Czarne Szmaty - awatar

Czarne Szmaty

Organizator zbiórki

Kolektyw akcjonistyczny  Czarne Szmaty / #czsz  został założony przez cztery artystki-aktywistki: Martę Jalowską, Karolinę Maciejaszek, Monikę Sadkowską i Magdę Staroszczyk przy okazji tworzenia happeningu „Granica Pogardy”, zrealizowanego w "czarny poniedziałek" 3 października 2016. U podstaw jego powstania leży potrzeba zabrania głosu w sprawach społecznych i politycznych, w szczególności dotyczących sytuacji i praw kobiet. 


Na co zbieramy?

Przez ponad rok działałyśmy niemal całkowicie niezależnie od zewnętrznych funduszy. W tym czasie nasz kolektyw rozwinął się, a nasze akcje wzbudzają coraz większe zainteresowanie - zarówno wśród odbiorczyń i odbiorców, jak i mediów. 

Pozytywne reakcje są dla nas bardzo ważne. Dopiero dzięki nim czujemy, że nasze działania mają sens i są potrzebne. To również zachęta do realizowania kolejnych pomysłów. 

Działamy pro publico bono, jednak każde działanie wiąże się z wydatkami na materiały, niezbędne do pracy. Dlatego (po długich rozmowach i rozmyślaniach) postanowiłyśmy uruchomić niniejszą zbiórkę, dzięki której wszystkie osoby sympatyzujące z kolektywem Czarne Szmaty będą mogły wesprzeć finansowo akcje, przyczyniając się tym samym do ich tworzenia i istnienia w przestrzeni publicznej.

Wszystkie fundusze zebrane w tej zbiórce zostaną przeznaczone na wydatki związane z działaniami kolektywu Czarne Szmaty / #czsz. Będą to m.in. materiały (tkaniny, farby), nośniki (wydruki) oraz elementy niezbędne do produkcji akcji.

Co już zrobiłyśmy?

Pierwsza akcja kolektywu – „Granica pogardy” była akcją uliczną wpisującą się w strajkowy dyskurs Czarnego Protestu. Stanowiła formę blokady ruchu ulicznego przy pomocy dwudziestometrowego transparentu („czarnej szmaty”). Istotą tego projektu było wdarcie się w przestrzeń miejską z komunikatem oporu wobec przekraczania granic w polityce dotyczącej praw reprodukcyjnych kobiet oraz nawiązanie społecznego dialogu. Akcja była zaproszeniem do kolektywnego działania – zakładała spontaniczny udział przypadkowo napotkanych kobiet. „Granica pogardy” wyznaczyła pewien obszar zainteresowań kolektywu i jego model działania, ale też stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych poszukiwań twórczych. Kolejne akcje – realizowane w 2017 – roku, to „Polki Walczące”, "(Jeszcze) mamy prawo", "Nie jesteś sama" i „Ułańskie fantazje”. 

Pozostając grupą feministyczną nakierowaną na społeczny dialog, kolektyw „Czarne Szmaty” wychodzi poza prosty język oporu i poszerza pole działania. Grupa działa w obrębie szeroko pojętej sztuki performatywnej – performensu, street artu, happeningu – używając do nawiązania dialogu społecznego różnych mediów. Odpowiadając na nowe modele komunikacji, działania Czarnych Szmat przyjmują różne formy, od bezpośredniej konfrontacji w przestrzeni miejskiej do publikacji w internecie i mediach społecznościowych. 

W swych działaniach kolektyw, stosując strategie subwersji, odnosi się do aktualnych wydarzeń społecznych, a także do obowiązujących narracji i polityk historycznych, poddając je krytycznej analizie. W zależności od rodzaju podejmowanych działań, grupa zaprasza do współpracy innych artystów i inne artystki.  


Czarne Szmaty / #czsz znajdziecie na stronach:

► http://czsz.pl/ 

https://www.facebook.com/czarneszmaty/

Wybierz kwotę

Aktualności

 • Czarne Szmaty - awatar

  Czarne Szmaty

  14.02.18
  14.02.18

  Nieustannie dziękujemy za wszystkie wpłaty! To już ponad 1200 zł! Z walentynkowymi pozdrowieniami przesyłamy ciąg dalszy cyklu #Ułańskie Fantazje: foto-love-drag-story "Pewnego razu w niepodległej Polsce...". Więcej: http://bit.ly/2CjMPRG

  Zdjęcie aktualności 12 002

Komentarze

 • Anna Wirecka - awatar

  Anna Wirecka

  31.10.17
  31.10.17

  Powodzenia :)

  • Czarne Szmaty - awatar

   Czarne Szmaty - Organizator zbiórki

   17.11.17
   17.11.17

   (Nie) dziękujemy! :))

Czarne Szmaty - awatar

Czarne Szmaty

Organizator zbiórki

Wpłaty - 30

Jo Kruk - awatar
50
Jo Kruk
Rafal M - awatar
500
Rafal M
Marek Wróbel - awatar
20
Marek Wróbel
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
42
Anonimowy Darczyńca
zbigniew kowalski - awatar
50
zbigniew kowalski
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Weronika Zawadzka - awatar
1
Weronika Zawadzka
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Marzena Czuba - awatar
100
Marzena Czuba

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Pomagam.pl korzysta z plików cookie na zasadach opisanych w polityce prywatności, która uległa zmianie. Dowiedz się więcej.