Agnieszka Korczyńska - awatar

Agnieszka Korczyńska

Organizator zbiórki

Pomóżmy wszyscy chłopcu, któremu śni się jedzenie! 

Wyobraź sobie, że jesteś w pięknej cukierni, gdzie na pólkach piętrzą się smaczne torty, lukrowane babeczki, czekoladowe praliny. Wszystko to pachnie niebiańsko! Ty jednak nie możesz nawet spróbować okruszka z tych wspaniałości. Wszystko kusi, ale nie jest dla Ciebie. 

Tak wygląda codzienne życie Filipa, który z powodu nadżerek i owrzodzeń układu pokarmowego jest na diecie pozajelitowej. Nie może jeść. Niczego. Choćby chciał. A to niestety tylko jednak z wielu chorób, z jakimi walczy ten dzielny chłopak od trzeciego miesiąca życia.

To Filip- posłuchajcie jego historii:

Filip musiał w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zrezygnować z wielu rzeczy, które do tej pory były sensem jego młodego życia. Z powodu wielomiesięcznej choroby musiał zrezygnować początkowo z uprawiania sportu, ulubionego grania w piłkę nożną, zajmowania się „jego” ukochanymi zuchami, spotkań z przyjaciółmi. Kolejno doszły rezygnacja z nauki w szkole z powodu kilkumiesięcznej nieobecności, mamy nadzieję, że tymczasowa. Jego działalność w harcerstwie została zawieszona, zuchy życzą mu dużo zdrowia i czekają na druha Filipa, a koledzy na dobrego kolegę. Filip często nie ma siły na wstanie z łóżka, na codzienne wzmacniające spacery, na czytanie książek i spotkania z przyjaciółmi.

            Obecnie jest pod stałą opieką Kliniki Gastroenterologii Szpitala Dziecięcego w Warszawie. Od miesiąca ze względu na stan zapalny, liczne nadżerki i owrzodzenia w całym przewodzie pokarmowym jest intensywnie leczony farmakologicznie oraz żywieniowo. Jest na diecie dojelitowej, nie może przyjmować żadnych pokarmów ani płynów poza wodą niegazowaną oraz 3 litrami codziennie przygotowywanej mieszanki odżywczej. Ponieważ dzielnie wypija swoją leczniczą porcję, póki co nie ma potrzeby zakładania mu sondy żołądkowo-jelitowej. Jest chwalony przez lekarzy Kliniki za upór i zdyscyplinowanie, ponieważ mało który z pacjentów daje radę bez sondy, za codzienne przyjmowanie wielu leków posiadających liczne skutki uboczne oraz za stawianie się w krótkich odstępach czasu na badania monitorujące jego aktualną formę zdrowotną. Jest naprawdę dzielnym, uśmiechniętym pacjentem.

            Mimo jego hartu ducha, uśmiechu na twarzy i niepoddawania się chorobie, otrzymał na starcie w dorosłe życie niesamowity cios w postaci kolejnej po astmie i atopowym zapaleniu skóry choroby autoimmunologicznej, która będzie leczona przez całe życie, nie dając się wyleczyć.

Filip Chmielnicki

ur. 12 lipca 2001r.

Choroby:

astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry (AZS), choroba Leśniowskiego-Crohna

            16-letni chłopiec, uczeń I klasy Technikum Księgarskiego w Warszawie, wieloletni harcerz ZHR, przyboczny w gromadzie zuchowej 169 WGZ-ów „Bractwo Króla Gór”, lubiany przez zuchy druh oraz troskliwy opiekun zuchowej braci, dobry kompan wieczornych obozowych spotkań oraz solidny współpracownik harcerski.

            Interesuje się aktywizacją zuchów na cotygodniowych zbiórkach, jego największą pasją jest opieka oraz przygotowywanie programów kolonijnych. Interesuje się literaturą współczesną, lubi czytać książki, z tego powodu wybrał kształcenie w Technikum Księgarskim. Jego odleglejsze plany to studia psychologiczne, uczestniczy w wakacyjnych kursach z zakresu psychologii oraz w zajęciach rozwijających umiejętności społeczne, największym zainteresowaniem w dziedzinie psychologii cieszy się u niego psychoterapia  oraz wsparcie w sytuacjach kryzysowych.

            Dobry przyjaciel, na którego można liczyć zarówno w sytuacjach trudnych, jak i w dobrej zabawie. Cierpliwy słuchacz, elokwentny dyskutant, z uśmiechem i hardością pokonujący mniejsze i większe trudy nastoletniego życia.

            Zdyscyplinowany, odpowiedzialny pacjent, świadomy swoich chorób, obeznany z metodami leczenia, współpracujący w zakresie proponowanych mu terapii oraz przestrzegający zaleceń lekarskich.

