owner

Zuzia Smoczyńska

Organizator zbiórki

Zbiórka

Kim jesteśmy?

Tworzymy projekt Foodsharing Warszawa. Pomysł zrodził się w Niemczech, a my postanowiliśmy przenieść go do Polski. Zaczęliśmy działać w lutym 2016, a w maju założyliśmy już pierwszą Jadłodzielnię - punkt wymiany żywności, gdzie każdy może zostawić niepotrzebną mu żywność, i skąd każdy taką żywność może wziąć. Do tej pory w Warszawie działają już trzy takie punkty (na Wydziale Psychologii na Stawki, na Jazdowie w domku Motyka i Słońce i w Stole Powszechny na Pradze), w przygotowaniu są kolejne. Ruch rozrósł się na inne miasta, i Jadłodzielnie powstały także w Krakowie i Toruniu; kolejne miasta pracują nad otwarciem punktów u siebie.

Nasza misja:
Ratujemy żywność przed zmarnowaniem. Zachęcamy wszystkich do dzielenia się jedzeniem ze wszystkimi. Budujemy poczucie odpowiedzialności za ograniczenie marnowania jedzenia.

Jak działamy:
Udostępniamy przestrzeń, w której każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. To właśnie Jadłodzielnie – specjalnie oznaczone lodówki i szafki. Otwieramy je w popularnych punktach miasta, np. na uczelniach, w akademikach, przy bazarach. Zachęcamy sklepy, restauracje i osoby indywidualne do dzielenia się nadwyżkami żywności, która mogłaby się zmarnować. Z Jadłodzielni korzystają m. in. osoby niezamożne. Działamy całkowicie wolontariacko. Do tej pory składaliśmy się samodzielnie na nasze działania, ale kiedy ruch się rozrasta, rosną i koszty - dlatego teraz potrzebujemy też Waszej pomocy!


Na co przeznaczymy zebrane pieniądze?

Nasza działalność opiera się na odzyskiwaniu tego, co nadaje się jeszcze do użycia, ale użyte z jakiegoś powodu nie zostanie. Oczywiście skupiamy się na jedzeniu, ale ideę tę stosujemy też przy pozyskiwaniu szafek i lodówek, które potem stają w Jadłodzielniach. Ponieważ dostajemy je dobrowolnie od ludzi, to na nas spoczywa ciężar transportu. Tak samo, jak transportować musimy jedzenie z oddalonych od Jadłodzielni punktów (większe transporty, np. ze sklepów czy piekarni). Dlatego zebrane pieniądze po pierwsze przeznaczymy na benzynę.

Jadłodzielnie mają szansę działać dzięki temu, że ktoś coś do nich włoży, i ktoś coś z nich wyjmie. Do propagowania idei, przekonywania lokali do współpracy i informowania ludzi o lokalizacji Jadłodzielni potrzebne są nam materiały promocyjne: ulotki, plakaty, naklejki. Na druk takich materiałów także przeznaczymy zebrane pieniądze.

Samo funkcjonowanie organizacji, rejestracja nazwy w urzędzie i utrzymanie domeny w internecie to kolejne, administracyjne wydatki, na które potrzebujemy funduszy.


Wpłać dowolną darowiznę i pomóż nam uratować żywność przed zmarnowaniem! 

Komentarze

 • Natalia

  22.11.16
  22.11.16

  Nie marnujmy jedzenia - dzielmy sie :)

owner

Zuzia Smoczyńska

Organizator zbiórki

Wpłaty - 21

 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  50
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar pozdro! <3
  63
  pozdro! <3
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  20
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  10
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  10
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Nastazja Puzinowska
  15
  Nastazja Puzinowska
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  10
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Joanna
  10
  Joanna
 • Avatar Bartek
  10
  Bartek
 • Avatar Małgorzata Kempa
  50
  Małgorzata Kempa

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe !

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Obróć, aby zobaczyć stronę