Czarne Szmaty
Szykujemy kolejne akcje, więc zachęcamy do wspierania i dzielenia się z innymi informacją o zbiórce. Pozdrawiamy ciepło!
Kolektyw akcjonistyczny Czarne Szmaty / #czsz został założony przez cztery artystki-aktywistki: Martę Jalowską, Karolinę Maciejaszek, Monikę Sadkowską i Magdę Staroszczyk przy okazji tworzenia happeningu „Granica Pogardy”, zrealizowanego w "czarny poniedziałek" 3 października 2016. U podstaw jego powstania leży potrzeba zabrania głosu w sprawach społecznych i politycznych, w szczególności dotyczących sytuacji i praw kobiet.
Na co zbieramy?
Działamy niemal całkowicie niezależnie od zewnętrznych funduszy. Mimo to rozwijamy się, a nasze akcje wzbudzają coraz większe zainteresowanie - zarówno wśród odbiorczyń i odbiorców, jak i mediów.
Pozytywne reakcje są dla nas bardzo ważne. Dzięki nim czujemy, że nasze działania mają sens i są potrzebne. To również zachęta do realizowania kolejnych pomysłów.
Działamy pro publico bono, jednak każde działanie wiąże się z wydatkami na materiały, niezbędne do pracy. Dzięki niniejszej zbiórce wszystkie osoby sympatyzujące z kolektywem mogą wesprzeć finansowo akcje, przyczyniając się tym samym do ich tworzenia i istnienia w przestrzeni publicznej.
Wszystkie fundusze zebrane w tej zbiórce zostaną przeznaczone na wydatki związane z działaniami kolektywu Czarne Szmaty / #czsz. Będą to m.in. materiały (tkaniny, farby), nośniki (wydruki) oraz elementy niezbędne do produkcji akcji.
Co już zrobiłyśmy?
Pierwsza akcja kolektywu – „Granica pogardy” była akcją uliczną wpisującą się w strajkowy dyskurs Czarnego Protestu. Stanowiła formę blokady ruchu ulicznego przy pomocy dwudziestometrowego transparentu („czarnej szmaty”). Istotą tego projektu było wdarcie się w przestrzeń miejską z komunikatem oporu wobec przekraczania granic w polityce dotyczącej praw reprodukcyjnych kobiet oraz nawiązanie społecznego dialogu. Akcja była zaproszeniem do kolektywnego działania – zakładała spontaniczny udział przypadkowo napotkanych kobiet. „Granica pogardy” wyznaczyła pewien obszar zainteresowań kolektywu i jego model działania, ale też stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych poszukiwań twórczych.
Kolejne akcje to „Polki Walczące”, "(Jeszcze) mamy prawo", "Nie jesteś sama", „Ułańskie fantazje” i „Pozdrowienia z Lesbos”.
Dokumentacje z nich możecie zobaczyć:
► na naszej stronie www: czsz.pl
► na naszej stronie FB: www.facebook.com/czarneszmaty
Pozostając grupą feministyczną nakierowaną na społeczny dialog, kolektyw „Czarne Szmaty” wychodzi poza prosty język oporu i poszerza pole działania. Grupa działa w obrębie szeroko pojętej sztuki performatywnej – performensu, street artu, happeningu – używając do nawiązania dialogu społecznego różnych mediów. Odpowiadając na nowe modele komunikacji, działania Czarnych Szmat przyjmują różne formy, od bezpośredniej konfrontacji w przestrzeni miejskiej do publikacji w internecie i mediach społecznościowych.
W swych działaniach kolektyw, stosując strategie subwersji, odnosi się do aktualnych wydarzeń społecznych, a także do obowiązujących narracji i polityk historycznych, poddając je krytycznej analizie. W zależności od rodzaju podejmowanych działań, grupa zaprasza do współpracy innych artystów i inne artystki.
Szykujemy kolejne akcje, więc zachęcamy do wspierania i dzielenia się z innymi informacją o zbiórce. Pozdrawiamy ciepło!
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.
Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).
Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
KobietyToPodludzie
Feminizm to choroba psychiczna a swiat idzie na przod tylko dzieki mezczyznom
Anonimowy Darczyńca
Powodzenia, XYZ
Anonimowy Darczyńca
Czyńcie swoją powinność
Anonimowy Darczyńca
🍉!
Jan Grzelak
Pwowdzenia! :)