Zbiórka wydanie książki o bp. K. Pękali - miniaturka zdjęcia

wydanie książki o bp. K. Pękali Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka wydanie książki o bp. K. Pękali - zdjęcie główne

wydanie książki o bp. K. Pękali

4 121 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciło 16 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Paweł R. Glugla - awatar

Paweł R. Glugla

Organizator zbiórki

W 2018 roku minęła 50. rocznica tragicznej śmierci biskupa Karola Pękali (1902-1968). Urodził się w Siołkowej (parafia Grybów) w wielodzietnej rodzinie wiejskiej (był najstarszym z rodzeństwa). Niezwykle utalentowany, pobożny i wrażliwy na ludzką biedę i krzywdę. W 1928 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował w Nowym Wiśniczu, następnie wśród Polonii we Francji. Od 1933 r. organizował w diecezji tarnowskiej Akcję Katolicką (sekretarz generalny), od 1937 r. kierował "Caritasem". Z Poznania sprowadził zaufanych współpracowników, w tym Mariannę Dmochowską h. "Pobóg" oraz Rajmunda Węsierskiego i jego brata Norberta. W czasie drugiej wojny światowej pomagał z nimi więźniom gestapo, uwięzionym w w obozach koncentracyjnych, a także wysiedlonym z Poznańskiego, Warszawy i miejscowym ubogim. Niósł pomoc również Żydom, za co otrzymał po wojnie podziękowanie od władz Diaspory Żydowskiej. W 1946 r. został biskupem pomocniczym. Dwukrotnie z polecenia Prymasa S. Wyszyńskiego i Episkopatu Polski (1946, 1957) był wysłannikiem do USA, krajów zachodnich. Prosił o pomoc i z serca za nią dziękował. Dzięki Polonii, Kościołowi, Polska i Polacy otrzymali ogromną pomoc materialną. W latach 1959-1962 był wikariuszem kapitulnym diecezji tarnowskiej (po śmierci bp. J.P. Stepy). Inwigilowany przez aparat bezpieczeństwa, nadal pomagał najuboższym. Szanował każdego człowieka, szczególnie bliscy mu byli chorzy, biedni, opuszczeni. Bardzo cenił Go kard. A.S. Sapieha oraz kard. Karol Wojtyła, który Go znał i przyjaźnił się z bp. Pękalą. 

Pomimo tego, że jestem chory na raka, podjąłem się kilka lat temu napisania książki o tym niezwykłym, a jednocześnie prostolinijnym biskupie, głównie na podstawie materiałów archiwalnych zgromadzonych w Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej. Książka będzie miała kilkaset stron objętości, z unikatowymi fotografiami. Będzie poddana naukowej recenzji co najmniej dwóch samodzielnych pracowników naukowych. Wszyscy darczyńcy, którzy przyczynią się do jej wydania zostaną wpisani w tejże książce jako ofiarodawcy-sponsorzy. Święty Jan Paweł II mówił: "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje swojej przyszłości". Bądźmy solidarni, nie żałujmy grosza na tak szczytny cel. To pozostanie dla przyszłych pokoleń, gdy my dawno będziemy w Domu Ojca. Dziękuję w imieniu własnym, a także Bohatera książki Śp. Ks. Biskupa Doktora Karola Pękali. Proszę też nieśmiało o modlitwę w tej intencji. Za zlozony datek składam serdeczne staropolskie "Bóg zapłać".

P.s.

Niestety, z przykrością muszę powiadomić, że nikt z Polonii w USA nie dokonał do  tej pory (28 grudnia 2021 r.)  żadnej donacji. Szczególnie zawiedziony jestem deklaracjami Pani redaktor Krystyny Teller z Polish News, która pomimo swojej osobistej mailowej deklaracji celowo zamilkła i nie odpowiada nawet na moje maile. Po tym poznajemy właśnie wielkość ludzi. Nie słowa, deklaracje, ale czyny świadczą o każdym. No cóż, poradzimy sobie i bez Polonii, na którą zawsze tak liczył i nie zawiódł się nigdy śp. bp. Karol Pękala. Widać, tamta Polonia już z biskupem Pękalą w innej jest rzeczywistości, a obecna zbyt materialistyczna i krótkowzroczna, jak widać. Ja dla siebie, za mój trud nie chcę ani grosza czy centa. Nie robię tego dla zysku. Pieniądze to nie wszystko. Warto nad tym głębiej się zastanowić. 


Paweł Glugla - dr n. hum. w zakresie historii.


Aktualizacje


  • Paweł R. Glugla - awatar

    Paweł R. Glugla

    29.12.2021
    29.12.2021

    Serdecznie dziękuję.
    Na Nowy 2022 Rok życzę każdemu zdrowia, pomyślności i błogosławieństwa Bożego za przyczyną śp. Biskupa Karola Pękali i św. Jana Pawła II.
    Szczęść Boże!

4 121 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciło 16 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Paweł R. Glugla - awatar

Paweł R. Glugla

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 16

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
500
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Beata Maria Kurzeja - awatar
Beata Maria Kurzeja
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1 000
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij