Pod koniec lata Farida, Farkhunda i Jamal opuścili Afganistan. Kraj, w którym się urodzili, przestał być dla nich bezpieczny po tym, jak przejęli tam władzę talibowie.
Rodzinę dotknęła także tragedia osobista – miesiąc przed ewakuacją do Polski ojciec Farkhundy i Jamala, mąż Faridy, został zabity na jej oczach.
Po przylocie do Polski zamieszkali w ośrodku dla uchodźców, ale kłopoty zdrowotne Faridy uniemożliwiały jej dłuższy pobyt w tym miejscu. Wtedy z pomocą znajomego Afgańczyka sprowadzili się do Wrocławia, a dzięki współpracy organizacji pozarządowych – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Nomada – uniknęli związanych z przeprowadzką trudności administracyjnych, które dla nowo przybyłych osób mogłyby się okazać barierą nie do przekroczenia.
Przed przyjazdem do Polski Farida była nauczycielką biologii, Farkhunda studiowała pedagogikę, a Jamal chodził do szkoły. W Afganistanie zostawili wszystko, co mieli. Do Wrocławia przybyli z jednym kompletem ubrań.
Nieocenionym wsparciem rodziny jest afgański znajomy, który jako tłumacz – nie tylko językowy, ale też kulturowy – pomaga zrozumieć, jak wygląda życie w Polsce, a społeczności wspierającej uchodźców odpowiedzieć na ich potrzeby. Społeczności, która udowadnia, że wciąż chcemy i potrafimy ugościć godnie nowych mieszkańców Wrocławia.
Na początek udało się wynająć i wyremontować mieszkanie dla Faridy i jej dzieci, umeblować je i zaopatrzyć w niezbędne domowe sprzęty. Pieniądze na wynajem pochodzą m.in. z gwarantowanych świadczeń socjalnych Gminy Wrocław.
Dzięki wsparciu lekarzy rodzina ma zapewnioną kompleksową opiekę medyczną.
W listopadzie nastoletni Jamal rozpoczął naukę w szkole niepublicznej.
Farida pasjonuje się gotowaniem i w ten sposób dba o wszystkie osoby, które stały się w Polsce bliskie jej rodzinie. Kilka tygodni temu w jednym z Centrów Aktywności Lokalnej zaprezentowała, co możemy odkryć na afgańskim stole, podczas warsztatów kulinarnych przybliżających różne kultury. Przyjaciele i znajomi Faridy wspierają ją przy szukaniu pracy – może uda się na przykład w restauracji?
Farkhunda lada dzień zacznie pracować jako niania.
Farida, Farkhunda i Jamal otrzymali w Polsce status uchodźców – nie grozi im powrót do niebezpiecznego dla nich Afganistanu. Każde z nich zostało też objęte Indywidualnym Programem Integracyjnym. Jest to finansowe wsparcie, które przysługuje na okres 12 miesięcy i waha się pomiędzy 647 zł a 1376 zł. Pieniądze te zgodnie z umową między daną osobą a pracownikiem socjalnym można przeznaczyć m.in. na zakup żywności, leków i odzieży, wsparcie psychologiczne albo kurs języka polskiego.
Rodzinę wspiera wolontariuszka – pomaga opanować podstawy języka polskiego i angielskiego. To jednak nie wystarczy. Do uzyskania większej samodzielności i niezależności w podejmowaniu decyzji niezbędna jest znajomość języka polskiego, gwarantowana poprzez kurs języka polskiego jako obcego. W przypadku osób, dla których pierwszym językiem jest perski, nauka polskiego wymaga dodatkowych nakładów, chociażby w postaci wielu godzin spędzonych na poznawaniu i ćwiczeniu nowego alfabetu.
Niestety koszty nauki języka polskiego są znacznie wyższe niż gwarantowana pomoc, którą rodzina przeznacza w pierwszej kolejności na jedzenie, leki i zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Udało nam się znaleźć odpowiednią kadrę, która będzie w stanie efektywnie uczyć Faridę, Farkhundę i Jamala języka polskiego. Cała trójka chce rozpocząć naukę jak najszybciej, bo to umożliwi jej osiąganie kolejnych celów i spełnianie marzeń.
Koszt rocznego kursu języka polskiego wraz z materiałami niezbędnymi do nauki dla trzech osób to 15 tysięcy złotych. Jeżeli zbierzemy je przed końcem roku, to w 2022 roku Farida, Farkhunda i Jamal rozpoczną intensywną naukę języka i będą mogli pewniej się poczuć w swoim nowym życiu w Polsce.
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.
Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).
Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Anonimowy Darczyńca
Witamy i powodzenia!
Marcin
Trzymam kciuki!
Anonimowy Darczyńca
Trzymam kciuki 🤞
Agnieszka
Serdeczne życzenia dla Faridy, Farkhundy i Jamala 🙏
Anonimowy Darczyńca
Wszystkiego dobrego!