Zbiórka Spłacić dług Ewy! - zdjęcie główne

Spłacić dług Ewy!

66 340 zł  z 70 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 496 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Damian Duszczenko - awatar

Damian Duszczenko

Organizator zbiórki

Ewa, była dziennikarka, samotna matka dwójki dzieci, pracowała w TVP od 1998 do 2010 roku. Przez 9 lat była zatrudniona na umowie o dzieło, później dostała etat, choć charakter jej pracy w żaden sposób się nie zmienił. Różnica była taka, że wcześniej nie miała prawa do płatnego urlopu, zasiłku macierzyńskiego, ani możliwości korzystania z publicznej ochrony zdrowia czy pójścia na zwolnienie.

Po rozwiązaniu umowy z TVP Ewa złożyła pozew do sądu pracy, a ten orzekł, że telewizja łamała prawo zatrudniając ją na umowie o dzieło - etat należał jej się przez cały okres zatrudnienia - i wstecznie przyznał jej umowę o pracę. 

Po wyroku TVP musiała uiścić w ZUS-ie 80 tys. zł zaległych składek na ubezpieczenie społeczne Ewy. Zrobiła to, a zaraz potem zwróciła się do niej o zwrot tej kwoty, twierdząc, że w ten sposób bezpodstawnie się wzbogaciła. Kiedy odmówiła płacenia, sprawa - z powództwa telewizji - trafiła do sądu.

W pierwszej instancji Ewa wygrała.

Sąd ustalił, że nie zarabiała na umowie o dzieło więcej niż dostawała na rękę na etacie, a korekta składek nastąpiła z winy pracodawcy, który zatrudniał Ewę na umowie śmieciowej zamiast na umowie o pracę.

Jednak w drugiej instancji Ewa przegrała i otrzymała nakaz zapłaty 68 tys. zł - mniej, bo część składek zdążyła się już przedawnić. Od ubiegłego roku Ewa spłaca TVP po ok. 1 tys. zł miesięcznie plus odsetki - to połowa jej obecnej pensji. I tak przez 72 miesiące. Do tego zasądzono wobec niej 7 tys. zł kosztów postępowania w obu instancjach. 

We wrześniu 2018 roku Sąd Najwyższy utrzymał tę niesprawiedliwą decyzję w mocy. Nie ma dalszej drogi odwoławczej. Pozostał dług. 70 tys. zł.

 

Rok temu petycję do prezesa Kurskiego w sprawie umorzenia długu Ewy podpisało ponad 1750 osób (link: https://naszademokracja.pl/petitions/prezesie-kurski-umorzyc-dlug-bylej-pracowniczki-tvp . Ale prezes pozostał głuchy na tę prośbę.

 

Wyrok SN jest niebezpieczny nie tylko dla Ewy, ale dla wszystkich pracujących w Polsce, którzy są wypychani na ''śmieciówki''. Oznacza bowiem, że nie posiadając sporych oszczędności pracownicy i pracownice powinni dwa razy zastanowić się, zanim udadzą się do sądu pracy w celu wywalczenia należnego im etatu.

 

Właśnie dlatego chcemy pomóc samotnej matce spłacić dług. Chcemy pokazać, że nie godzimy się na dalsze luzowanie prawa pracy, a solidarność nie jest w naszym kraju pustym słowem.

 

Zebrane pieniądze zostaną przelane bezpośrednio na konto pani Ewy i przeznaczone na spłatę zadłużenia. Każda, nawet najdrobniejsza wpłata się liczy. 

 

Sprawa była opisywana przez media m.in w:

 

http://wyborcza.pl/7,155287,24025204,sad-najwyzszy-pracownicy-na-smieciowkach-nie-zwroca-pracodawcom.html

https://www.tygodnikprzeglad.pl/prezes-kurski-zadbal-o-kase/

http://wyborcza.pl/7,75398,21257044,masz-etat-ale-oddawaj-kase-krotka-i-pouczajaca-historia-z.html

http://krytykapolityczna.pl/kraj/sknerus-prezes-kurski/

http://strajk.eu/umorzyc-dlug-bylej-pracowniczki-tvp-proba-przyzwoitosci-kurskiego/

http://wyborcza.pl/7,155287,24025204,sad-najwyzszy-pracownicy-na-smieciowkach-nie-zwroca-pracodawcom.html 

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Damian Duszczenko - awatar

  Damian Duszczenko

  09.11.2018
  09.11.2018

  https://kobieta.wp.pl/byla-dziennikarka-tvp-potrzebuje-pomocy-ruszyla-zbiorka-by-splacic-jej-dlug-6314815783409281a?fbclid=IwAR0rB5xCi5XK5rMbNOyQUz4-qxngnWWTLV7I0a3Z25Fp77vF2aUmqQ5Rwmo

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  05.08.2020
  05.08.2020

  pomagam

 • Anna - awatar

  Anna

  30.04.2020
  30.04.2020

  Wierzę, że wszystko będzie dobrze! Jeśli byliby jacyś ludzie z dobrym sercem to bardzo proszę o chociaż złotóweczkę, dla mnie to bardzo dużo..https://zrzutka.pl/68tgpw

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  26.08.2019
  26.08.2019

  Z całego serca trzymam kciuki by sprawa jak najszybciej się rozwiązała, z doświadczenia wiem jak ciężko jest walczyć z tak potężną machiną.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  06.07.2019
  06.07.2019

  Powodzenia :-)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.04.2019
  13.04.2019

  Powodzenia. Dasz radę.

66 340 zł  z 70 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 496 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Damian Duszczenko - awatar

Damian Duszczenko

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 1 496

Andrzej - awatar
Andrzej
20
AdCi - awatar
AdCi
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anna Jarosz - awatar
Anna Jarosz
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Piotr - awatar
Piotr
20
Marcin - awatar
Marcin
20
Weronika - awatar
Weronika
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij