Marek Grabowski
Relacja ze spotkania na temat bartnictwa. https://youtu.be/jedTWNCkg4g
Zajmuję się Bartnictwem.
Bartnictwo to Pszczelarstwo leśne, chów pszczół w barciach, pierwotna produkcyjna forma pszczelarstwa. Wysoko rozwinięta na ziemiach Polskich w czasach I Rzeczpospolitej. Szacuje się że w okresie największego rozkwitu liczba barci i kłód bartnych dochodziła do miliona.
Obecny brak pszczół w lasach, spowodowany jest brakiem naturalnych dla nich miejsc do osiedlenia, i zanikiem w lasach roślinności miododajnej. Powrót pszczół do lasów wymaga przygotowania dla nich takich miejsc, oraz otoczenie ich opieką. Czyszczenie, wycinanie starych plastrów, dokarmianie, ochrona przed drapierznikami, leczenie. Odmienny sposób hodowli pszczół w barciach, wysoki koszt utrzymania, słaba wydajność miodowa "dzikich" pszczół, spowodowała całkowity zanik Bartnictwa. Obecnie wg. oszacowań, Barci i Kłód bartnych jest w Polsce około 300. Bartników jest niewielu.
Koszty wykonania, zawieszenia, zasiedlenia i utrzymania jednej kłody bartnej , zależą od umiejscowienia, dojazdów, rodzaju lasu i występującego w nim rodzaju roślinności. Średnio koszty te to około 3000 zł przez dwa lata. Pszczoły oczywiście nie próżnują, zapylają rośliny w promieniu ok 1.5 km od barci. Jest to obszar około 700 hektarów. Barcie rozmieszczane są co kilka kilometrów. 10 barci to 7000 ha lasów z pszczołami.
Miód bartny.
Plastry z miodem wycina się raz w roku najwczesniej we wrześniu. Robi to się w celach higienicznych, a równocześnie otrzymuje się miód i wosk. Miód z plastrów wyciska się na prasie. Nie ma miodów "smakowych", można je jedynie podzielić na jasne i ciemne. Z każdej barci miód jest trochę inny. Różni się smakiem i aromatem. Zależy to od szaty roślinnej otaczającej barć. W średniowieczu takim miodem, leczono właściwie wszystko. Niestety miodu Bartnego jest bardzo mało. Z jednej kłody można uzyskać kilka, rzadko kilkanaście kilogramów.
Za zebrane pieniądze, założę kilka nowych rodzin. Zawieszę kilka kłód, dla rodzin, które w następnym roku się podzielą (wyroją), i będą poszukiwać miejsc do osiedlenia. Wszystko zależy od zebranej kwoty. Praca rozpoczyna się zimą- Wybór miejsca, wydzianie i zawieszenie kłód. Wiosną i wczesnym latem - przywoływanie rujek i zasiedlanie. Od sierpnia- dokarmianie, leczenie, "gacenie" (okrywanie jedliną, zabezpieczenie przed ptakami), wycinanie plastrów, czyszczenie, przygotowanie do zimy. Po kilku latach następuje odbudowa środowiska roślinnego. Koszty to nie tylko wykonanie i zawieszenie kłody, pieniądze pochłania również opieka i dojazdy. Żeby założyć więcej kłód bartnych potrzebuję wsparcia finansowego.
Postępy będę starał się dokumentować na filmikach i zdjeciach. Zapraszam do udziału w odbudowie naszego środowiska.
Dziękuję za wsparcie i udzieloną pomoc .
Relacja ze spotkania na temat bartnictwa. https://youtu.be/jedTWNCkg4g
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!
Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888
Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.
Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.
Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).
Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Agnieszka
Wspaniała działalność Panie Marku, podziwiam i bardzo szanuję. Pański miód bartny jest cudowny.
Marek Grabowski - Organizator zbiórki
Bardzo dziękuję. Dojazdy do barci zrobiły się ostatnio kosztowne. Zabezpieczam je teraz na zimę.👍
Małgorzata Woronin
Panie Marku przez przypadek odkryłam pańską wspaniałą działalność. Chociaż miodku jeszcze nie próbowałam wręcz czuję jego zapach. To co Pan robi jest godne podziwu. Widzę ten ogrom pracy który Pan wkłada. Pozdrawiam serdecznie z zimnej Szwecji i będę nadal śledzić Pana super filmiki Małgorzata
Marek Grabowski - Organizator zbiórki
Bardzo dziękuję. Z wiekiem robi się to coraz trudniejsze.🙂. W Szwedzkich lasach pracowałem 25 lat i trochę tęsknię. Pszczoły też tam zostawiłem. Zajmują się nimi teraz Szwedzi. Pozdrawiam serdecznie. 👍🙂
Marcin Ryhorkiewicz próba
Szkolenie z bartnictwa 06.08. 22 Marcin Ryhorkiewicz
Marek Grabowski - Organizator zbiórki
Zapraszam na kurs.
Czarek
Panie Marku - dobra robota. Dużo zdrowia !!!
Anonimowy Darczyńca
panie marku zamawiam miodek bartny !!!