Zbiórka Akcja sprzątania rzeki Jeziorki - miniaturka zdjęcia

Akcja sprzątania rzeki Jeziorki Jak założyć taką zbiórkę?

Akcja sprzątania rzeki Jeziorki

1 771 zł  z 7 000 zł (Cel)
Wpłaciły 23 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Rafał Wyżgowski - awatar

Rafał Wyżgowski

Organizator zbiórki

KIM JESTEŚMY I CO ROBIMY?

Sprzątamy rzekę Jeziorkę i jej dopływy pod Warszawą od 10 lat. Działamy jako prywatna grupa PrzyjacieleJeziorki. Wspierani dawniej kajakami przez wypożyczalnię kajaków, odkupiliśmy je z czasem i rozbudowaliśmy ekospływy (sprzątające) tak, że rocznie sprzątamy od około 350 do 500 worków śmieci (120L) oraz opony (kilka przyczep rocznie), AGD i inne gabaryty.

Zbieramy na kamery, by złapać pojedynczych śmieciarzy, którzy śmiecą wręcz na skalę przemysłową. Prosimy o wsparcie na rzecz naszych wysiłków. ;)
Sprzątamy z kajaków w miejscach niedostępnych dla innych. Robimy to głównie zimą bo wtedy możemy również oczyszczać brzegi (do 30 metrów od rzeki). Sprzątamy również dno (miesiące ciepłe).
Sprzątamy głównie na rzece Jeziorka, ale również w jej dopływach z których najczęściej odwiedzamy:
- Kanał Czarna
- Zielona
- Kraska
- Tarczynka
- Molnica
Łącznie to ponad 200km brzegów rzecznych oraz ponad 100 km dna rzecznego.
Rys. ) Podsumowanie spływów grupowych (bez indywidualnych) w 2020 roku

Stanowimy grupę około 10 osób, z czego na każdym ekospływie jest od 4 do 9 osób. Wykonujemy około 25 ekospływów grupowych rocznie. Indywidualnie lub w parach - dalsze 10-20 ekospływów.
Intensyfikujemy nasze działania a rzeki są coraz czystsze. :)

CZEGO POTRZEBUJEMY?

Posiadamy sprzęt do naszego dzieła, ale koszty operacyjne ciążą. Paliwo, worki na śmieci (mocne 120L) i ubiór specjalistyczny byłyby miłym prezentem dla naszej grupy.
Niemniej jednak CELEM GŁÓWNYM jest ZAKUP I UTRZYMANIE SYSTEMU 2-3 KAMER MONITORUJĄCYCH MIEJSCA W KTÓRYCH POJAWIAJĄ SIĘ STALE DUŻE ILOŚCI ODPADÓW. Sytuacja wygląda bowiem dramatycznie...
=>
Na rzece KRASKA. Co 2 miesiące pojawiają się na jednorazowo odpady w ilości około 20-30 worków śmieci. Giną w nich bobry, kaczki, ryby... a śmieci w porę nie zebrane zanieczyszczają dalej rzekę Jeziorkę.
=>
Coraz więcej odpadów znajduje się również w KANAŁ CZARNA i ZIELONA, gdyż są one coraz bardziej zabudowywane (brzegami).
Najwięcej śmieci znajdujemy zaś pomiędzy Grójcem a Łosiem, oraz między Piasecznem a Konstancinem na JEZIORCE.

Zdjęcie) Po lewej: Opony w KRĘPA (rzeka KANAŁ CZARNA)
Po prawej na górze: zebrane śmieci w miejscowości ŁOŚ (JEZIORKA)
Po prawej na dole: zebrane śmieci z 2 spływów w miejscowości PRAŻMÓW (ul kościelna) [JEZIORKA]


Dlatego też prosimy o wspieranie nas - celem zakupu systemu kamer (wraz z obsługą LTE itp). Mają one posłużyć do namierzenia wielkich śmieciarzy - wrzucających masowo śmieci do rzek. Mimo naszych dziesięcioletnich starań, rzeka wymaga jeszcze większej uwagi! Ewentualne nadwyżki przeznaczymy na wsparcie działalności operacyjnej w zakresie całorocznego sprzątania rzek dorzecza Jeziorki. Zawsze potrzebne są rękawice gumowe, buty gumowe, wodery... Ponosimy również koszty takie jak paliwo (przewóz kajaków/wywózka wiekszych gabarytów na PSZOK - choć tu współpracujemy z władzami oraz lokalnymi kołami wędkarskimi...), naprawa sprzętu który szczególnie zimą pęka na mrozie (oddajemy do zakładów produkcji kajaków celem ponownego przetopienia), czy worki na śmieci (na same worki wydajemy 500zł rocznie ;D )

-> Wsparcie nas jest najlepiej ukierunkowane, jako że wiemy GDZIE, ale nie wiemy KIEDY i KTO zanieczyszcza Jeziorkę w tak podły sposób.
-> Sami już całe tysiące złotych wpompowaliśmy w sprzątanie rzek.
-> Mamy też wieloletnie doświadczenie i jesteśmy rozpoznawalni. :)

Koszt szacunkowy potrzebnych nam kamer to od 1200 do 1600 zł za sztukę. Postawić należy wpierw dwie - by się nawzajem osłaniały.

Potencjalnie przyjmiemy również doświadczonych w kajakarstwie wolontariuszy nie bojących się brudnej i zimnej roboty (ale tylko w ramach wolnych miejsc). Wymagamy zaangażowania w co najmniej dwa dni weekendowe w ciągu miesiąca niezależnie od pory roku. ;)

Zachęcamy do wsparcia. :D 
Ręce bowiem mamy... i chętne przez cały rok :D
I tak będziemy sprzątać! Chodzi o to by to robić efektywniej a i żeby monitorować rzekę - by wspólnie o nią dbać lepiej. Ku chwale bobra i kaczki :)

Pozdrawiamy.
Przyjaciele Jeziorki

Zdjęcie) Skład skarbów pod wiatką w miejscowości ŁOŚ (Jeziorka)
=================
PISZĄ O NAS

https://losyziemi.pl/polska-plywaja-i-sprzataja-rzeki-jeden-z-nowych-trendow-proekologicznych

https://piasecznonews.pl/1-maja-sprzatali-rzeke-zielona-uzbierali-az-37-workow-smieci/

Niedaleko Prażmowa

Odpady sklepowe na rzece KRASKA (koło Grójca)

Nanieczyszczone i trudno dostępne brzegi w okolicy miejscowości Łoś

Zrzut worków ze skarbami w Gościeńczyce (sprzątanie odcinka rzek KRASKA i JEZIORKA)

Urobek z dnia na rzece ZIELONA (na parkingu leśnym w ZALESIE GÓRNE)

Pomiędzy Łosiem a Piasecznem

Przy Ośrodku Wisła (Zalesie Górne-Żabieniec) na rzeczce ZIELONA

W pół drogi do KONSTANCIN-JEZIORNA z PIASECZNO
W Tym rejonie bywa sporo styropianu.



FB
#naBłyskBobrzegoOgona

Aktualizacje


  • Rafał Wyżgowski - awatar

    Rafał Wyżgowski

    26.04.2024
    26.04.2024

    2024 rok (do końca kwietnia):
    Łącznie 213 worków "skarbów" z Jeziorki + gabaryty o wadze około 220 kg
    +13 worków "inne rzeki" (+gabaryty o wadze 85kg)

    2023 rok:
    ŁĄCZNIE: 303 worków "skarbów" + gabaryty o wadze około 920 kg
    Czyli szacunkowo około 11 TON ODPADÓW

    Dziękujemy. Najlepiej wspierać pływając u nas. :)
    kajakimazowsze.pl
    Relacja z sezonu sprzątania zimą również na FB:
    Kajaki Mazowsze - Kajaki pod Warszawą na Jeziorce

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    29.01.2022
    29.01.2022

    Piękne działania.

    • Rafał Wyżgowski - awatar

      Rafał Wyżgowski - Organizator zbiórki

      31.01.2022
      31.01.2022

      Dziękujemy. :) Piękne jest też to, że tak wielu ludziom się po prostu chce. Pływając i sprzątając coraz częściej trafiamy na przykład na rodziny, które sprzątają brzegi rzek z workiem śmieci - bo są akurat na spacerze... i sprzątają. :) Jeśli uda się złapać tych kilku-kilkunastu wrednych ludzi, którzy zanieczyszczają perfidnie rzeki w kilku punktach, to może naprawdę być lepiej w następnych dekadach. :D Coś się zmieni na stałe... a i już widać że 10 lat czyszczenia nie idzie na marne. Jest z roku na rok lepiej o 5% :D

1 771 zł  z 7 000 zł (Cel)
Wpłaciły 23 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Rafał Wyżgowski - awatar

Rafał Wyżgowski

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 23

Konrad O. - awatar
Konrad O.
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Mango162 - awatar
Mango162
100
AnnaZ - awatar
AnnaZ
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Robert Skirob - awatar
Robert Skirob
20
Agnieszka K-M - awatar
Agnieszka K-M
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij