Zbiórka Spłacić dług Ewy! - zdjęcie główne

Spłacić dług Ewy!

66 340 zł  z 70 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 496 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Damian Duszczenko - awatar

Damian Duszczenko

Organizator zbiórki

Ewa, była dziennikarka, samotna matka dwójki dzieci, pracowała w TVP od 1998 do 2010 roku. Przez 9 lat była zatrudniona na umowie o dzieło, później dostała etat, choć charakter jej pracy w żaden sposób się nie zmienił. Różnica była taka, że wcześniej nie miała prawa do płatnego urlopu, zasiłku macierzyńskiego, ani możliwości korzystania z publicznej ochrony zdrowia czy pójścia na zwolnienie.

Po rozwiązaniu umowy z TVP Ewa złożyła pozew do sądu pracy, a ten orzekł, że telewizja łamała prawo zatrudniając ją na umowie o dzieło - etat należał jej się przez cały okres zatrudnienia - i wstecznie przyznał jej umowę o pracę. 

Po wyroku TVP musiała uiścić w ZUS-ie 80 tys. zł zaległych składek na ubezpieczenie społeczne Ewy. Zrobiła to, a zaraz potem zwróciła się do niej o zwrot tej kwoty, twierdząc, że w ten sposób bezpodstawnie się wzbogaciła. Kiedy odmówiła płacenia, sprawa - z powództwa telewizji - trafiła do sądu.

W pierwszej instancji Ewa wygrała.

Sąd ustalił, że nie zarabiała na umowie o dzieło więcej niż dostawała na rękę na etacie, a korekta składek nastąpiła z winy pracodawcy, który zatrudniał Ewę na umowie śmieciowej zamiast na umowie o pracę.

Jednak w drugiej instancji Ewa przegrała i otrzymała nakaz zapłaty 68 tys. zł - mniej, bo część składek zdążyła się już przedawnić. Od ubiegłego roku Ewa spłaca TVP po ok. 1 tys. zł miesięcznie plus odsetki - to połowa jej obecnej pensji. I tak przez 72 miesiące. Do tego zasądzono wobec niej 7 tys. zł kosztów postępowania w obu instancjach. 

We wrześniu 2018 roku Sąd Najwyższy utrzymał tę niesprawiedliwą decyzję w mocy. Nie ma dalszej drogi odwoławczej. Pozostał dług. 70 tys. zł.

 

Rok temu petycję do prezesa Kurskiego w sprawie umorzenia długu Ewy podpisało ponad 1750 osób (link: https://naszademokracja.pl/petitions/prezesie-kurski-umorzyc-dlug-bylej-pracowniczki-tvp . Ale prezes pozostał głuchy na tę prośbę.

 

Wyrok SN jest niebezpieczny nie tylko dla Ewy, ale dla wszystkich pracujących w Polsce, którzy są wypychani na ''śmieciówki''. Oznacza bowiem, że nie posiadając sporych oszczędności pracownicy i pracownice powinni dwa razy zastanowić się, zanim udadzą się do sądu pracy w celu wywalczenia należnego im etatu.

 

Właśnie dlatego chcemy pomóc samotnej matce spłacić dług. Chcemy pokazać, że nie godzimy się na dalsze luzowanie prawa pracy, a solidarność nie jest w naszym kraju pustym słowem.

 

Zebrane pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na konto pani Ewy i przeznaczone na spłatę zadłużenia. Każda, nawet najdrobniejsza wpłata się liczy. 

 

Sprawa była opisywana przez media m.in w:

 

http://wyborcza.pl/7,155287,24025204,sad-najwyzszy-pracownicy-na-smieciowkach-nie-zwroca-pracodawcom.html

https://www.tygodnikprzeglad.pl/prezes-kurski-zadbal-o-kase/

http://wyborcza.pl/7,75398,21257044,masz-etat-ale-oddawaj-kase-krotka-i-pouczajaca-historia-z.html

http://krytykapolityczna.pl/kraj/sknerus-prezes-kurski/

http://strajk.eu/umorzyc-dlug-bylej-pracowniczki-tvp-proba-przyzwoitosci-kurskiego/

http://wyborcza.pl/7,155287,24025204,sad-najwyzszy-pracownicy-na-smieciowkach-nie-zwroca-pracodawcom.html 

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Damian Duszczenko - awatar

  Damian Duszczenko

  09.11.2018
  09.11.2018

  https://kobieta.wp.pl/byla-dziennikarka-tvp-potrzebuje-pomocy-ruszyla-zbiorka-by-splacic-jej-dlug-6314815783409281a?fbclid=IwAR0rB5xCi5XK5rMbNOyQUz4-qxngnWWTLV7I0a3Z25Fp77vF2aUmqQ5Rwmo

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  05.08.2020
  05.08.2020

  pomagam

 • Anna - awatar

  Anna

  30.04.2020
  30.04.2020

  Wierzę, że wszystko będzie dobrze! Jeśli byliby jacyś ludzie z dobrym sercem to bardzo proszę o chociaż złotóweczkę, dla mnie to bardzo dużo..https://zrzutka.pl/68tgpw

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  26.08.2019
  26.08.2019

  Z całego serca trzymam kciuki by sprawa jak najszybciej się rozwiązała, z doświadczenia wiem jak ciężko jest walczyć z tak potężną machiną.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  06.07.2019
  06.07.2019

  Powodzenia :-)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.04.2019
  13.04.2019

  Powodzenia. Dasz radę.

66 340 zł  z 70 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 496 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Damian Duszczenko - awatar

Damian Duszczenko

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 1 496

Andrzej - awatar
Andrzej
20
AdCi - awatar
AdCi
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anna Jarosz - awatar
Anna Jarosz
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Piotr - awatar
Piotr
20
Marcin - awatar
Marcin
20
Weronika - awatar
Weronika
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij