Zbiórka Spłacić dług Ewy! - miniaturka zdjęcia

Spłacić dług Ewy!

Zbiórka Spłacić dług Ewy! - zdjęcie główne

Spłacić dług Ewy!

66 340 zł z 70 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 496 osób
Wpłać teraz
 
Damian Duszczenko - awatar

Damian Duszczenko

Organizator zbiórki

Ewa, była dziennikarka, samotna matka dwójki dzieci, pracowała w TVP od 1998 do 2010 roku. Przez 9 lat była zatrudniona na umowie o dzieło, później dostała etat, choć charakter jej pracy w żaden sposób się nie zmienił. Różnica była taka, że wcześniej nie miała prawa do płatnego urlopu, zasiłku macierzyńskiego, ani możliwości korzystania z publicznej ochrony zdrowia czy pójścia na zwolnienie.

Po rozwiązaniu umowy z TVP Ewa złożyła pozew do sądu pracy, a ten orzekł, że telewizja łamała prawo zatrudniając ją na umowie o dzieło - etat należał jej się przez cały okres zatrudnienia - i wstecznie przyznał jej umowę o pracę. 

Po wyroku TVP musiała uiścić w ZUS-ie 80 tys. zł zaległych składek na ubezpieczenie społeczne Ewy. Zrobiła to, a zaraz potem zwróciła się do niej o zwrot tej kwoty, twierdząc, że w ten sposób bezpodstawnie się wzbogaciła. Kiedy odmówiła płacenia, sprawa - z powództwa telewizji - trafiła do sądu.

W pierwszej instancji Ewa wygrała.

Sąd ustalił, że nie zarabiała na umowie o dzieło więcej niż dostawała na rękę na etacie, a korekta składek nastąpiła z winy pracodawcy, który zatrudniał Ewę na umowie śmieciowej zamiast na umowie o pracę.

Jednak w drugiej instancji Ewa przegrała i otrzymała nakaz zapłaty 68 tys. zł - mniej, bo część składek zdążyła się już przedawnić. Od ubiegłego roku Ewa spłaca TVP po ok. 1 tys. zł miesięcznie plus odsetki - to połowa jej obecnej pensji. I tak przez 72 miesiące. Do tego zasądzono wobec niej 7 tys. zł kosztów postępowania w obu instancjach. 

We wrześniu 2018 roku Sąd Najwyższy utrzymał tę niesprawiedliwą decyzję w mocy. Nie ma dalszej drogi odwoławczej. Pozostał dług. 70 tys. zł.

 

Rok temu petycję do prezesa Kurskiego w sprawie umorzenia długu Ewy podpisało ponad 1750 osób (link: https://naszademokracja.pl/petitions/prezesie-kurski-umorzyc-dlug-bylej-pracowniczki-tvp . Ale prezes pozostał głuchy na tę prośbę.

 

Wyrok SN jest niebezpieczny nie tylko dla Ewy, ale dla wszystkich pracujących w Polsce, którzy są wypychani na ''śmieciówki''. Oznacza bowiem, że nie posiadając sporych oszczędności pracownicy i pracownice powinni dwa razy zastanowić się, zanim udadzą się do sądu pracy w celu wywalczenia należnego im etatu.

 

Właśnie dlatego chcemy pomóc samotnej matce spłacić dług. Chcemy pokazać, że nie godzimy się na dalsze luzowanie prawa pracy, a solidarność nie jest w naszym kraju pustym słowem.

 

Zebrane pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na konto pani Ewy i przeznaczone na spłatę zadłużenia. Każda, nawet najdrobniejsza wpłata się liczy. 

 

Sprawa była opisywana przez media m.in w:

 

http://wyborcza.pl/7,155287,24025204,sad-najwyzszy-pracownicy-na-smieciowkach-nie-zwroca-pracodawcom.html

https://www.tygodnikprzeglad.pl/prezes-kurski-zadbal-o-kase/

http://wyborcza.pl/7,75398,21257044,masz-etat-ale-oddawaj-kase-krotka-i-pouczajaca-historia-z.html

http://krytykapolityczna.pl/kraj/sknerus-prezes-kurski/

http://strajk.eu/umorzyc-dlug-bylej-pracowniczki-tvp-proba-przyzwoitosci-kurskiego/

http://wyborcza.pl/7,155287,24025204,sad-najwyzszy-pracownicy-na-smieciowkach-nie-zwroca-pracodawcom.html 

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Damian Duszczenko - awatar

  Damian Duszczenko

  09.11.18
  09.11.18

  https://kobieta.wp.pl/byla-dziennikarka-tvp-potrzebuje-pomocy-ruszyla-zbiorka-by-splacic-jej-dlug-6314815783409281a?fbclid=IwAR0rB5xCi5XK5rMbNOyQUz4-qxngnWWTLV7I0a3Z25Fp77vF2aUmqQ5Rwmo

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  05.08.20
  05.08.20

  pomagam

 • Anna - awatar

  Anna

  30.04.20
  30.04.20

  Wierzę, że wszystko będzie dobrze! Jeśli byliby jacyś ludzie z dobrym sercem to bardzo proszę o chociaż złotóweczkę, dla mnie to bardzo dużo..https://zrzutka.pl/68tgpw

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  26.08.19
  26.08.19

  Z całego serca trzymam kciuki by sprawa jak najszybciej się rozwiązała, z doświadczenia wiem jak ciężko jest walczyć z tak potężną machiną.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  06.07.19
  06.07.19

  Powodzenia :-)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.04.19
  13.04.19

  Powodzenia. Dasz radę.

66 340 zł z 70 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 496 osób
Wpłać teraz
 
Damian Duszczenko - awatar

Damian Duszczenko

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 1 496

Andrzej - awatar
Andrzej
20
AdCi - awatar
AdCi
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anna Jarosz - awatar
Anna Jarosz
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Piotr - awatar
Piotr
20
Marcin - awatar
Marcin
20
Weronika - awatar
Weronika
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 30 września zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij