Zbiórka Pomoc w budowie kościoła - zdjęcie główne

Pomoc w budowie kościoła

9 210 zł  z 260 780 zł (Cel)
Wpłaciło 61 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Piotr Kosiaty - awatar

Piotr Kosiaty

Organizator zbiórki

Nazywam się Piotr Kosiaty i już od wielu lat działam w różnych akcjach charytatywnych wyznając zasadę: "Wiara bez uczynków jest martwa". Brałem udział w wielu akcjach jak: Szlachetna Paczka - wiele edycji, Pomoc poszkodowanym w wichurach na Pomorzu, Pomoc polskim dzieciom na Kresach, pomoc Domowi Samotnej Matki, pomoc w 2022 r. na Dworcu Zachodnim w Warszawie Ukraińcom uciekającym przed wojną i innych. 

Księdza Laurenta Simwela z Republiki Malawi (poniżej w czerwonym ornacie obok biskupa) poznałem, gdy był 25-letnim klerykiem. Laurent był i jest zawsze aktywny w promowaniu na Facebooku treści chrześcijańskich. Rektor Seminarium Katolickiegow pw. Św. Piotra  potwierdził jego tożsamość. 

W Afryce przybywa katolików i jest coraz więcej powołań

Laurent jest otwarty na ludzi, zna też bardzo dobrze język angielski, (Republika Malawii była wcześniej kolonią brytyjską). Teraz Laurent jest już księdzem  i prowadzi posługę duszpasterską m.in. w parafii pw. św. Patryka. Poprosił mnie o pomoc w dokończeniu budowy kościoła w jego parafii (jak na standardy europejskie to właściwie tak duża kaplica (patrz: foto u góry). 

Republika Malawi to kraj śródlądowy w Afryce Południowo-Wschodniej o powierzchni około 118 000 km kw. Graniczy z Tanzanią na północnym wschodzie, Zambią na północnym zachodzie i Mozambikiem na południowym wschodzie i południowym zachodzie. Malawi jest jednym z najbiedniejszych krajów Afryki, a ludność w dużym stopniu utrzymuje się z rolnictwa na własne potrzeby.

Katolicka diecezja Karonga znajduje się w północnej części Malawi i została utworzona 21 lipca 2010 roku. Na jej terenie znajduje się parafia pw. Matki Bożej (NMP) i jej duszpasterski ośrodek filialny św. Patryka ("St. Patrick’s outstation"-ang.), który obejmuje terytorium o pow. 445 km kw. i ma 5412 wiernych.

POTRZEBY

W ośrodku duszpasterskim św. Patryka tamtejsi chrześcijanie, ludzie biedni, rozpoczęli budowę kościoła. Stara kaplica, z której korzystają, jest bardzo mała i przez większość czasu wierni modlą się na zewnątrz. Nowy kościół pomoże zapewnić odpowiednie i sprzyjające miejsce na modlitwę. Jednak obecnie budowa została wstrzymana ze względu na brak środków. 

Miniony 2023 rok był bardzo złym okresem dla całej ludności Malawi ze względu na przedłużającą się suszę, która dotknęła północną część Malawi oraz powodzie, które dotknęły południową część Malawi. 

Problemy te spowodowały, że ludzie mieli bardzo słabe zbiory ze swoich pól. W związku z tym zarobione niewielkie pieniądze przeznaczają jedynie na zakup żywności umożliwiającej im przetrwanie. To jest powodem, dla którego projekt budowy kościoła pw. św. Patryka został wstrzymany ze względu na brak funduszy.

 BUDŻET

Całkowity kosztorys wynosi 65 195,00 USD (przeliczone po kursie 1,00 USD = 4,00 PLN podałem 260 780,00 PLN, bez kosztów przewalutowania i kosztu przelewu bankowego). Zgromadzone przez wiernych cegły, piasek i 3 000,00 USD pozwoliły na zbudowanie fundamentów kościoła i kawałka ścian. 

Poniżej list od biskupa Karongi, który dziękuje i prosi o wsparcie tej akcji (jeśli nie byłby czytelny - proszę o mail, prześlę wersję w PDF).

RAPORTOWANIE

Pragniemy zapewnić naszych darczyńców, że będziemy przesyłać raporty, zdjęcia i rachunki wydatków dotyczące postępu budowy Kościoła etapami, aż do zakończenia projektu.

PLAN REALIZACJI PROJEKTU

Projekt będzie kontynuowany - ile się uda zebrać od Państwa - tyle na bieżąco będę wysyłał na rachunek bankowy księdza Laurenta i dokumentował wszelkie te przelewy na tej zbiórce. Wszystko jest i będzie transparnetne i rzetelne.

Twoja pomoc będzie bardzo cenna. Ksiądz Laurent Simwela będzie odprawiał Msze Święte w intencjach darczyńców.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Jego Najświętsza Matka!

W razie pytań zapraszam do kontaktu ze mną: Piotr Kosiaty e-mail: [email protected] lub +48501922422 WhatsApp -  mój angielski jeszcze nie jest perfect, ale daję radę :-)

Podaję też kontakt do ks. Laurenta Simwela e-mail: [email protected] lub tel. +265992263109 (WhatsApp).

PS. Wierzę w to, że my Polacy z Ojczyzny Św. Jana Pawła II możemy choć w jakiejś części pomóc tym naszym Siostrom i Braciom z Afryki. Wiem, że takich zbiórek o pomoc jest mnóstwo - ale parafianie z odległego Malawi bardzo pragną, żeby Pan Jezus działał w ich kościele i przemieniał wiele ludzkich serc. 💖✝

----------------------------------------------------------------------------------

2024-01-15

Szczęść Boże,

1. W Malawi mają OGROMNĄ INFLACJĘ! 😧 W listopadzie 2023, bo takie dane znalazłem wyniosła ona 33,1%  - zobaczcie: https://pl.tradingeconomics.com/malawi/inflation-cpi

2. W Internecie znalazłem też info, że biskupi niemieccy ograniczają swoje finansowanie dla KK w Malawi... 😟 Smutne i pewnie łatwo domyślacie się dlaczego...? Na szczęście biskupi w Malawi nie poddają się tej presji i bronią naszych fundamentalnych wartości. ✝

2024-01-16

3. Udało się już przesłać pierwsze pieniądze ze zbiórki na konto Ks. Laurenta Simwela - niedługo z radością zamieszczę relacje.  😀

4. Dziękujemy i bardzo prosimy o udostępnianie tej zbiórki wśród swoich przyjaciół i znajomych. 💌 (Przy wpłacie pojawia się monit o wsparcie portalu pomagam.pl Można wybrać jakąś kwotę, ale można również nic nie wpłacać. )

5. Za każdą wpłatę Katolicy w Malawi są nam bardzo wdzięczni i dziękują, 💖 a Ks. Laurent odprawi w intencji darczyńców Mszę Św. ✝ 🛐

Pozdrawiam serd. - z Bogiem i NMP ! Piotr 

----------------------------------------------------------------------------------


2024-06-09

Szczęść Boże,

Zamieszczam wpłaty, które dokonałem z WorldRemit:


W sumie jest to 5.276 PLN.

Ostatni przelew, którego nie ma powyżej - na 170 EUR (ok. 725 PLN, po kursie z dnia księgowania przelewu) wysłałem ostatecznie z Banku Santander, gdyż nie udało mi się tego dokonać z WorldRemit. Próbowałem też innych aplikacji, ale okazało się, że Narodowy Bank w Malawi nie współpracuje ani z Revolut, ani z PayPal (długo czekałem na rozpatrzenie mojej reklamacji i zwrot przelewu, który nie dotarł). 

Ostatni przelew na 170 EUR też jeszcze jest w drodze - Ksiądz Laurent napisał mi, że wciąż czeka na niego, bo jego bank, nie potwierdził jeszcze jemu tej wpłaty...

Wciąż brakuje nam pieniędzy - widać, że "ogonisatemu" bardzo przeszkadza budowa miejsca, gdzie Żywy Pan Jezus będzie przemieniał ludzkie serca.

Zapraszam serdecznie na grupę WhatsApp: Fundraising for the Church, 

gdzie na bieżąco Ksiądz Laurent zamieszcza foto z placu budowy i jeśli uda mu się wyżebrać jakieś pieniądze od innych darczyńców - to informuje nas o tym.


Info z 2024-06-01 od Księdza Laurenta:

Informuję, że już niedługo otrzymam kwotę 170 Euro. Pieniądze te zostały przesłane na moje konto bankowe przez Piotra Kosiatego. Pieniądze te zostały pobrane z linku zbiórki utworzonego przez Piotra Kosiaty i zostaną przeznaczone na zakup cementu. przepraszam za zwłokę w aktualizacji, ponieważ byłem poza parafią przez tydzień. Biskup wysłał mnie do stolicy Lilongwe, abym wziął udział w seminarium na temat odnowy charyzmatycznej. więc mogę powiedzieć, że jestem oficjalnym egzorcystą wraz z moimi dwoma braćmi księżmi.
Dziękuję bardzo moi drodzy Bracia i Siostry.

Info z 2024-09-05 od Księdza Laurenta:

Kochani - Siostry i Bracia! 

Prosimy o dalsze wspieranie naszej zbiórki. 

Ksiądz Laurent odprawia Msze Św. za nas - za darczyńców. 

Szczęść Wam Boże!

Piotr

2024-08-18

Serdecznie dziękujemy za kolejne wpłaty. Okazało się, że przekazywać pieniądze można już tylko przez Western Union (PayPal, Revolut, WorldRemit ani Santander Bank Polska z wielu różnych powodów, nie przekazują pieniędzy do Malawi, a ich Narodowy Bank Malawi pobiera nawet niesłusznie prowizje od niezrealizowanych i zwróconych przez to do nadawcy - przelewów!)

Cieszymy się jednak, że budowa kościoła powoli, ale dzięki kolejnym darowiznom postępuje.
=====================================================
Dzisiaj znalazłem na Google - parę ciekawostek o Republice Malawi:

Jaka jest sytuacja w Malawi?

Według Banku Światowego Malawi jest czwartym najbiedniejszym krajem na świecie . Ponad połowa ludności żyje w biedzie, a jedna piąta w skrajnym ubóstwie. W przypadku osób żyjących w ubóstwie wiele podstawowych potrzeb, w tym dostęp do edukacji, usług zdrowotnych, bezpiecznej wody pitnej i podstawowych urządzeń sanitarnych, jest poza zasięgiem.

Co jest największym problemem Malawi?

Kraj stoi przed złożonymi i często nakładającymi się wyzwaniami gospodarczymi, które obejmują wysoki poziom ubóstwa , szybki wzrost liczby ludności, zależność od rolnictwa zasilanego deszczem, zmniejszanie się wielkości gospodarstw rolnych, zmianę klimatu oraz dział wodny i degradację lasów.

Jak zarabiają na życie mieszkańcy Malawi?

Rolnictwo jest podstawą gospodarki Malawi , a ponad 80% populacji utrzymuje się z niego.

Ilu ludzi w Malawi żyje w biedzie?

Około 70 procent populacji Malawi żyje obecnie poniżej międzynarodowej granicy ubóstwa wynoszącej 2,15 dolara, a około 46 procent dochodu narodowego znajduje się w rękach 20 procent największej populacji.

Dlaczego Malawi jest sławne?

Jest dobrze znane z uśmiechniętych i przyjaznych ludzi . Co najważniejsze, słynie z niezwykłego słodkowodnego jeziora Malawi, które dominuje w tym śródlądowym kraju.

Czy Malawi to piękny kraj?

Malawi , jeden z najmniejszych, a zarazem najpiękniejszych krajów Afryki , to prawdziwy ukryty klejnot i prawdopodobnie najbardziej niedoceniany cel podróży na kontynencie.
===================================================

Zdjęcia i film z budowy:

A to filmik z budowy:

Potrzebujemy pieniądze na zakup takiej blachy na pokrycie dachu budowanego kościoła. Będziemy wdzięczni za każdą darowiznę, niech dobry Bóg każdego wynagrodzi potrzebnymi łaskami bożymi za pomoc w tym pięknym dziele budowy miejsca, gdzie będzie działał żywy Jezus Chrystus!

2024-10-21

Dzień dobry - niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Prace postępują, aczkolwiek brakuje jeszcze środków na pełne zadaszenie kościoła, a zbliża się pora deszczowa w Malawi. Dziękujemy Wszystkim Darczyńcom i prosimy o dalsze wsparcie. 

