazd, a wybrane urządzenia przesyłają nam również co jakiś czas wiadomości MMS (poniżej). Dzięki raz jeszcze wszystkim za dotychczasowe wsparcie!
    Krzysztof Dudzik
    Komitet Ochrony Orłów Region Świętokrzyski

    Zdjęcie aktualizacji 13 327

Komentarze


  • Ewa Klimczyk - awatar

    Ewa Klimczyk

    24.02.2018
    24.02.2018

    bocian czarny- najpiękniejszy ptak wart obserwowania

    • Krzysztof Dudzik - awatar

      Krzysztof Dudzik - Organizator zbiórki

      24.02.2018
      24.02.2018

      Zgadzam się w zupełności :)

  • Jerzy Walaszczyk - awatar

    Jerzy Walaszczyk

    08.02.2018
    08.02.2018

    Pozdrawiam JUREK

  • Paulina Radziwonska - awatar

    Paulina Radziwonska

    31.01.2018
    31.01.2018

    Powodzenia!:)

    • Krzysztof Dudzik - awatar

      Krzysztof Dudzik - Organizator zbiórki

      31.01.2018
      31.01.2018

      W imieniu bocianów, które jeszcze się nie spodziewają, że będą "kamerowane" ;) - wielkie dzięki za okazaną pomoc! :)

  • Grzegorz - awatar

    Grzegorz

    28.01.2018
    28.01.2018

    😊😊😊

4 524 zł  z 2 900 zł (Cel)
Wpłaciło 90 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 90

Marcin Borowik - awatar
Marcin Borowik
20
Rafał Pacanowski - awatar
Rafał Pacanowski
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Zibi - awatar
Zibi
150
Sławek - awatar
Sławek
20
Ewa Klimczyk - awatar
Ewa Klimczyk
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Adam Wilkus - awatar
Adam Wilkus
100
Grzegorz Chądzyński - awatar
Grzegorz Chądzyński
33

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij