Bocian, po łac. ciconia, w języku ludowym zwany także boćkiem, busłem, wojtkiem, a dawniej i księdzem Wojciechem. Ptak ten, jako gady, płazy i robactwo mszczący, pozyskał opiekę u ludów słowiańskich i w Polsce stał się napół domowym. Długosz opowiada o częstych wypadkach przechowywania bocianów przez zimę w chatach ludu krakowskiego. Dopiero pod koniec wieku XIX bocian zaczął być prześladowanym przez postępowych myśliwców, jako wyjadający młodą zwierzynę i zarybek. Obecnie nigdzie w całej Europie nie jest tak licznym, jak w wioskach nad Bugiem położonych, gdzie często ilość gniazd bocianich przenosi kilkakrotnie liczbę chat i gdzie gniazda te znajdują się nietylko na wysokich i nizkich drzewach, ale także na dachach chlewków i sklepków. „Bociana sprowadzić" - znaczyło szczęście sprowadzić na swój dom. To też zarówno u szlachty jak ludu zaciągano w tym celu na szczyty dachów i wierzchołki drzew stare brony i koła wozowe z wiechciem barłogu, a niekiedy i jakimś błyszczącym przedmiotem. Na Mazurach utrzymuje się podanie, że Chrystus Pan jakiegoś obmówcę zamienił w bociana i kazał mu odtąd świat z plugastwa oczyszczać. Gdy w końcu sierpnia bociany zbierają się w liczne gromady do odlotu, lud nazywa to „sejmikiem bocianim", a gdy około św. Józefa bociany przylatują do nas, to mówią o nich, że resztki zimowego śniegu przynoszą na skrzydłach. – Encyklopedia staropolska, TOM 1, Zygmunt Gloger 1900 r.
Chyba każdy z nas zna bociana białego. Jest symbolem naszego kraju, polskości. Niestety ze względu na zmniejszającą się liczbę gospodarstw ekstensywnych na rzecz upraw w monokulturze i działek budowlanych, liczba par z roku na rok się zmniejsza. Niestety ostatni spis bocianów białych w naszym kraju pokazał, że nie jesteśmy już krajem, gdzie gniazduje ich najwięcej…
Mam na imię Gosia. Uwielbiam bociany! Towarzyszą mi one od dziecka, ponieważ od 20 lat mają gniazdo w naszym obejściu, więc nie mogło być inaczej! Były tematem mojej pracy magisterskiej, uwielbiam robić im zdjęcia. Z tej całej miłości i szacunku powstała strona na facebooku Chotowskie Bociany. Mimo trudnych początków i małej ilości lajkujących (wciąż jest ich stosunkowo niewiele) uwielbiam to robić. Każde polubienie, aktywność szczególnie osoby z drugiego końca Polski napawa optymizmem i nadaje sens temu co robię. Dla licznych spacerowiczów i rowerzystów przejeżdżających obok gniazda stworzyłam gablotkę „Bocianie wieści”, w której nie tylko prezentuje zdjęcia i aktualności z gniazda, ale również liczne ciekawostki i informacje o tych pięknych ptakach. Zależy mi na propagowaniu ich ochrony i obalaniu mitów na ich temat. Co roku robię spis gniazd i lęgów bocianów białych w swojej gminie. Kamera jest kolejnym krokiem i na pewno nie ostatnim.
Prowadzenie strony jest moim hobby. Czasochłonnym, wymagającym zaangażowania, pomysłowości i finansów… Nie zarabiam na niej ani grosza wręcz przeciwnie. Dlaczego to robię? Nie wiem, może to te kciuki w górę :) Staram się organizować konkursy, w których można wygrać gadżety związane z bocianami i bezpośrednio z moją stroną. Są to maskotki, skarpetki, pocztówki, magnesy, przypinki, długopisy czy kalendarze. Niestety na takie przedsięwzięcie jak założenie kamery i całej otoczki z nią związanej mnie nie stać.
Oprócz bycia czytania kryminałów i czasopism popularnonaukowych, ozdób wykonywanych decoupage, uwielbiam robić zdjęcia! Jednym z tematów moich zdjęć są właśnie bociany białe. Przedstawienie ich codziennego życia, odchowu młodych bocianów jak i niecodziennych sytuacji. Godziny spędzone na fotografowaniu młodych bocianów, które dopiero co wyleciały z gniazda (są mniej strachliwe niż dorosłe osobniki) nawet w chmarze komarów czy tkwiąc w bezruchu nie odstrasza mnie :)
Na kwotę przedsięwzięcia składają się m.in:
-metalowy wysięgnik
-kamera wraz z zabezpieczeniem (najważniejsze!) :)
-router
-okablowanie
-usługa założenia kamery
-wynajęcie zwyżki
-projekt i koszt utrzymania strony internetowej z transmisją online
-plakat i reklama w gazetach informująca o uruchomieniu kamery
Założenie kamery z widokiem na gniazdo pozwoli na dokładną obserwację ich zachowań, precyzyjne uzyskanie terminu i liczby jaj, piskląt, momentu ich wyklucia jak i samego procesu.
Baaardzo, bardzo wszystkim z góry dziękuję za każdą złotówkę.
I dziękuję mojemu mężowi, że wspiera mój każdy pomysł (a mam ich nie mało)
Pozdrawiam i w razie pytań zapraszam do kontaktu. A oto mój fanpage: www.facebook.com/chotowskie.bociany
Wszystkie powyższe zdjęcia są mojego autorstwa.
"Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni"
Cecelia Ahern
Gosia. Zootechnik, technik weterynarii.
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: