Zbiórka Cmentarz katolicki w Lidzie - zdjęcie główne

Cmentarz katolicki w Lidzie

440 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 9 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Inesa JL - awatar

Inesa JL

Organizator zbiórki

Widok starych miejskich cmentarzy to temat poruszający mieszkańców. Los starego katolickiego cmentarza, położonego w Lidzie na Białorusi przy ulicy Pobiedy, dawniej Grażyny jest skomplikowany. Jego spokój i integralność terytorialną tragicznie naruszyły zdarzenia i ludzie XX wieku. "Historyczne miasto" w mieście, założone w 1797 roku obejmuje mnóstwo grobów ludzi różnych grup społecznych i wyzwań. Tu byli chowani nie tylko mieszkańcy Lidy, ale także niektórych miejscowości powiatu lidzkiego. Cmentarz jest na tyle stary, że grobów dawno nie odwiedzanych jest wiele. Tym niemniej, stanowią one część przestrzeni kulturowej, którą należy badać i przedstawiać współczesnemu społeczeństwu (http://lixmuseum.by/ru/staroe-zahoronenie-kak-sohranit-pamyat-predlov/

Cmentarz w Lidzie został utworzony na gruncie zamkowym w 1797 roku. Pierwotnie, jako jedyny w mieście, był cmentarzem komunalnym. Od roku 1865 stał się cmentarzem katolickim. W 1800 roku została wybudowana drewniana kaplica Św. Barbary, a obecna murowana w 1930 roku. W latach 1900 - 1903 został otoczony murem do dziś istniejącym. Ostatni pochówek miał miejsce w 1960 roku. 

W latach 80-tych XX wieku władze zdecydowały o likwidacji cmentarza, jednak opór mieszkańców spowodował, że władzy zrezygnowały z realizacji tej decyzji. Jednak nagrobki zostały zniszczone w znacznym stopniu, a kaplica uległa dewastacji. W 1988 roku Klub Miłośników Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza w Lidzie - pierwsza polska organizacja w ZSRR - zorganizowała czyny społeczne w celu uporządkowania kwatery wojskowej. Od tego czasu ww. kwatera była pod stałą opieką Polaków w Lidzie. W latach 2000-2003 staraniem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego została odtworzona kaplica. 

W latach 1990 - 1992 została przeprowadzona inwentaryzacja 2700 grobów. 

W 2017 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lidzkiej w Gdańsku opracowało projekt renowacji zabytkowego cmentarza przy współfinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP i uzyskało zgodę Mera Lidy na realizację zaplanowanych prac. 

Wiele trudu, poświęceń, czasu osób, zaangażowanych w odnowienie cmentarza - przedsiębiorstwa z Polski i Białorusi, a także Polacy i Białorusini - wolontariusze, którym zależy na naszym wspólnym dziedzictwie. Prawie 2 lata ciężkiej pracy, podczas których zostały wykarczowane samosiejki krzewów, usunięte martwe drzewa, na części cmentarza posadzono rośliny płozące się dla osłony grobów ziemnych oraz winobluszcz, aby przykryć mur od strony gospodarstwa komunalnego, uzupełniono nasadzenie klonów dla odtworzenia historycznego szpaleru wzdłuż ogrodzenia, tam, gdzie nie było infrastruktury podziemnej. Zasypano doły po ekshumacjach. Wykopywano i stawiano lub podnoszono nagrobki i dokonywano wstępnej konserwacji z uczytelnianiem napisów. Ogrom pracy! Odnowione nagrobki przedstawione są tutaj: http://pawet.net, na tej stronie można także znaleźć całościowy opis i historię cmentarza, opisaną przez Drużynowego I LDH "Jutrzenka" Wadysława Pietroczenko http://pawet.net/zl/zl/1996_18/8.html

I nagle, z 13 na 14 sierpnia 2019 roku ktoś uszkodził ponad 30 nagrobków, które tak pieczołowicie i starannie były odnawiane (zdjęcia dzięki Towarzystwu Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej).

Niestety, część prac trzeba wykonać na nowo. Oprócz tego przewidziany jest ciąg dalszy prac, czyli całkowity remont muru z kamieni polnych okalających cmentarz, odbudowa bramy oraz remont i prawidłowy montaż bramy głównej. 

Po więcej informacji zapraszamy na http://tpziemilidzkiej.pl/cmentarz-lidzki.html

Wierzę, że dzięki Państwa pomocy uda się dokończyć prace konserwatorskie oraz przekazać kolejnym pokoleniom świadectwo naszej jakże bogatej historii.

Dziękuję, IJL

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
440 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 9 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Inesa JL - awatar

Inesa JL

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 9

Kordowicz - awatar
Kordowicz
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anna - awatar
Anna
50
Maria zd. Maciecka - awatar
Maria zd. Maciecka
100
Inesa JL - awatar
Inesa JL
50
Ewa Wojciechowska - awatar
Ewa Wojciechowska
25
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Adunia - awatar
Adunia
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij