Zbiórka Badania bocianów czarnych 2019 - miniaturka zdjęcia

Badania bocianów czarnych 2019

Zbiórka Badania bocianów czarnych 2019 - zdjęcie główne

Badania bocianów czarnych 2019

4 770 zł z 3 600 zł (Cel)
Wpłaciło 108 osób
Wpłać teraz
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Nazywam się Krzysiek Dudzik, zajmuję się badaniami i ochroną bocianów czarnych oraz łabędzi.

CEL

Moim celem jest zgromadzenie środków na zakup 4 urządzeń rejestrujących, tzw. fotopułapek, które w pierwszej połowie marca 2019 r. zainstaluję przy gniazdach rzadkiego gatunku leśnego ptaka – bociana czarnego.

KIM JESTEM I CO OSIĄGNĄŁEM?

Jestem mieszkańcem województwa świętokrzyskiego. Na obserwacje i badania ptaków, będących moją największą pasją, poświęcam każdy wolny czas od ponad 18 lat. Od 2011 roku wraz z kolegami zajmuję się badaniami bocianów czarnych i tworzeniem dla nich stref ochronnych w moim województwie. W tym czasie odnaleźliśmy kilkanaście nowych gniazd tego gatunku. Zdecydowana większość z nich została objęta przez RDOŚ ochroną strefową, co zapewnia tym ptakom spokój i bezpieczeństwo w trakcie odbywania lęgów przez wiele lat. Koordynuję również obrączkowanie bocianów czarnych w regionie – dotychczas oznakowaliśmy tu 250 piskląt.

Na co dzień pracuję w administracji i nie jestem zawodowo związany z ośrodkami naukowymi. Jednak współdziałam i publikuję wyniki oryginalnych badań z zawodowymi naukowcami. Jednym z takich wspólnych efektów jest artykuł o wędrówkach bocianów czarnych z Polski rzadko przez nie obieranym zachodnim szlakiem:

https://www.researchgate.net/publication/305000918_Polish_Black_Storks_Ciconia_nigra_along_the_western_migration_route_and_the_first_cases_of_their_wintering_on_the_Iberian_Peninsula_Polskie_bociany_czarne_Ciconia_nigra_na_zachodnim_szlaku_wedrowkowym

Inne artykuły, których jestem współautorem, znajdziesz tutaj:

https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof_Dudzik/research

Aktualnie pracuję nad charakterystyką gatunków (bocian czarny, łabędzie) do powstającej monografii faunistycznej ptaków regionu świętokrzyskiego. W zakresie badań i ochrony bociana czarnego merytorycznie współpracuję z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Kielcach, Nadleśnictwami z RDLP Radom, Stowarzyszeniem MOST z Kielc oraz z Komitetem Ochrony Orłów, którego jestem regionalnym koordynatorem na terenie województwa świętokrzyskiego. Z kilkoma kolegami uczestniczymy w corocznym monitoringu znanych miejsc gniazdowania bociana czarnego i podejmujemy działania zmierzające do wykrywania kolejnych stanowisk.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU

W 2017 roku rozpoczęliśmy monitoring kilku gniazd bocianów czarnych, wykorzystując do tego celu fotopułapki, pozwalające rejestrować w pełni naturalne zachowania ptaków. Tutaj obejrzycie kompilację nagrań z urządzeń ufundowanych przez Was zimą 2018 roku:

Pozwala nam to znacznie lepiej identyfikować główne zagrożenia dla tego rzadkiego gatunku w okresie lęgowym, jak również lepiej poznać jego biologię. W dłuższym okresie czasu dowiemy się, jaka będzie odpowiedź bocianów czarnych na zauważalne zmiany klimatu. Czy będą wracać wcześniej? Jeśli tak, to czy będą się wcześniej gnieździć? Czy zmieni się ich przeciętny sukces lęgowy? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć, prowadząc stały monitoring gniazd z wykorzystaniem rejestratorów. Jego wyniki na przestrzeni lat przyczynią się do polepszenia stanu wiedzy o kierunkach zmian liczebności tego gatunku. Po zgromadzeniu odpowiedniej serii danych wyniki będą publikowane.


DLACZEGO PROSZĘ O POMOC?

Stosowane, sprawdzone już w poprzednich latach urządzenia służące do rejestracji zachowań ptaków są dość kosztowne. Cena jednego z nich wynosi od 800 do 830 zł:

https://www.obroze-elektryczne.pl/fotopulapki/fotopulapka-ltl-acorn-5310-mg.html

https://www.obroze-elektryczne.pl/fotopulapki/fotopulapka-ltl-acorn-6310-mc.html

Każde z urządzeń wymaga do pracy również karty pamięci (32GB) oraz 8-12 baterii, stąd kwota zbiórki jest nieco wyższa, niż sam koszt 4 fotopułapek.

Modele tej klasy mogą pracować (po wymianie baterii i kart pamięci) nawet przez kilka lat i nie zawodzą w trakcie sezonu. Mam więc pewność, że urządzenie zarejestruje cały cykl od momentu przylotu dorosłych ptaków aż do opuszczenia gniazd przez młode. Dzięki przekazanej przez Ciebie wpłacie będę miał możliwość zakupu nowych rejestratorów, a przez to rozszerzenia prowadzonych badań w roku bieżącym o kolejne gniazda. Jeśli okaże się, że suma wpłat przekroczy oczekiwaną, pieniądze zostaną przeznaczone na zakupy bezpośrednio związane z badaniami bocianów: dodatkową fotopułapkębaterie do urządzeń zakupionych w latach poprzednich oraz obrączki, które założymy bocianom w czerwcu.

Od wielu lat znaczną część środków na prowadzone działania (zakup sprzętu optycznego, pomiarowego i wspinaczkowego, GPS, obrączek, koszty dojazdu) pokrywałem i wciąż pokrywam z własnej kieszeni, traktując prowadzone działania jako wielką pasję. Bardzo liczę na Twoje wsparcie. Będę wdzięczny za każdą wpłatę.

JAK PODZIĘKUJĘ ZA OKAZANĄ PRZEZ CIEBIE POMOC?

Dla 10 osób, które dokonają najwyższych wpłat i ujawnią się, po zakończeniu zbiórki przekażę egzemplarz monografii łabędzia krzykliwego, której jestem autorem, wraz z dedykacją. 

Kolejnym 10 osobom przekażę papierową wersję pisma z naszym artykułem o wędrówkach polskich bocianów czarnych, także opatrzonego dedykacją. 

Niezależnie od tego, osoby, które wpłacą 200 zł lub więcej na zakup urządzeń, zostaną w przyszłości wymienione w podziękowaniach w publikacjach powstałych na podstawie danych uzyskanych z rejestratorów. 

Osobie, która zdecydowałyby się wpłacić kwotę 400 zł lub wyższą, po odlocie bocianów i demontażu fotopułapek udostępnię cały materiał zarejestrowany w jednym z gniazd z bieżącego sezonu.

Każde, nawet niewielkie wsparcie okazane przez Ciebie jest bardzo ważne i pozwoli kontynuować oraz rozwijać prowadzone działania. Bardzo liczę na Twoją pomoc.

Urządzenia musimy zamontować do połowy marca, jeszcze przed przylotem bocianów. Pozostało niewiele czasu…

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualności


 • Krzysztof Dudzik - awatar

  Krzysztof Dudzik

  14.02.19
  14.02.19

  Nareszcie są! Dziś odebrałem przesyłkę z 6 urządzeniami, które mogłem kupić dzięki wsparciu ponad 100 osób. To będzie naprawdę pracowity sezon :) Dziękuję wszystkim, którzy nie pozostali obojętni na mój apel!

  Zdjęcie aktualności 26 262

Komentarze


 • Dorota - awatar

  Dorota

  11.02.19
  11.02.19

  Trzymam kciuki i pozdrawiam :)

 • Marysia - awatar

  Marysia

  30.01.19
  30.01.19

  :-)

 • Kuba - awatar

  Kuba

  29.01.19
  29.01.19

  Pozdrowienia :)

 • Marzena R - awatar

  Marzena R

  28.01.19
  28.01.19

  Powodzenia :)

 • Michał Nowak pozdrawiam :-) - awatar

  Michał Nowak pozdrawiam :-)

  26.01.19
  26.01.19

  Życzę aby cel został osiągnięty.Pozdrawiam Michał Nowak

4 770 zł z 3 600 zł (Cel)
Wpłaciło 108 osób
Wpłać teraz
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 108

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Mateusz - awatar
Mateusz
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
K. A. D. A. - awatar
K. A. D. A.
50
Dorota - awatar
Dorota
24
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Tomo - awatar
Tomo
50
JoCz - awatar
JoCz
20
Paweł Grzegorczyk - awatar
Paweł Grzegorczyk
50
Krystyna Regina - awatar
Krystyna Regina
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij