Widok starych miejskich cmentarzy to temat poruszający mieszkańców. Los starego katolickiego cmentarza, położonego w Lidzie na Białorusi przy ulicy Pobiedy, dawniej Grażyny jest skomplikowany. Jego spokój i integralność terytorialną tragicznie naruszyły zdarzenia i ludzie XX wieku. "Historyczne miasto" w mieście, założone w 1797 roku obejmuje mnóstwo grobów ludzi różnych grup społecznych i wyzwań. Tu byli chowani nie tylko mieszkańcy Lidy, ale także niektórych miejscowości powiatu lidzkiego. Cmentarz jest na tyle stary, że grobów dawno nie odwiedzanych jest wiele. Tym niemniej, stanowią one część przestrzeni kulturowej, którą należy badać i przedstawiać współczesnemu społeczeństwu (http://lixmuseum.by/ru/staroe-zahoronenie-kak-sohranit-pamyat-predlov/
Cmentarz w Lidzie został utworzony na gruncie zamkowym w 1797 roku. Pierwotnie, jako jedyny w mieście, był cmentarzem komunalnym. Od roku 1865 stał się cmentarzem katolickim. W 1800 roku została wybudowana drewniana kaplica Św. Barbary, a obecna murowana w 1930 roku. W latach 1900 - 1903 został otoczony murem do dziś istniejącym. Ostatni pochówek miał miejsce w 1960 roku.
W latach 80-tych XX wieku władze zdecydowały o likwidacji cmentarza, jednak opór mieszkańców spowodował, że władzy zrezygnowały z realizacji tej decyzji. Jednak nagrobki zostały zniszczone w znacznym stopniu, a kaplica uległa dewastacji. W 1988 roku Klub Miłośników Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza w Lidzie - pierwsza polska organizacja w ZSRR - zorganizowała czyny społeczne w celu uporządkowania kwatery wojskowej. Od tego czasu ww. kwatera była pod stałą opieką Polaków w Lidzie. W latach 2000-2003 staraniem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego została odtworzona kaplica.
W latach 1990 - 1992 została przeprowadzona inwentaryzacja 2700 grobów.
W 2017 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lidzkiej w Gdańsku opracowało projekt renowacji zabytkowego cmentarza przy współfinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i uzyskało zgodę Mera Lidy na realizację zaplanowanych prac.
Wiele trudu, poświęceń, czasu osób, zaangażowanych w odnowienie cmentarza - przedsiębiorstwa z Polski i Białorusi, a także Polacy i Białorusini - wolontariusze, którym zależy na naszym wspólnym dziedzictwie. Prawie 2 lata ciężkiej pracy, podczas których zostały wykarczowane samosiejki krzewów, usunięte martwe drzewa, na części cmentarza posadzono rośliny płozące się dla osłony grobów ziemnych oraz winobluszcz, aby przykryć mur od strony gospodarstwa komunalnego, uzupełniono nasadzenie klonów dla odtworzenia historycznego szpaleru wzdłuż ogrodzenia, tam, gdzie nie było infrastruktury podziemnej. Zasypano doły po ekshumacjach. Wykopywano i stawiano lub podnoszono nagrobki i dokonywano wstępnej konserwacji z uczytelnianiem napisów. Ogrom pracy! Odnowione nagrobki przedstawione są tutaj: http://pawet.net, na tej stronie można także znaleźć całościowy opis i historię cmentarza, opisaną przez Drużynowego I LDH "Jutrzenka" Wadysława Pietroczenko http://pawet.net/zl/zl/1996_18/8.html
I nagle, z 13 na 14 sierpnia 2019 roku ktoś uszkodził ponad 30 nagrobków, które tak pieczołowicie i starannie były odnawiane (zdjęcia dzięki Towarzystwu Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej).
Niestety, część prac trzeba wykonać na nowo. Oprócz tego przewidziany jest ciąg dalszy prac, czyli całkowity remont muru z kamieni polnych okalających cmentarz, odbudowa bramy oraz remont i prawidłowy montaż bramy głównej.
Po więcej informacji zapraszamy na http://tpziemilidzkiej.pl/cmentarz-lidzki.html
Wierzę, że dzięki Państwa pomocy uda się dokończyć prace konserwatorskie oraz przekazać kolejnym pokoleniom świadectwo naszej jakże bogatej historii.
Dziękuję, IJL
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: