Zbiórka Dziewczyny z Morii - zdjęcie główne

Dziewczyny z Morii

33 248 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 428 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Karol Grygoruk - awatar

Karol Grygoruk

Organizator zbiórki

Dwie 17-latki z Afganistanu: Parwana i Fereshte. Poznały się w obozie dla uchodźców Moria na Lesbos, o którym najstraszniejsze rzeczy słyszał już chyba każdy w Europie. Obie dobrze wiedzą, że łatka “uchodźczyni” pożera tożsamość i robią, co mogą, żeby z tym walczyć. 

 

Mieszkają w dwóch różnych obozach w kontynetalnej Grecji: Ritsona (około 2700 osób) i Malakasa (1600 osób). Od lat pozostają poza systemem edukacji, ale wcale się nie poddają.

 

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,26372269,poznaly-sie-w-obozie-moria-na-lesbos-maja-po-17-lat-i-robia.html?fbclid=IwAR2MhSzuO2GA5yXVjMbRlYYhHEM0FPnqEXsgrxMYBViYAo6FvXXn5bUifRQ


Wspierając te dwie dziewczyny, wspieramy całe tłumy młodszych i starszych w tych obozach.

 

Dajmy dziewczynom mówić za siebie:

 

Parwana:

- Wiem, że to, przez co przeszłam dodało mi jakoś lat. Wiedzy, doświadczenia. Ale też coś mi zabrało. Bardzo wielu rzeczy w życiu nie mogę mieć, bo jestem uchodźczynią. Po dwóch latach w drodze: w Iranie, Turcji, na morzu i na Lesbos, kiedy wylądowałam tu w Ritsonie, byłam szczęśliwa, że wreszcie pójdę znowu do szkoły. Marzyłam o tym dniu, każdej okropnej nocy myślałam tylko o tym. Okazało się, że w okolicznych szkołach nie ma szans na miejsce dla kogokolwiek z obozu. Nie mogłam w to uwierzyć, wpadłam w rozpacz. Czułam jakbym płonęła: ze złości, smutku, załamania. A potem pomyślałam, że lepiej, żeby ten ogień nie zniszczył wszystkiego, że lepiej obrócić go w dobro. Skoro nie mogę zostać uczennicą, przecież mogę wciąż podzielić się z innymi tym, co sama umiem. I tak zostałam obozową nauczycielką. 

 

Fereshte: 

- Kochałam angielski od dziecka. Oglądałam filmy w orginale i czułam, że to jest droga do świata. A skoro ja znałam angielski, mogłam się nim podzielić z innymi. Pomaganie innym ma sens, rozwija świat duchowy. Nawet jak dam komuś jeden głupi ołówek. Może on dzięki pisaniu odkryje coś ważniego dla siebie? Nawet jedno słowo po angielsku może czasem rozwiązać czyjś problem. I tak zaczęłam prowadzić w obozie szkołę. Wywalczyłam pozwolenie od ministerstwa i IOM-u. Udało mi się zbudować społeczność nauczycieli. A kiedy widziałam moich uczniów, którzy po paru miesiącach, umieli się dogadać z innymi ludźmi w obozie, albo z lekarzem, ah, byłam bardzo szczęśliwa. A do tego: oni pomagali kolejnym! Szczególnie kobiety mogłby wreszcie się dogadać. Bardzo mi zależy, żeby pokazać im, że też mają prawo do edukacji. 

 

*** 

 

Czego potrzeba dziewczynom (i chłopakom, którzy też przychodzą do szkoły i biorą udział w warsztatach i inicjatywach)?

 

• książek

• materiałów naukowych

• zeszytów, długopisów

• flamastrów

• elektronicznych czytników

• dostępu do bibliotek online

• palet na zbudowanie sali lekcyjnej... 

 

Każdy jeden ołówek może zmienić przyszłość dziewczyn i wszystkich innych w tych obozach. 

 

Lubicie wpływać na dobre zmiany w tym świecie? 

Wesprzyjcie razem z nami te dwie dziewczyny. Świat o nich jeszcze usłyszy.

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Karol Grygoruk - awatar

  Karol Grygoruk

  11.10.2020
  11.10.2020

  https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,26372269,poznaly-sie-w-obozie-moria-na-lesbos-maja-po-17-lat-i-robia.html?fbclid=IwAR2MhSzuO2GA5yXVjMbRlYYhHEM0FPnqEXsgrxMYBViYAo6FvXXn5bUifRQ

  Zdjęcie aktualizacji 56 405

Komentarze


 • Mario - awatar

  Mario

  06.12.2020
  06.12.2020

  Moja córka wybrała pomoc dziewczynom jako swój prezent gwiazdkowy:) Świat dąży ku lepszemu!

 • Ola :) - awatar

  Ola :)

  03.12.2020
  03.12.2020

  Wpłacam żeby zrzutka dobiła do 30tys. ;) Mam nadzieję, że pieniądze szybko trafią do dziewczyn i pomogą im w zakupie materiałów do nauki. Przede wszystkim życzę im, żeby w końcu zaakceptowano ich aplikacje o azyl. Takie ambitne osoby to skarb.

 • Maria Kowalska - awatar

  Maria Kowalska

  15.11.2020
  15.11.2020

  Powodzenia!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  15.11.2020
  15.11.2020

  Żeby świat stał się lepszym miejscem

 • Ola :) - awatar

  Ola :)

  26.10.2020
  26.10.2020

  Wspieram dziewczyny w nauce całym sercem! Trzymam kciuki żeby daleko zaszły. Zaimponowały mi swoją motywacją i niezłomnością w dążeniu do celu.

33 248 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 428 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Karol Grygoruk - awatar

Karol Grygoruk

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 428

Igor Karkoszka - awatar
Igor Karkoszka
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Maciek Bialik - awatar
Maciek Bialik
50
Beata - awatar
Beata
20
Adam - awatar
Adam
50
Maria Nóżka - awatar
Maria Nóżka
100
Lukasz Guminski - awatar
Lukasz Guminski
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Marta - awatar
Marta
20
Magda - awatar
Magda
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij