Zbiórka Budzimy dzwony nad Wisłą - zdjęcie główne

Budzimy dzwony nad Wisłą

670 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 14 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Mówi się, że dzwon żywych woła, błądzących napomina, a zmarłych żegna. Dzwony wybijają rytm naszego życia, które płynie niczym wartka rzeka, wnosząc życie w przestrzeń naszej codzienności.  Dzwony, podobnie jak człowiek, wydają głos, który jest znakiem istoty żywej. Dzwony, podobnie jak ludzie, mają serca.

Pomóż przywrócić naszym dzwonom głos, który przez wieki rozlegał się w tym miejscu z Czerwińskiego Wzgórza łącząc swym dźwiękiem brzegi Królowej Polskich Rzek oraz budząc do życia nowe pokolenia.

W jednym z najpiękniejszych zabytków romańskich z XII wieku, bazylice w Czerwińsku nad Wisłą, na jednej z dwóch wystrzelających w niebo wież wiszą trzy zabytkowe spiżowe dzwony z lat 1511, 1513 i 1515.

Towarzyszyły one mieszkańcom Czerwińska nad Wisłą przez wiele wieków, wiążąc się nierozerwalnie z bogatą historią tego miejsca. Są niejako symbolem – witały króla Zygmunta III w 1593 roku, biły gdy Władysław IV i Jan Kazimierz powierzali losy swoje i naszego kraju opiece Najświętszej Maryi Pannie Czerwińskiej, ich dźwięk towarzyszył mieszkańcom w 1918 roku, gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Przed nimi były także inne dzwony które biły Jagielle, gdy przeprawiał się przez Wisłę, podążając w 1410 roku na bitwę pod Grunwaldem.

Chcemy, aby serca czerwińskich dzwonów przypomniały swoją żywą obecność i rozbrzmiały ponownie w dniu 11 listopada tego roku, świętując z nami setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 50 lecie nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi w Czerwińsku nad Wisłą.

Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą oraz grupa pasjonatów historii regionu obrali sobie za cel ożywienie tego miejsca, poprzez obudzenie dzwonów o blisko pięciusetletniej historii, tak aby ich dźwięk codziennie mógł się nieść po Wiśle, zapraszając flisaków, wędrowców oraz pielgrzymów na Czerwińskie Wzgórze.

Prace jakie należy wykonać, w celu uruchomienia dzwonów są kosztowne i  obejmują one następujący zakres:

- wykonanie zawieszenia dzwonów wraz pracami montażowymi,

- wykonanie automatyzacji dzwonów (szafa i zegar sterujące wraz z systemem bezprzewodowym),

- wykonanie automatyki napędowej dla dzwonów, która umożliwia sterowanie ich pracą za pomocą komputera (zaprogramowanie całego procesu rozruchu, pracy i hamowania dzwonów),

- wykonanie nowych serc dzwonów.

Przeprowadzenie tych działań przełoży się na pełną kontrolę pracy dzwonów, co zminimalizuje siły działające destrukcyjnie na konstrukcję wieży romańskiej bazyliki.

Konsultacje techniczne i kalkulację kosztów remontu dzwonów wykonała jedna z najlepszych i najstarszych firm automatyki dzwonów w Europie Środkowo-Wschodniej – RDUCH BELLS & CLOCKS – wszystko w staraniu o to, by zadbać o jakość prac przy zabytkowym obiekcie.

Dlatego potrzebujemy Waszej pomocy i o nią się zwracamy do wszystkich, którym leży na sercu pielęgnowanie tożsamości narodowej i dbanie o lokalne dziedzictwo kulturowe.

Jest to kolejna szansa, by przywrócić dawną świetność Czerwińska, docenić jego wagę w historii Mazowsza i Polski, a także radować serca tutejszych mieszkańców – flisaków wiślanych, jak również wszystkich tych, którzy przyjadą lub przypłyną w to przepiękne miejsce.

W ramach podziękowań za wsparcie zbiórki przewidujemy:

1. Drewniany emblemat „Most Jagiełły" - za kwotę 15 zł.

2. Magnes z symbolami Czerwińska nad Wisłą - za kwotę 25 zł.

3. Spacer po Czerwińsku nad Wisłą z przewodnikiem - za kwotę 60 zł.

4. Zwiedzanie Opactwa Romańskiego z przewodnikiem - za kwotę 100 zł.

5. Zwiedzanie Opactwa Romańskiego (z uwzględnieniem miejsc niezwykłych) - za kwotę 200 zł.

6. Rejs po Wiśle tradycyjną łodzią drewnianą (w tym grupy do 10 osób) - za kwotę 500 zł.


DZIĘKUJEMY ZA PAŃSTWA WSPARCIE !!!

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  06.09.2018
  06.09.2018

  Trzymam kciuki! Powodzenia!

 • Tomasz Zamorski - awatar

  Tomasz Zamorski

  10.08.2018
  10.08.2018

  wierzę, że dzięki darczyńcom zabiją dzwony w Czerwińsku nad Wisłą na 100lecie niepodległości :)

 • Regina Madej-Janiszek - awatar

  Regina Madej-Janiszek

  10.08.2018
  10.08.2018

  Powodzenia !

670 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 14 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 14

Witold Falkowski - awatar
Witold Falkowski
60
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Ewa Kosida - awatar
Ewa Kosida
50
Małgorzata O - awatar
Małgorzata O
50
Honorata Figurska - awatar
Honorata Figurska
100
Joanna Walczak - awatar
Joanna Walczak
20
Grażyna Pol - awatar
Grażyna Pol
20
Jan Królak - awatar
Jan Królak
20
Anna Domosławska - awatar
Anna Domosławska
20
Łukasz Czudec - awatar
Łukasz Czudec
60

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij