🏳️⚧️ Pierwszy Ogólnopolski Dzień Widoczności Osób Transpłciowych, 25 marca 2023, Poznań 🏳️⚧️
Co będzie się działo:
🏳️⚧️ 1. 9:30-17:00: część merytoryczna, CK Zamek
W trzech pomieszczeniach, równolegle prowadzone działania w czterech pomieszczeniach:
a) panele dyskusyjne i wykłady z udziałem osób aktywistycznych, politycznych, naukowych, artystycznych i dziennikarskich.
b) warsztaty: dla rodziców, dla nauczycieli, indywidualne planowanie tranzycji, apekty prawne
c) ludzie-książki: osoby które są gotowe podzielić się swoim doświadczeniem siedzą przy stoliczkach, a osoby które chcą się czegoś dowiedzieć, podchodzą i się dosiadają, i rozmawiają z "książką". W naszym katalogu: transmężczyźni, transkobiety, osoby niebinarne, rodzice dzieci trans, psycholog-seksuolog który wystawia opinie o transpłciowości,
d) bazarek przymierzania / oddawania / wymiany ubrań, punkt makijażu i mierzenia binderów
🏳️⚧️ 2. po południu: manifestacja w przestrzeni publicznej: pl. Wolności
🏳️⚧️ 3. 22:00 - after party - wieczór artystyczno-integracyjny, Lokum Stonewall
Na co potrzebujemy hajsu:
1. Wynajem pomieszczeń na warsztaty i panele dyskusyjne
2. Transport i nocleg dla panelistów_ek
3. Gaża dla osób artystycznych, występujących na afterze
4. Gaża psychologów_żek, prowadzących warsztaty
5. Wynajem, transport i obsługa nagłośnienia
6. Uszycie sektorówek
7. Plakaty, ulotki, vlepky i pocztówki
8. Woda, materiały biurowe, książki i różne inne drobiazgi
Dlaczego to robimy: 🏳️⚧️🏳️⚧️🏳️⚧️
Zważywszy na sytuację wokół osób transpłciowych w Polsce, szczególnie ciężką z uwagi na rok wyborczy, chcemy przeciwdziałać kłamliwym narracjom rozpowszechnianym zarówno przez prawicę, jak i niektóre osoby lewicowe. Z posiadanych przez nas danych wynika, że queerfobia może być odpowiedzialna za 2/3 do 3/4 samobójstw młodzieży w Polsce, a większość nastoletnich suicydentów to osoby transpłciowe. Stąd drastyczny wzrost liczby samobójstw od 2019 roku, od kiedy prawica rozpoczęła zmasowaną nagonkę na osoby LGBTQ+. Jak pokazuje przykład Węgier, gdzie zabroniono tranzycji prawnej, czy USA, gdzie w licznych stanach proponowane są i podejmowane inicjatywy prawne drastycznie ograniczające prawa osób transpłciowych (od zakazu posługiwania się wybranym imieniem i formami gramatycznymi "niezgodnymi z płcią chromosomalną" do odbierania dzieci rodzicom zgadzającym się na ich tranzycję), osoby transpłciowe są ogromnie narażone na prześladowania. Ponadto, nawet w niewrogim środowisku wymagają wsparcia medycznego, a ono w Polsce jest niedostępne na NFZ. To oznacza, że brak środków finansowych jest wyrokiem skazującym osobę na ogromne cierpienie i brak możliwości funkcjonowania w społeczeństwie. Najgorszym dramatem jest los dzieci transfobicznych rodziców, a jak wiemy z badań KPH i LW z 2021, tylko 15% ojców i 20% matek akceptuje swoje dzieci trans.
Widoczność i słyszalność jest podstawą do uznania praw i godności. Mówimy "uznania", a nie "uzyskania", bo osoby trans mają prawa, z samego faktu bycia ludźmi. Te prawa jednak nie są rozpoznane zarówno w systemie legislacyjnym, jak i w praktyce organów państwa, a także w świadomości społecznej. Środki, którymi dysponujemy są niewspółmierne do tych którymi dysponuje ogromna machina państwowo-rządowa, ale wierzymy że wygramy tę walkę, gdyż po naszej stronie stoi rzeczywistość, której nie da się w nieskończoność zaprzeczać, empatia i szacunek dla każdej jednostki.
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!
Maciej
Jestem ojcem dziecka trans
Tosia Smok
powodzonka <3