            Od urodzenia (dokładnie od 3 miesiąca życia) chorujący na astmę oskrzelową oraz liczne alergie. W wieku niemowlęcym intensywnie leczony szpitalnie z powodu astmy oskrzelowej, atopowego zapalenia skóry oraz silnego refluksu żołądkowo-przełykowego, uniemożliwiającego mu normalne odżywianie się. Jako kilkulatek z powodu przyjmowania dużej ilości leków przeciwastmatycznych nadpobudliwy ruchowo, z dwuletnim opóźnieniem rozpoczął chodzenie do przedszkola (z powodu stanu zdrowia). Orzeczono u niego niepełnosprawność ze względu na liczne zaostrzenia astmatyczne, wieloletnie kłopoty ze skórą atopową oraz ogólny stan zdrowia. Wymagał szczególnej opieki ze strony mamy, uniemożliwiającej jej pracę zawodową. W szkole podstawowej częste nieobecności z powodu złego stanu zdrowia, niemożność uczestniczenia w wielu zajęciach sportowych z powodu astmy oraz w zajęciach na basenie ze względu na zły stan skóry. Cierpliwie znosił codziennie przyjmowanie leków, liczne działania pielęgnacyjne dotyczące skóry, ale już mniej cierpliwie ciągłe wysypki i świąd dręczący go na co dzień, najbardziej uciążliwy w ciągu bezsennych nocy, tłumiony lekami, po których przysypiał w szkolnej ławce i nie miał siły na naukę, zabawę i spotkania z kolegami. Mimo tego dobry uczeń. Leczony także pobytami w sanatorium, dzielnie stawiał czoła swoim chorobom z dala od rodziny.

            W 2014r jego stan zdrowia ponownie się pogorszył, kilkukrotnie hospitalizowany z powodu silnego białkomoczu, dwukrotnie przeszedł biopsję nerki, mimo szerokiej diagnostyki w tym zakresie dopiero w 2017r udało się lekarzom rozpoznać przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek.

            Rok 2017 jest rokiem przełomowym, zarówno w bardzo złym stanie zdrowia, kilkukrotnymi długimi pobytami w szpitalu jak i rozpoznaniu, jakie otrzymaliśmy kilka miesięcy temu.

            Wieloletnie kłopoty z nerkami, codzienne biegunki, istotne niedożywienie, senność uniemożliwiająca mu normalne życie, całkowity brak energii, bóle kostno-stawowe oraz bardzo częste bóle brzucha naprowadziły lekarzy w końcu na trop choroby Leśniowskiego-Crohna. Rozpoznanie ostrego rzutu nieswoistego zapalenia jelit, po kilku miesiącach wyłączających Filipa z codziennego życia, z jednej strony było chwilą ulgi, że w końcu wiadomo, co złego dzieje się w jego organizmie, z drugiej strony ogromnym ciężarem, jaki spadł na niego i całą rodzinę. Choroba ta, niemożliwa do wyleczenia, przewlekła, zmieniająca całkowicie perspektywę życia i wchodzenia w dorosłość młodego człowieka, jest dla nas wszystkich ogromnym ciosem.


Koszty:

 1 miesiąc6 miesięcy
Atopowe  zapalenie skóryMaści,  kremy, kosmetyki lecznicze75,00 zł450,00 zł
Astma  oskrzelowaLeki40,00 zł240,00 zł
Choroba Leśniowskiego-CrohnaŻywienie  dojelitowe/wspomagające750,00 zł4 500,00 zł
Leki350,00 zł2 100,00 zł
Gruźlica z  kontaktuLeki150,00 złbrak danych
ImuunospupresjaWprowadzenie  imunnosupresji – II połowa stycznia 2018brak danych
Razem   1 365,00 zł7 290,00 zł

Komentarze

 • Izabela Jąderek - awatar

  Izabela Jąderek

  14.02.18
  14.02.18

  Filip, życzę, żeby Twoje marzenie się spełniło! Zdrowia!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  12.02.18
  12.02.18

  Dziękujemy Wam za życzenia zdrowia oraz liczne wpłaty. Filip na ten moment nie jest w najlepszej formie, ale robimy wszystko, żeby tak było. Dzięki Wam nasza nadzieja rośnie. Z pozdrowieniami, mama Filipa

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  11.02.18
  11.02.18

  życzymy zdrowia!

 • Marcin Nowik - awatar

  Marcin Nowik

  05.02.18
  05.02.18

  W imię Jezusa Chrystusa ogłaszam pełne uzdrowienie Filipa.

 • Lena - awatar

  Lena

  03.02.18
  03.02.18

  Wróć do zdrowia! Harcerze Cię wspierają myślą.

Agnieszka Korczyńska - awatar

Agnieszka Korczyńska

Organizator zbiórki

Wpłaty - 202

Joanna - awatar
10
Joanna
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Adam - awatar
50
Adam
Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Tadzio - awatar
50
Tadzio
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Izabela Jąderek - awatar
100
Izabela Jąderek

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij