Kim jesteśmy?
Tworzymy projekt Foodsharing Warszawa. Pomysł zrodził się w Niemczech, a my postanowiliśmy przenieść go do Polski. Zaczęliśmy działać w lutym 2016, a w maju założyliśmy już pierwszą Jadłodzielnię - punkt wymiany żywności, gdzie każdy może zostawić niepotrzebną mu żywność, i skąd każdy taką żywność może wziąć. Do tej pory w Warszawie działają już trzy takie punkty (na Wydziale Psychologii na Stawki, na Jazdowie w domku Motyka i Słońce i w Stole Powszechny na Pradze), w przygotowaniu są kolejne. Ruch rozrósł się na inne miasta, i Jadłodzielnie powstały także w Krakowie i Toruniu; kolejne miasta pracują nad otwarciem punktów u siebie.
Nasza misja:
Ratujemy żywność przed zmarnowaniem. Zachęcamy wszystkich do dzielenia się jedzeniem ze wszystkimi. Budujemy poczucie odpowiedzialności za ograniczenie marnowania jedzenia.
Jak działamy:
Udostępniamy przestrzeń, w której każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. To właśnie Jadłodzielnie – specjalnie oznaczone lodówki i szafki. Otwieramy je w popularnych punktach miasta, np. na uczelniach, w akademikach, przy bazarach. Zachęcamy sklepy, restauracje i osoby indywidualne do dzielenia się nadwyżkami żywności, która mogłaby się zmarnować. Z Jadłodzielni korzystają m. in. osoby niezamożne. Działamy całkowicie wolontariacko. Do tej pory składaliśmy się samodzielnie na nasze działania, ale kiedy ruch się rozrasta, rosną i koszty - dlatego teraz potrzebujemy też Waszej pomocy!
Na co przeznaczymy zebrane pieniądze?
Nasza działalność opiera się na odzyskiwaniu tego, co nadaje się jeszcze do użycia, ale użyte z jakiegoś powodu nie zostanie. Oczywiście skupiamy się na jedzeniu, ale ideę tę stosujemy też przy pozyskiwaniu szafek i lodówek, które potem stają w Jadłodzielniach. Ponieważ dostajemy je dobrowolnie od ludzi, to na nas spoczywa ciężar transportu. Tak samo, jak transportować musimy jedzenie z oddalonych od Jadłodzielni punktów (większe transporty, np. ze sklepów czy piekarni). Dlatego zebrane pieniądze po pierwsze przeznaczymy na benzynę.
Jadłodzielnie mają szansę działać dzięki temu, że ktoś coś do nich włoży, i ktoś coś z nich wyjmie. Do propagowania idei, przekonywania lokali do współpracy i informowania ludzi o lokalizacji Jadłodzielni potrzebne są nam materiały promocyjne: ulotki, plakaty, naklejki. Na druk takich materiałów także przeznaczymy zebrane pieniądze.
Samo funkcjonowanie organizacji, rejestracja nazwy w urzędzie i utrzymanie domeny w internecie to kolejne, administracyjne wydatki, na które potrzebujemy funduszy.
Wpłać dowolną darowiznę i pomóż nam uratować żywność przed zmarnowaniem!
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!
Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888
Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.
Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!
Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.
Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).
Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Natalia
Nie marnujmy jedzenia - dzielmy sie :)