Ks. Laurent napisał na grupie WhatsApp: "Greetings! We are approaching rainy season now how wish if we found some money for roofing. So far some people have organized to send $1535 by the end of this month just to buy few iron sheets.  Then we see how best we can do with the rest." 

Nawet niewielkie kwoty jak na polskie warunki, mogą wiele pomóc - naszym Siostrom i Braciom Katolikom - tam w tym biednym afrykańskim kraju. 

Szczęść Boże Wszystkim Darczyńcom! Piotr


Aktualizacje


  • Piotr Kosiaty - awatar

    Piotr Kosiaty

    28.01.2024
    28.01.2024

    Szcześć Boże, 😄 - przepraszam za opóźnienie załączam relacje z przesłania zebranej kwoty 3.651,00 PLN do Ks. Laurenta Simwela. Ks. Laurent używa translatora - poniżej cytuję dosłowie wpisy z grupy na WhatsApp: "Fundraising for the Church" (jeśli ktoś chce do niej dołączyć by mieć na bieżąco informacje - serdecznie zapraszamy! 💖)

    2024-01-23
    Ks. Laurent Simwela
    Pozdrawiam moich braci i siostry w Chrystusie. Pragnę poinformować, że otrzymałem od Pana Piotra Kosiatego pieniądze na projekt Kościoła, które Państwo wnieśli. więc po zakupie cementu wyślę paragony tutaj na grupie.

    niektóre filmy i zdjęcia zostaną również przesłane tutaj. dla tych, którzy rozumieją angielski, otrzymasz uznanie i wdzięczność od chrześcijan św. Kościół Patryka. proszę, aby Bóg nadal chronił i błogosławił każdego z was. tych, którzy chcą pomóc, proszę, kontynuujcie to, dopóki nie ukończymy budowy naszego kościoła. Odprawiam dla Was moi dobrzy msze odkąd rozpoczęliśmy zbiórkę.

    2024-01-25
    Ks. Laurent Simwela
    Rozpoczęli budowę kościoła i ludzie bardzo się cieszą z tego daru, który otrzymaliśmy od Was, ludzi dobrej woli. niech Bóg nadal wam wszystkim błogosławi.

    Zdjęcie aktualizacji 137 180

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • ZBYSZEK - awatar

    ZBYSZEK

    30.12.2024
    30.12.2024

    NA CHWAŁĘ PANU.

    • Piotr Kosiaty - awatar

      Piotr Kosiaty - Organizator zbiórki

      30.12.2024
      30.12.2024

      Dziękuję Zbyszku za przekazaną wpłatę 1000 zł. na zadaszenie budowanego kościoła katolickiego w Afryce w Malawi. Szczęść Boże w całym Nowym 2025 Roku! Piotr

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    29.06.2024
    29.06.2024

    Piotrze, niech Cię Pan błogosławi I błogosławi to DZIEŁO BOŻE 😇❤️

    • Piotr Kosiaty - awatar

      Piotr Kosiaty - Organizator zbiórki

      12.07.2024
      12.07.2024

      Wielkie Bóg zapłać! 😄✝️❤️

  • Elzbieta Sowa-Goliniowski - awatar

    Elzbieta Sowa-Goliniowski

    15.06.2024
    15.06.2024

    Sto lat ,Piotrze ! Niech Ci dobry Bóg błogosławi za wszystko dobro czynione !

    • Piotr Kosiaty - awatar

      Piotr Kosiaty - Organizator zbiórki

      16.06.2024
      16.06.2024

      Serdecznie dziękuję Elżbieta za przekazaną pomoc na budowę kościoła i piękne życzenia. ☺Wszelkich bożych łask Tobie! 💓 Piotr

9 210 zł  z 260 780 zł (Cel)
Wpłaciło 61 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Piotr Kosiaty - awatar

Piotr Kosiaty

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 61

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
34
ZBYSZEK - awatar
ZBYSZEK
1 000
Jan Bartol - awatar
Jan Bartol
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Ewa KB - awatar
Ewa KB
100
Agnieszka - awatar
Agnieszka
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
291
Łukasz - awatar
Łukasz
1 000
Ewa KB - awatar
Ewa KB
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij