Zbiórka siepomagadlaukrainy - zdjęcie główne

siepomagadlaukrainy

0 zł  z 100 000 zł (Cel)
Wpłać terazUdostępnij
 
Roksana Pompa - awatar

Roksana Pompa

Organizator zbiórki

Właśnie wróciła zem z przejścia granicznego Dołhobyczów i chciałbym się podzielić kilkoma praktycznymi informacjami, mam nadzieję że komuś to pomoże:


1. Tuż przed przejściem około 100 samochodów na rejestracjach z całej Polski stoi i czeka na rodzinę, przyjaciół, znajomych itd. Do Ukrainy ruch praktycznie zerowy, w drugą stronę podobno kilkanaście kilometrów kolejki.


2. Przejście jest wyłącznie dla ruchu samochodowego ale w budynku na środku przejścia koczuje, bo tak to trzeba określić, kilkaset kobiet z kilkuletnimi dziećmi. Ich przechodzenie na stronę polską idzie bardzo opornie, jedna rodzina na kwadrans, tak mniej więcej. Samochodem w podobnym tempie. Nie do końca wiadomo czemu to tyle trwa.


3. Przed granicą kręci się Policja, chętnie udziela pomocy i informacji. Strażacki bus krąży wahadłowo - odbiera matki z dziećmi z przejścia i zawozi prawdopodobnie do schroniska.


4. Po krótkim rozpoznaniu postanowiliśmy zostawić swój samochód przed przejściem i wsiąść do podróżującego samotnie starszego pana. Mieliśmy do odebrania trójkę dzieci i plan aby jakimś cudem wbić się do kolejki powrotnej na jej samym początku od strony ukraińskiej.


5. Wysiedliśmy z samochodu po pierwszej tj polskiej kontroli i za pozwoleniem ukraińskiego strażnika pobiegliśmy do krańcowej bramki ok 150m dalej. *Nie* przekroczyliśmy ostatecznego szlabanu i wyprosiliśmy aby przekazano nam dzieci. Nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z tego na terenie którego kraju w tym momencie jesteśmy i jaki jest nasz formalny status ale nie zastanawiając się wiele postanowiliśmy wrócić koło budynku z czekającymi tłumami. Trochę na żywioł udało nam się jakimś cudem załatwić sprawniejszy powrót na drugą stronę. Wszystko dzięki wyjątkowo pomocnym i uczynnym strażnikom ze strony polskiej.


6. Nie wiemy czy powyższy sposób jest powtarzalny. Na pewno skuteczny i szybki bo cała operacja zajęła nam raptem 2 h.


7. Będąc już tuż po rozpoczęciu procedur granicznych dostaliśmy informację, że pewniejszy jest niby sposób wjechania własnym samochodem i próba zawrócenia zaraz po przekroczeniu granicy (już z dodatkowymi pasażerami) bo przed przejściem uformowała się też kolejka pieszych i na nią bylibyśmy niby skazani wracając.


8. Poza wspomnianymi kobietami z małymi dziećmi inni piesi nie byli jednak przepuszczani. Być może taki ruch jest planowany ale ogólne wrażenie było takie, że strona ukraińska niespecjalnie zmieniła sposób i tempo swojej standardowej pracy na przejściu.


9. Na zdjęciu stłoczeni ludzie w budynku kontroli. Na zewnątrz jeszcze dwa razy tyle. Jest herbata, są koce, coś słyszałem o busie z bananami ale nie wiem jak z inną pomocą.


10. Próbując realnie oceniać sytuację nie wydaje mi się aby ruch ze strony ukraińskiej został, w dającej się przewidzieć przyszłości, obsłużony. Większość stoi przynajmniej kilkanaście godzin, kolejki liczy się w kilometrach, a szczęśliwców po drugiej stronie jest może kilkunastu na godzinę.


11. Mam poczucie, że polski paszport trochę otwierał drzwi na przejściu. Bez znajomości języka ukraińskiego też trudno byłoby wykonać te wszystkie manewry. Na pewno pomaga pokorna postawa i szeroko otwarte oczy i uszy.


12. Z tego co wiem to większość decyduje się na status uchodźcy co przynajmniej w teorii gwarantuje pomoc naszego państwa ale też unieruchamia poprzez brak paszportu. Jeśli ktoś jednak ma w naszym kraju zagwarantowaną pomoc to podobno lepszym rozwiązaniem jest powołanie się na artykuł 187 i uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy (na 3 lata).

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


  • Roksana Pompa - awatar

    Roksana Pompa

    17.08.2023
    17.08.2023

    Dzień dobry nazywam się Roksana mam 29 lat i jestem osobą niepełnosprawna zbieram pieniądze by móc skończyć mieszkanie praktycznie wszystko jest zrobione lecz żebym mogła mieszkać z dziećmi i mieć warunki dla siebie samej muszę dostosować mieszkanie.
    Mieszkanie które otrzymałam z zgm z 3 piętra na parter jest dla mnie dość duża zmiana. Ze względów zdrowtnych otrzymałam je na zamianę od miesiąca poruszam się na wózku inwalidzkim nie mogę się swobodnie poruszać przez płytkę ktora mam w okolicy lędźwi. Jestem skazana na to by prosić was pomoc iż mam 500+ 215 z tytułu dla niepełnosprawnych oraz rodzinne i alimenta. Sytuacja jest trudna iż partner opiekuje się matka i ma opiekuńczy 620zl i nie może iść do pracy iż jest jej opiekunem i jednocześnie opiekuje się swoją mama mną i dziećmi i jednoczenie remontuje sam mieszkanie jest nam bardzo ciężko syn idzie do zerówki ledwo wiążemy koniec z końcem nie wiedziałam gdzie pójść po pomoc więc ta sytuacja mnie zmusiła. Proszę o pomoc

0 zł  z 100 000 zł (Cel)
Wpłać terazUdostępnij
 
Roksana Pompa - awatar

Roksana Pompa

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 0

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij