Zbiórka Czarne Szmaty - zdjęcie główne

Czarne Szmaty

3 488 zł  z 4 000 zł (Cel)
Wpłaciło 56 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Czarne Szmaty - awatar

Czarne Szmaty

Organizator zbiórki

Kolektyw akcjonistyczny  Czarne Szmaty / #czsz  został założony przez cztery artystki-aktywistki: Martę Jalowską, Karolinę Maciejaszek, Monikę Sadkowską i Magdę Staroszczyk przy okazji tworzenia happeningu „Granica Pogardy”, zrealizowanego w "czarny poniedziałek" 3 października 2016. U podstaw jego powstania leży potrzeba zabrania głosu w sprawach społecznych i politycznych, w szczególności dotyczących sytuacji i praw kobiet. 


Na co zbieramy?

Działamy niemal całkowicie niezależnie od zewnętrznych funduszy. Mimo to rozwijamy się, a nasze akcje wzbudzają coraz większe zainteresowanie - zarówno wśród odbiorczyń i odbiorców, jak i mediów. 

Pozytywne reakcje są dla nas bardzo ważne. Dzięki nim czujemy, że nasze działania mają sens i są potrzebne. To również zachęta do realizowania kolejnych pomysłów. 

Działamy pro publico bono, jednak każde działanie wiąże się z wydatkami na materiały, niezbędne do pracy. Dzięki niniejszej zbiórce wszystkie osoby sympatyzujące z kolektywem mogą wesprzeć finansowo akcje, przyczyniając się tym samym do ich tworzenia i istnienia w przestrzeni publicznej.

Wszystkie fundusze zebrane w tej zbiórce zostaną przeznaczone na wydatki związane z działaniami kolektywu Czarne Szmaty / #czsz. Będą to m.in. materiały (tkaniny, farby), nośniki (wydruki) oraz elementy niezbędne do produkcji akcji.

Co już zrobiłyśmy?

Pierwsza akcja kolektywu – „Granica pogardy” była akcją uliczną wpisującą się w strajkowy dyskurs Czarnego Protestu. Stanowiła formę blokady ruchu ulicznego przy pomocy dwudziestometrowego transparentu („czarnej szmaty”). Istotą tego projektu było wdarcie się w przestrzeń miejską z komunikatem oporu wobec przekraczania granic w polityce dotyczącej praw reprodukcyjnych kobiet oraz nawiązanie społecznego dialogu. Akcja była zaproszeniem do kolektywnego działania – zakładała spontaniczny udział przypadkowo napotkanych kobiet. „Granica pogardy” wyznaczyła pewien obszar zainteresowań kolektywu i jego model działania, ale też stanowi jedynie punkt wyjścia do dalszych poszukiwań twórczych. 

Kolejne akcje to „Polki Walczące”, "(Jeszcze) mamy prawo", "Nie jesteś sama", „Ułańskie fantazje” i „Pozdrowienia z Lesbos”. 

Dokumentacje z nich możecie zobaczyć:
► na naszej stronie www: czsz.pl 
► na naszej stronie FB: www.facebook.com/czarneszmaty

Pozostając grupą feministyczną nakierowaną na społeczny dialog, kolektyw „Czarne Szmaty” wychodzi poza prosty język oporu i poszerza pole działania. Grupa działa w obrębie szeroko pojętej sztuki performatywnej – performensu, street artu, happeningu – używając do nawiązania dialogu społecznego różnych mediów. Odpowiadając na nowe modele komunikacji, działania Czarnych Szmat przyjmują różne formy, od bezpośredniej konfrontacji w przestrzeni miejskiej do publikacji w internecie i mediach społecznościowych. 

W swych działaniach kolektyw, stosując strategie subwersji, odnosi się do aktualnych wydarzeń społecznych, a także do obowiązujących narracji i polityk historycznych, poddając je krytycznej analizie. W zależności od rodzaju podejmowanych działań, grupa zaprasza do współpracy innych artystów i inne artystki.  

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Czarne Szmaty - awatar

  Czarne Szmaty

  04.11.2018
  04.11.2018

  Szykujemy kolejne akcje, więc zachęcamy do wspierania i dzielenia się z innymi informacją o zbiórce. Pozdrawiamy ciepło!

  Zdjęcie aktualizacji 21 537

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • KobietyToPodludzie - awatar

  KobietyToPodludzie

  28.07.2020
  28.07.2020

  Feminizm to choroba psychiczna a swiat idzie na przod tylko dzieki mezczyznom

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  18.11.2018
  18.11.2018

  Powodzenia, XYZ

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  11.11.2018
  11.11.2018

  Czyńcie swoją powinność

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  07.11.2018
  07.11.2018

  🍉!

 • Jan Grzelak - awatar

  Jan Grzelak

  07.11.2018
  07.11.2018

  Pwowdzenia! :)

3 488 zł  z 4 000 zł (Cel)
Wpłaciło 56 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Czarne Szmaty - awatar

Czarne Szmaty

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 56

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
KobietyToPodludzie - awatar
KobietyToPodludzie
1
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
170
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij