Zbiórka Pomóż Pszczołom wrócić do lasu - miniaturka zdjęcia

Pomóż Pszczołom wrócić do lasu

Pomóż Pszczołom wrócić do lasu

5 400 zł z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciły 83 osoby
Wpłać teraz
 
Marek Grabowski - awatar

Marek Grabowski

Organizator zbiórki


Nazywam się Marek Grabowski i zajmuję się Bartnictwem. 

Bartnictwo to Pszczelarstwo leśne, chów pszczół w barciach, pierwotna produkcyjna forma pszczelarstwa. Wysoko rozwinięta na ziemiach Polskich w czasach I Rzeczpospolitej. Szacuje się że w okresie największego rozkwitu liczba barci i kłód bartnych dochodziła do miliona. 


Obecny brak pszczół w lasach,  spowodowany jest brakiem naturalnych dla nich miejsc do osiedlenia, i zanikiem w lasach roślinności miododajnej. Powrót pszczół do lasów wymaga przygotowania  dla nich takich miejsc, oraz otoczenie ich opieką. Czyszczenie, wycinanie starych plastrów, dokarmianie, ochrona przed drapierznikami, leczenie. Odmienny sposób hodowli pszczół w barciach, wysoki koszt utrzymania, słaba wydajność miodowa "dzikich" pszczół, spowodowała całkowity zanik Bartnictwa.  Obecnie   wg. oszacowań,  Barci i Kłód bartnych jest w Polsce  około 300. Bartników jest niewielu.

  Koszty wykonania, zawieszenia, zasiedlenia i utrzymania jednej kłody bartnej , zależą od umiejscowienia, dojazdów, rodzaju lasu i występującego w nim rodzaju roślinności.   Średnio koszty te to około 3000 zł przez dwa lata. Pszczoły oczywiście nie próżnują, zapylają rośliny w promieniu ok 1.5 km od barci. Jest to obszar około 700 hektarów.  Barcie rozmieszczane są co kilka kilometrów. 10 barci to 7000 ha lasów z pszczołami. 

Miód bartny.

Plastry z miodem wycina się raz w roku najwczesniej we wrześniu. Robi to się w celach higienicznych, a równocześnie otrzymuje się miód i wosk.  Miód z plastrów wyciska się na prasie. Nie ma miodów "smakowych", można je jedynie podzielić na jasne i ciemne. Z każdej barci miód jest trochę inny. Różni się smakiem i aromatem. Zależy to od szaty roślinnej otaczającej barć. W    średniowieczu takim miodem, leczono właściwie wszystko. Niestety miodu Bartnego jest bardzo mało. Z jednej kłody można uzyskać kilka, rzadko kilkanaście kilogramów. 


Za zebrane pieniądze, założę kilka nowych rodzin. Zawieszę kilka kłód, dla rodzin, które w następnym roku się podzielą (wyroją), i będą poszukiwać miejsc do osiedlenia. Wszystko zależy od zebranej kwoty. Praca rozpoczyna się zimą- Wybór miejsca, wydzianie i zawieszenie kłód. Wiosną i wczesnym latem - przywoływanie rujek i zasiedlanie. Od sierpnia- dokarmianie, leczenie, "gacenie" (okrywanie jedliną, zabezpieczenie przed ptakami), wycinanie plastrów, czyszczenie,  przygotowanie do zimy.  Po kilku latach następuje odbudowa środowiska roślinnego. Koszty to nie tylko wykonanie i zawieszenie kłody,  pieniądze pochłania również opieka i dojazdy.  Żeby założyć więcej kłód bartnych potrzebuję wsparcia finansowego.

Postępy będę starał się dokumentować na filmikach i zdjeciach.  Zapraszam do udziału w odbudowie naszego środowiska. 

Dziękuję  za wsparcie i udzieloną pomoc .

 


     

      

     

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Marek Grabowski - awatar

  Marek Grabowski

  29.04.20
  29.04.20

  Początek sezonu. Pszczoły rozpoczynają pracę.

Komentarze


 • Grzegorz Łomnicki - awatar

  Grzegorz Łomnicki

  20.04.19
  20.04.19

  Bez pszczół nie będzie nas.

 • Marek Mleczko - awatar

  Marek Mleczko

  17.02.19
  17.02.19

  wspanialy pomysl

 • Adam Chrześcijanin - awatar

  Adam Chrześcijanin

  13.01.19
  13.01.19

  oby się udało przywrócić harmonię natury taka,jaka ma być i jaką stworzył Bóg w imię Yeshuvah

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  16.10.18
  16.10.18

  Gratuluję pomysłu! Wspieram całym sercem! Dziękuję w imieniu dzieci i wnuków ❤

  • Marek Grabowski - awatar

   Marek Grabowski - Organizator zbiórki

   16.10.18
   16.10.18

   Dziękuję. 100 zl to 1000 pszczół. To 10 % potrzebnych żeby barć zasiedlić. W następnym roku będzie 3000.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.10.18
  13.10.18

  Życzę Powodzenia :)

  • Marek Grabowski - awatar

   Marek Grabowski - Organizator zbiórki

   13.10.18
   13.10.18

   Dziękuję. Mam już dwa klocki. Wydzieję kłody będą dwie barcie.

5 400 zł z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciły 83 osoby
Wpłać teraz
 
Marek Grabowski - awatar

Marek Grabowski

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 83

Michał Sutyniec - awatar
Michał Sutyniec
50
Krzysztof Mazur - awatar
Krzysztof Mazur
150
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
buliszej - awatar
buliszej
100
Czarek Warchoł - awatar
Czarek Warchoł
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1 000
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Piotr Adamski - awatar
Piotr Adamski
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 30 września zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij