Zbiórka Pomóż Pszczołom wrócić do lasu - miniaturka zdjęcia

Pomóż Pszczołom wrócić do lasu Jak założyć taką zbiórkę?

Pomóż Pszczołom wrócić do lasu

17 115 zł  z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciło 116 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Marek Grabowski - awatar

Marek Grabowski

Organizator zbiórki


Zajmuję się Bartnictwem. 

Bartnictwo to Pszczelarstwo leśne, chów pszczół w barciach, pierwotna produkcyjna forma pszczelarstwa. Wysoko rozwinięta na ziemiach Polskich w czasach I Rzeczpospolitej. Szacuje się że w okresie największego rozkwitu liczba barci i kłód bartnych dochodziła do miliona. 


Obecny brak pszczół w lasach,  spowodowany jest brakiem naturalnych dla nich miejsc do osiedlenia, i zanikiem w lasach roślinności miododajnej. Powrót pszczół do lasów wymaga przygotowania  dla nich takich miejsc, oraz otoczenie ich opieką. Czyszczenie, wycinanie starych plastrów, dokarmianie, ochrona przed drapierznikami, leczenie. Odmienny sposób hodowli pszczół w barciach, wysoki koszt utrzymania, słaba wydajność miodowa "dzikich" pszczół, spowodowała całkowity zanik Bartnictwa.  Obecnie   wg. oszacowań,  Barci i Kłód bartnych jest w Polsce  około 300. Bartników jest niewielu.

  Koszty wykonania, zawieszenia, zasiedlenia i utrzymania jednej kłody bartnej , zależą od umiejscowienia, dojazdów, rodzaju lasu i występującego w nim rodzaju roślinności.   Średnio koszty te to około 3000 zł przez dwa lata. Pszczoły oczywiście nie próżnują, zapylają rośliny w promieniu ok 1.5 km od barci. Jest to obszar około 700 hektarów.  Barcie rozmieszczane są co kilka kilometrów. 10 barci to 7000 ha lasów z pszczołami. 

Miód bartny.

Plastry z miodem wycina się raz w roku najwczesniej we wrześniu. Robi to się w celach higienicznych, a równocześnie otrzymuje się miód i wosk.  Miód z plastrów wyciska się na prasie. Nie ma miodów "smakowych", można je jedynie podzielić na jasne i ciemne. Z każdej barci miód jest trochę inny. Różni się smakiem i aromatem. Zależy to od szaty roślinnej otaczającej barć. W    średniowieczu takim miodem, leczono właściwie wszystko. Niestety miodu Bartnego jest bardzo mało. Z jednej kłody można uzyskać kilka, rzadko kilkanaście kilogramów. 


Za zebrane pieniądze, założę kilka nowych rodzin. Zawieszę kilka kłód, dla rodzin, które w następnym roku się podzielą (wyroją), i będą poszukiwać miejsc do osiedlenia. Wszystko zależy od zebranej kwoty. Praca rozpoczyna się zimą- Wybór miejsca, wydzianie i zawieszenie kłód. Wiosną i wczesnym latem - przywoływanie rujek i zasiedlanie. Od sierpnia- dokarmianie, leczenie, "gacenie" (okrywanie jedliną, zabezpieczenie przed ptakami), wycinanie plastrów, czyszczenie,  przygotowanie do zimy.  Po kilku latach następuje odbudowa środowiska roślinnego. Koszty to nie tylko wykonanie i zawieszenie kłody,  pieniądze pochłania również opieka i dojazdy.  Żeby założyć więcej kłód bartnych potrzebuję wsparcia finansowego.

Postępy będę starał się dokumentować na filmikach i zdjeciach.  Zapraszam do udziału w odbudowie naszego środowiska. 

Dziękuję  za wsparcie i udzieloną pomoc .

 


     

      

     

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Marek Grabowski - awatar

  Marek Grabowski

  24.10.2021
  24.10.2021

  Zawieszenie nowej kłody. Okolice Lubomierza. Są tam już dwie zasiedlone i przygotowane do zimy. Tą zasiedlę na wiosnę.

Komentarze


 • Małgorzata Woronin - awatar

  Małgorzata Woronin

  22.07.2022
  22.07.2022

  Panie Marku przez przypadek odkryłam pańską wspaniałą działalność. Chociaż miodku jeszcze nie próbowałam wręcz czuję jego zapach. To co Pan robi jest godne podziwu. Widzę ten ogrom pracy który Pan wkłada. Pozdrawiam serdecznie z zimnej Szwecji i będę nadal śledzić Pana super filmiki Małgorzata

  • Marek Grabowski - awatar

   Marek Grabowski - Organizator zbiórki

   29.07.2022
   29.07.2022

   Bardzo dziękuję. Z wiekiem robi się to coraz trudniejsze.🙂. W Szwedzkich lasach pracowałem 25 lat i trochę tęsknię. Pszczoły też tam zostawiłem. Zajmują się nimi teraz Szwedzi. Pozdrawiam serdecznie. 👍🙂

 • Marcin Ryhorkiewicz próba - awatar

  Marcin Ryhorkiewicz próba

  14.05.2022
  14.05.2022

  Szkolenie z bartnictwa 06.08. 22 Marcin Ryhorkiewicz

  • Marek Grabowski - awatar

   Marek Grabowski - Organizator zbiórki

   22.05.2022
   22.05.2022

   Zapraszam na kurs.

 • Czarek - awatar

  Czarek

  16.11.2020
  16.11.2020

  Panie Marku - dobra robota. Dużo zdrowia !!!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  29.10.2020
  29.10.2020

  panie marku zamawiam miodek bartny !!!

 • Grzegorz Łomnicki - awatar

  Grzegorz Łomnicki

  20.04.2019
  20.04.2019

  Bez pszczół nie będzie nas.

17 115 zł  z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciło 116 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Marek Grabowski - awatar

Marek Grabowski

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 116

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Sebastian Sikora - awatar
Sebastian Sikora
300
Paweł P - awatar
Paweł P
1 000
Sławomir Krawczyk - awatar
Sławomir Krawczyk
1 000
MARCIN D. - awatar
MARCIN D.
300
Bohumil Trunecka - awatar
Bohumil Trunecka
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Mariusz Kosek namiot z Warszawy - awatar
Mariusz Kosek namiot z Warszawy
300
Marcin Mularz - awatar
Marcin Mularz
600

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij