Zbiórka Nowy dach dla Lubieszowa - miniaturka zdjęcia

Nowy dach dla Lubieszowa

Zbiórka Nowy dach dla Lubieszowa - zdjęcie główne

Nowy dach dla Lubieszowa

2 480 zł z 90 000 zł (Cel)
Wpłaciły 34 osoby
Wpłać teraz
 
Patryk Salamon - awatar

Patryk Salamon

Organizator zbiórki

Nazywam się Patryk Salamon i organizuje zbiórkę dla księdza Andrzeja Kwiczaly (za jego wiedzą i zgodą), proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach  na Ukrainie w obwodzie Wołyńskim. Opiekę sprawuje również nad drugą parafią w Lubieszowie.
Celem zbiórki jest zebranie pieniędzy na sfinansowanie remontu dachu kościoła kapucynów pw. śś. Cyryla i Metodego z 1768 r w Lubieszowie na Ukrainie wybudowanego w stylu barokowym i układzie trójnawowej bazyliki oraz klasztoru kapucynów gdzie po wojnie mieścił się komisariat milicji, sąd oraz prokuratura. W 1990 roku zabudowania wróciły w ręce parafii.


W miejscowość Lubieszów uczył się w latach 1753-1756 Tadeusz Kościuszko, jego brat Józef Kościuszko, filozof Daniel Kazimierz Narbutt, botanik Stanisław Bonifacy Jundziłł. Niestety miejscowość ta spłynęła polską krwią w latach II wojny światowej, najpierw w wyniku wymordowania 800 Żydów przez Niemców i ukraińska policję oraz   9 listopada 1943 roku kiedy to oddział UPA wymordował 283 bezbronnych Polaków zamieszkujących Lubieszów i pobliską Rejmontówkę. Część spalono żywcem. W siedemdziesiątą rocznicę tych wydarzeń, na starym polskim, miejscowym cmentarzu odsłonięto pomnik upamiętniający tę zbrodnie.

Obecnie poklasztornym  kompleksem opiekuje się ksiądz Andrzej Kwiczal jako proboszcz tej parafii. Stan  techniczny obiektów jest bardzo zły dlatego konieczny jest natychmiastowy i generalny remont dachu co pokazują zdjęcia pod tym linkiem: https://imgur.com/a/ztqOF6A#KSNyXXr
Kościół wraz z polskim cmentarzem oraz zabudową klasztorną to jedne z ostatnich pozostałości po polskiej historii tego miasta, które zostały pozostawione samemu sobie bez wsparcia Polski i Ukrainy popadają w powolną degradację aż do całkowitego zaniku.

90 000 zł to ostatni koszt jaki trzeba ponieść na wymianę dachu. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup blachodachówki, izolację krokwi, opłatę pracowników i rusztowania. Materiał na więźbę dachową jest już zabezpieczony. Bez wymiany dachu nie da się prowadzić właściwego remontu wnętrz obiektów co jest kolejnym etapem prac remontowych.


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualności


  • Patryk Salamon - awatar

    Patryk Salamon

    24.10.19
    24.10.19

    Drodzy Przyjaciele, Poniżej prezentuję osoby i kwoty jakie zostały wpłacone w październiku bezpośrednio na konto ks. Andrzeja na nowy dach dla Lubieszowa (tytuł przelewu). Ze względu na to, że nie wiem czy darczyńcy chcą być anonimowi czy nie, posłużę się tylko imieniem i miastem zameldowania. Pan Mariusz z Wrocławia - 1000zł Pan Tadeusz z Warszawy - 500zł Pani Agnieszka z Wrocławia - 300zł Pan Paweł z Sokolnik - 300zł Pan Henryk z Suchego Lasu - 300zł Pani Iwona z Wrocławia - 1500zł Pani Lidia z Opola - 1000zł Pan Bogdan z Koronowa - 100zl Pani Marzena z Krakowa - 50zł Pan Damian z Seroczyn - 25zł Pan Konrad z Handzlówka - 50zł Pan Jacek z Chełmu - 100zł Serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom. Bóg zapłać! Aktualna kwota z wpłat na konto i ze strony pomagam.pl wynosi: 7585zł!

2 480 zł z 90 000 zł (Cel)
Wpłaciły 34 osoby
Wpłać teraz
 
Patryk Salamon - awatar

Patryk Salamon

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 34

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Bogdan Smolarek - awatar
Bogdan Smolarek
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Zofia Jasińska - awatar
Zofia Jasińska
50
Lucjan Wygachiewicz - awatar
Lucjan Wygachiewicz
50
Kolega Jarka Przybyło ;) - awatar
Kolega Jarka Przybyło ;)
500
Sławomir Bednarek - awatar
Sławomir Bednarek
50
Wiesław Bednarek - awatar
Wiesław Bednarek
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij