Zbiórka Chcę wiedzieć, czym oddycham! - miniaturka zdjęcia

Chcę wiedzieć, czym oddycham! Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Chcę wiedzieć, czym oddycham! - zdjęcie główne

Chcę wiedzieć, czym oddycham!

235 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 9 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Chcę wiedzieć, czym oddycham - awatar

Chcę wiedzieć, czym oddycham

Organizator zbiórki

Władza nie chce informować? Poinformujemy się sami!

Powietrze w Bielsku-Białej, mieście 'turystycznym', w okresie grzewczym jest katastrofalnej jakości. Wielokrotnie przekraczane dopuszczalne stężenia pyłu PM 10 narażają nas, mieszkańców, na poważne choroby.  Smog znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc, ma negatywny wpływ na rozwój płodu, w skrajnych przypadkach może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Już w połowie lutego przekroczyliśmy maksymalny dopuszczalny limit smogu na ten rok. Władze miasta bagatelizują problem przerzucając odpowiedzialność na Żywiec i okoliczne gminy. Nie informują też należycie mieszkańców o stanie powietrza, a jedyna w Bielsku-Białej oficjalna stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zlokalizowana w rejonie Hulanki, nie dysponuje wynikami adekwatnymi do faktycznego stanu powietrza w naszym najbliższym otoczeniu. Stacja nie mierzy ani parametru PM2,5 określającego stężenie cząstek, które ze względu na swój mały rozmiar wnikają bezpośrednio do naszego krwiobiegu. Nie jest też miarodajna dla dzielnic położonych znacznie niżej niż Hulanka np. Stare Bielsko. 

Chcemy więcej danych! Chcemy większego dostępu do informacji! Chcemy informowania mieszkańców o stanie powietrza!

Dopóki władze nie zaangażują się w należyte badanie jakości powietrza i informowania mieszkańców, organizujemy się sami. Podobnie jak Kraków, który już korzysta z podobnego rozwiązania oraz inne miasta Polski wdrażające aktualnie podobny system, w tym Żywiec.

Naszym celem jest zebranie 5000zł na zakup i stworzenie miarodajnej sieci czujników na terenie miasta. System ten będzie zintegrowany z darmową aplikacją na smartfony, a wyniki będą też dostępne w internecie i regularnie trafiać do lokalnych mediów. Będziemy również pracować nad stworzeniem systemu informowania smsami oraz współpracy z instytucjami publicznymi, takimi jak szkoły czy przedszkola, by informacja trafiała do jak największej grupy odbiorców szczególnie narażonych na smog. Docelowo chcemy, by każda dzielnica i każda Rada Osiedla dysponowała co najmniej jednym czujnikiem. 

Dwa słowa o systemie. Ze względu na kompleksowość rozwiązań, pozytywne wdrożenie w innych miastach Polski i przystępną cenę zdecydowaliśmy się na rozwiązanie, które proponuje firma LookO2. Jak podaje producent, czujniki LookO2 to precyzyjnie oprogramowane urządzenia, które pracują w chmurze, wykorzystują WiFi i są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu bez problemu można je zainstalować nawet u siebie w ogrodzie. Dane ze wszystkich czujników są na bieżąco aktualizowane w obrębie aplikacji mobilnej, dzięki czemu w każdej chwili może sprawdzić stan jakości powietrza zarówno w obrębie swojej dzielnicy, jak i rekreacyjnych terenów Bielska, na które akurat chcemy wybrać się z dziećmi. Więcej szczegółowych informacji można zaczerpnąć bezpośrednio na stronie producenta www.looko2.com oraz na stronie akcji www.facebook.com/czymoddycham/ 

Sieć czujników nie załatwi problemu. Nie sprawi, że powietrze w Bielsku-Białej będzie czystsze. Ale sprawi, że będziemy mieli większą świadomość czym oddychamy. Kiedy bezpiecznie możemy wyjść z dzieckiem na spacer lub pobiegać na ‘świeżym’ powietrzu, a kiedy wietrzenie mieszkania oznacza zatruwanie domowników.

Pamiętajmy, że wchodzące w skład smogu szkodliwe substancje są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, zaostrzyć przebieg zapalenia oskrzeli i niewydolności oddechowej, a w skrajnych przypadkach sparaliżować układ krwionośny.
Dlatego tak ważne jest aby wiedzieć czym oddychamy!

Smog to ogromny problem. Wymaga zmian systemowych i zaangażowania władz na wszystkich szczeblach. Ale wymaga też zaangażowania mieszkańców. Więc jeśli Tobie też zależy na polepszeniu sytuacji, masz dość smogu i bierności władz, chcesz wreszcie wiedzieć czym oddychasz, dorzuć się!

Firmy zainteresowane zasponsorowaniem jednego z czujników na terenie miasta Bielska-Białej (koszt jednego to ok. 600zł) prosimy o bezpośredni kontakt pod adresem [email protected]

Chcę wiedzieć, czym oddycham! jest akcją społeczną, apolityczną, non-profit organizowaną przez nieformalną grupę mieszkańców i mieszkanek Bielska-Białej. Organizatorem akcji jest grupa młodych ludzi silnie związanych z Bielskiem-Białą, poprzez różne organizacje społeczne, które reprezentują i w ramach których czynnie angażują się w życie miasta.


Dowiedz się więcej na www.facebook.com/czymoddycham/ Dołącz do nas!

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
235 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 9 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Chcę wiedzieć, czym oddycham - awatar

Chcę wiedzieć, czym oddycham

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 9

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Sławek - awatar
Sławek
50
Mateusz - awatar
Mateusz
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
15
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
25
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij