Zbiórka EJ Żarnowiec - ratujmy historię - miniaturka zdjęcia

EJ Żarnowiec - ratujmy historię Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka EJ Żarnowiec - ratujmy historię - zdjęcie główne

EJ Żarnowiec - ratujmy historię

250 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciło 7 osób

Szanowni Państwo, 

W 2012 roku założyliśmy Facebookową stronę EJŻ – Elektrownia Jądrowa Żarnowiec” poświęconą historii budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W ciągu kilku lat opublikowaliśmy wiele materiałów dotyczących Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu, co spotkało się z bardzo dużym odzewem i zainteresowaniem.  Widząc potrzebę społeczną przekazania i upowszechnienia wiedzy na temat historii elektrowni oraz konsekwencji zaniechania jej budowy, postanowiliśmy rozbudować nasz projekt.

Na początku roku 2019 roku stworzyliśmy nowy portal internetowy ejzarnowiec.pl opisujący dokładnie przebieg budowy i likwidacji Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu. Do tej pory stronę internetową odwiedziło ponad 200 tysięcy osób, a nasz fanpage na Facebooku obserwuje blisko 5 tysięcy fanów. 

W miarę rosnącej rozpoznawalności serwisu, zaczęli się z nami kontaktować ludzie związani z budową elektrowni oraz osoby zainteresowane jej historią. Chętnie służyliśmy pomocą zwracającym się do nas osobom przygotowującym prace magisterskie/doktorskie, przekazując informacje i zdobytą wiedzę zarówno na temat energetyki jądrowej jak i samego  „Żarnowca”.

W tym roku, nasza działalność została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym jako stowarzyszenie rejestrowe. Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku przekazało na rzecz Stowarzyszenia historyczny model Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Stanowi on trójwymiarowy projekt budynku głównego elektrowni wraz z reaktorem jądrowym,  układem wytwarzania pary oraz z budynkami pomocniczymi, wraz ze wszystkimi instalacjami pomocniczymi. Służył on już w latach 80 inżynierom jako pomoc dydaktyczna podczas budowy.

W związku z przekazaniem wyżej wymienionego modelu, Stowarzyszenie planuje otworzenie w 2023 roku muzeum historii EJ Żarnowiec wraz z centrum naukowym dotyczącym energetyki jądrowej. Oprócz modelu żarnowieckiej elektrowni, posiadamy również własne zbiory w postaci dokumentów, projektów, fotografii i różnych pamiątek z okresu budowy, które będziemy chcieli Państwu przedstawić, aby każdy mógł zapoznać się, poczuć, zrozumieć historię, a także pogłębić wiedzę na temat energetyki jądrowej i jej planów ponownego wdrożenia w Polsce. 

Stąd, zwracamy się do Państwa o wsparcie działalności naszego Stowarzyszenia. Jako jego członkowie jesteśmy zdeterminowani w działaniach, aby móc Państwu przedstawić zebrane przez nas materiały. Prócz wielu godzin pracy własnej,  aby rozwinąć nasze działania potrzebujemy również wsparcia finansowego, które zostanie przeznaczone na cele statutowe Stowarzyszenia.

Przed nami jest wiele wyzwań, takich jak:
-remont, konserwacja, zabezpieczenie modelu EJ Żarnowiec
-uzupełnienie modelu EJ Żarnowiec w brakujące elementy
-pozyskanie archiwalnych filmów z archiwów Telewizji Polskiej
-pozyskanie archiwalnych filmów z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
- pozyskanie archiwalnych zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego
-wykonanie cyfrowych kopii zdjęć oraz dokumentów z Archiwów Państwowych
- uzyskanie licencji na publikację archiwalnych materiałów
- rozwinięcie działalności multimedialnej
-wykonanie nagrań wideo na terenie EJ Żarnowiec
- wykonanie nagrań wideo z „lotu ptaka” na terenie EJ Żarnowiec
-utrzymanie działalności stowarzyszenia (bieżące opłaty związane z prowadzeniem stron)
- przygotowanie do projektu budowy Muzeum EJ Żarnowiec
- obsługa prawna oraz księgowa

Najważniejszym dla nas projektem jest budowa Muzeum EJ Żarnowiec. Wiąże się to z pozyskaniem finansowania rzędu dwóch milionów złotych. W pierwszej kolejności planujemy skorzystać z programów dofinansowujących działalności Stowarzyszeń, jednak w większości programów Stowarzyszenie musi również partycypować w kosztachm.in. zapewnić środki własne np. na pokrycie podatku VAT oraz wykazać udział dział własny w projekcie.

Przez 9 lat naszej działalności wszystkie podejmowane przez nas działania takie jak: koszt stworzenia oraz utrzymania serwisu internetowego, udział w stoiskach pro-jądrowych, proces demontażu, zabezpieczenia oraz transportu modelu został pokryty ze środków prywatnych członków Stowarzyszenia.

W związku z powyższym zwracamy się do Państwa o wsparcie naszej działalności. Każda złotówka, którą zechcą Państwo nam przekazać jest ważna. Każda wpłata przybliży nas do realizacji zamierzonych celów i każdego Darczyńcę w przyszłości uhonorujemy indywidualnie.

Wielokrotnie wspominano o nas w mediach. Kilka artykułów oraz materiałów wideo prezentujemy poniżej:
„Muzeum Elektrowni Jądrowej Żarnowiec. Jego twórcy pokażą jak zmarnowano dwa miliardy dolarów”
https://bit.ly/3eNqq4k

„Żarnowiec. Znikają kolejne obiekty po polskiej elektrowni jądrowej”
https://bit.ly/3vA3xZ8

„Za ruinami elektrowni skrywa się historia”
https://bit.ly/3vEprdN
https://bit.ly/3eWkvdo
„Gość Dnia – Twoja Telewizja Morska”
https://bit.ly/2PQDihL

„To miała być pierwsza polska elektrownia jądrowa. Dziś po Żarnowcu krążą buldożery”
https://bit.ly/3gZfTpD

„Miliardy poszły w błoto. Narodziny i upadek polskiej elektrowni jądrowej”
https://bit.ly/3b3upsN

Łączymy wyrazy szacunku
Stowarzyszenie EJ Żarnowiec

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • STOWARZYSZENIE EJ ŻARNOWIEC - awatar

  STOWARZYSZENIE EJ ŻARNOWIEC

  08.05.2021
  08.05.2021

  Szanowni Państwo,

  Zapraszamy do obejrzenia materiału z Serwisu Informacyjnego Twoja Telewizja Morska, która gościła podczas rozładunku modelu EJ Żarnowiec.

  https://telewizjattm.pl/dzien/2021-05-07/55905-elektrownia-jadrowa-powraca-na-pomorze.html


  Dziękujemy za okazane wsparcie!

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • HowardRoark - awatar

  HowardRoark

  25.01.2022
  25.01.2022

  elektryczność z atomu to przyszłość, którą trzeba okiełznać i się do niej przyzwyczaić. pozdrowienia i życzę powodzenia w edukowaniu nas!

250 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciło 7 osób

Wpłaty: 7

HowardRoark - awatar
HowardRoark
100
Łukasz Fudali - awatar
Łukasz Fudali
20
Michał - awatar
Michał
50
Sebastian Marciak - awatar
Sebastian Marciak
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Andrzej Urbański - awatar
Andrzej Urbański
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij