Zbiórka Pomóż Pszczołom wrócić do lasu - miniaturka zdjęcia

Pomóż Pszczołom wrócić do lasu

Marek Grabowski - awatar

Marek Grabowski

Organizator zbiórki


Nazywam się Marek Grabowski i zajmuję się Bartnictwem. Swoje Kłody Bartne mam w lasach nadleśnictw Chmielnik i Daleszyce w woj. Świetokrzyskim.  

Bartnictwo to Pszczelarstwo leśne, chów pszczół w barciach, pierwotna produkcyjna forma pszczelarstwa. Wysoko rozwinięta na ziemiach Polskich w czasach I Rzeczpospolitej. Szacuje się że w okresie największego rozkwitu liczba barci i kłód bartnych dochodziła do miliona. 

Obecny brak pszczół w lasach  jest spowodowany nie tylko zanieczyszczeniem środowiska, ale również brakiem naturalnych miejsc do osiedlenia. Powrót pszczół do lasów wymaga przygotowania  dla nich takich miejsc, oraz otoczenie ich opieką. Czyszczenie, wycinanie starych plastrów, dokarmianie, ochrona przed drapierznikami, leczenie. Odmienny sposób hodowli pszczół w barciach, wysoki koszt utrzymania, słaba "wydajność" miodowa "dzikich" pszczół, spowodowała całkowity zanik Bartnictwa.  Obecnie   wg. oszacowań,  Barci i Kłód bartnych jest w Polsce  około 300 z czego zasiedlonych 80. Bartników jest kilku. Te osiemdziesiąt rodzin, żyjących w naturze, stanowi całą rezerwę genetyczną naszych pszczół.

  Koszty wykonania, zawieszenia, zasiedlenia i utrzymania jednej kłody bartnej , zależą od umiejscowienia, dojazdów, rodzaju lasu i występującego w nim rodzaju roślinności.   Średnio koszty te to około 3000 zł przez dwa lata. Pszczoły oczywiście nie próżnują, zapylają rośliny w promieniu ok 1.5 km od barci. Jest to obszar około 700 hektarów.  Barcie rozmieszczane są co kilka kilometrów tak, że 10 barci to 7000 ha lasów z pszczołami.

Miód bartny.

Plastry z miodem wycina się raz w roku najwczesniej we wrześniu. Robi to się w celach higienicznych, a równocześnie otrzymuje się miód i wosk.  Miód z plastrów wyciska się na prasie. Nie ma miodów "smakowych", można je jedynie podzielić na jasne i ciemne. Z każdej barci miód jest trochę inny. Różni się smakiem i aromatem. Zależy to od szaty roślinnej otaczającej barć. W    średniowieczu takim miodem, woskiem i kitem leczono właściwie wszystko. Niestety miodu Bartnego jest bardzo mało. Z jednej kłody można uzyskać kilka, rzadko kilkanaście kilogramów. 

Za zebrane pieniądze, założę kilka nowych rodzin. Zawieszę kilka kłód, dla rodzin, które w przyszłym roku się podzielą (wyroją), i będą poszukiwać miejsc do osiedlenia. Wszystko zależy od zebranej kwoty. Praca rozpoczyna się zimą- Wybór miejsca, wydzianie i zawieszenie kłód. Wiosną i wczesnym latem - przywoływanie rujek i zasiedlanie. Od sierpnia- dokarmianie, leczenie, "gacenie" (okrywanie jedliną, zabezpieczenie przed ptakami), wycinanie plastrów, czyszczenie,  przygotowanie do zimy.  Efektem są zasiedlone barcie z e zdrowymi rodzinami. Po kilku latach następuje odbudowa środowiska roślinnego. Koszt wykonania i zawieszenia kłody, nie jest wysoki. Pieniądze pochłania opieka i dojazdy.  Żeby założyć więcej rodzin, barci potrzebuję wsparcia finansowego.

Postępy będę starał się dokumentować na filmikach i zdjeciach.  Zapraszam do udziału. Wszystkie wpłaty są jak pszczoły, razem dają rodzinę.

Dziękuję  za wsparcie i udzieloną pomoc .

 


     

      

     

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Aktualności

 • Marek Grabowski - awatar

  Marek Grabowski

  17.02.19
  17.02.19

  Za zebrane do tej pory pieniadze, zawiesiłem dwie kłody. Kłody przedzielakompleks leśny, lasy prywatne. Oddalone są od siebie ok 4 km. Żyje w nim 5 rodzin. Mam nadzieję że któreś z rójek znajdą w nich miejsce do życia.

Komentarze

 • Marek Mleczko - awatar

  Marek Mleczko

  17.02.19
  17.02.19

  wspanialy pomysl

 • Adam Chrześcijanin - awatar

  Adam Chrześcijanin

  13.01.19
  13.01.19

  oby się udało przywrócić harmonię natury taka,jaka ma być i jaką stworzył Bóg w imię Yeshuvah

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  16.10.18
  16.10.18

  Gratuluję pomysłu! Wspieram całym sercem! Dziękuję w imieniu dzieci i wnuków ❤

  • Marek Grabowski - awatar

   Marek Grabowski - Organizator zbiórki

   16.10.18
   16.10.18

   Dziękuję. 100 zl to 1000 pszczół. To 10 % potrzebnych żeby barć zasiedlić. W następnym roku będzie 3000.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.10.18
  13.10.18

  Życzę Powodzenia :)

  • Marek Grabowski - awatar

   Marek Grabowski - Organizator zbiórki

   13.10.18
   13.10.18

   Dziękuję. Mam już dwa klocki. Wydzieję kłody będą dwie barcie.

 • Elżbieta - awatar

  Elżbieta

  01.10.18
  01.10.18

  Brawo,brawo i jeszcze raz brawo, jestem pełna podziwu dla tak cennej idei . Pozdrawiam i mam nadzieję że ludzkość doceni pracę i wysiłek, pszczół jak i pana panie Marku. P.S. może będzie kiedyś mi dane dostąpić zaszczytu spróbować tego daru

  • Marek Grabowski - awatar

   Marek Grabowski - Organizator zbiórki

   01.10.18
   01.10.18

   Dziękuję Pani Elu. Na pewno pomoże. Jest piękne miejsce w starym parku zakonnym w Piotrkowicach woj Swiętokrzyskie. Nie odpuszczę

Marek Grabowski - awatar

Marek Grabowski

Organizator zbiórki

Wpłaty - 48

Rafał Otwinowski - awatar
20
Rafał Otwinowski
Borys - awatar
20
Borys
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Magdalena Zawadzka - awatar
50
Magdalena Zawadzka
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Donata Marfiak - awatar
50
Donata Marfiak
Marek Mleczko - awatar
100
Marek Mleczko
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Jaro - awatar
20
Jaro
Hala - awatar
50
Hala

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij