Zbiórka Fort V zbiera na fotopułapkę - zdjęcie główne

Fort V zbiera na fotopułapkę

292 zł  z 850 zł (Cel)
Wpłaciło 15 osób
Bartosz Waliszewski - awatar

Bartosz Waliszewski

Organizator zbiórki

"Fort V - Powrót"

Czym jest "Fort V" w Poznaniu?

To jeden z 9 fortów głównych w Poznaniu i jeden z 18 całego fortecznego pierścienia. Położony jest na północy miasta, wzdłuż ulicy Lechickiej na odcinku od Murawy/Abrahama, aż do Hotelu Lechicka. Wraz z Fortem VI - był jednym z największych tego typu obiektów. Powstał w pierwszym etapie budowy całej twierdzy i nadano mu nazwę "Waldersee I". Fort był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany - wzmacnianno mury, przebudowano Kaponierę na nowocześniejszą. Jedną z ciekawszych modyfikacji, było zbudowanie pośrodku wału, pancernego stanowiska obserwacyjnego dla artylerii. W zasadzie do wybuchu I Wojny Światowej, fort był w ciągłej modernizacji. W 1939 roku obok schronu amunicyjnego lewej baterii zbudowano niewielki betonowy schron obserwacyjno-bojowy. W czasie II wojny zadaszono fosy, które zostały zagospodarowane na warsztaty i magazyny zakładów zbrojeniowych DWM [czyt.: Deutsche Waffen und Munitionsfabriken].


Po II Wojnie, w latach 50 ubiegłego wieku, Fort V został rozebrany, a chwile później na jego terenie powstała fabryka smoły [popularna smolarnia], która produkowała smołę na potrzeby powstającej właśnie dzielnicy Winogrady. Ta przetrwała do końca lat 70... degradując odpadami teren do granic możliwości.


Fort V - zniszczony, zaniedbany, pełen śmieci, został ostatecznie pozostawiony "w spokoju". Miasto Poznań też trochę umyło ręce - udając, że go... nie ma. To spowodowało, że od lat 80 - zaczął zarastać dziką i bardzo bujną zielenią. W forcie zadomowiły się dziki, sarny, lisy... powstał piękny las o charakterze parkowym. Stan ten trwał aż do końca pierwszej dekady obecnego stulecia. Przekleństwo Fortu V - zaczęło działać na jego korzyść... Jest to miejsce, które potrafi zachwycić :-) 


Dzisiaj jest to teren, który ma swojego właściciela [Urząd Miasta - Wydział Gospodarki Nieruchomościami], swoich opiekunów [FB: Fort V - Powrót] oraz użytkowników. Teren stał się oazą spokoju dla mieszkańców, którzy licznie chodzą tam na spacery, sportowców, rowerzystów, osób trenujących wspinaczkę... i wielu innych. I to właśnie Ci ostatni bardzo nas niepokoją!

--------

Fort V jako śmietnik i wysypisko śmieci! Szanowni Państwo - teren fortu cały czas jest zaśmiecany. Niestety przez samych mieszkańców okolicznych osiedli, którzy z ogródków wyrzucają co popadnie "za płot", degustatorów napoi wyskokowych, którzy butelki wyrzucają gdzie popadnie... oraz wypalaczy kabli - a Ci są grupą NIEBEZPIECZNĄ! Dzisiaj, tj. 2020-02-25 - o mały włos Fort V nie spłonął! Przyjechały dwa zastępy Straży Pożarnej... i tym razem sobie poradzili. Poza ogniem - nikogo nie znaleziono... problem więc powróci. Miejsc w których trwa wypalanie kabli jest kilka - nie damy rady pilnować wszystkich... ale chociaż te najważniejsze.

Jako opiekunowie Fortu V - mówimy dość! Rozpoczynamy zbiórkę na Fotopułapki. Póki co pierwszą. Wybraliśmy model za ok. 800-900zł, czyli taki, który będzie nie tylko fotografował i filmował - ale będzie się również komunikował w razie kradzieży.
Przykładowa fotopułapka dostępna jest tutaj: https://allegro.pl/oferta/kamera-lesna-fotopulapka-eu-3-0cg-mms-gsm-polski-8295359821?fbclid=IwAR3Ccu6XIxK_E69NEEwvXi09sk14SPsM4C58wrW2tCeCBjgW1YgfPEdZrk8

Urządzenia, które mamy wielką nadzieję kupić - posłużą nam do "namierzania" sprawców i natychmiastowego oddawania wykrytych "problemów" - Policji. Będą zdjęcia - będzie większa szansa na identyfikację wypalaczy i śmieciarzy...

Liczymy na każdą złotówkę! Cel jest nie tyle szczytny - co bardzo dla nas ważny.

--------

Wykorzystane zdjęcia: http://www.cyryl.pl

Fragmenty historii fortu ze strony: http://www.twierdza.poznan.pl/fort5/

Aktualizacje


  • Bartosz Waliszewski - awatar

    Bartosz Waliszewski

    29.03.2020
    29.03.2020

    Szanowni Państwo,

    W dniu dzisiejszym kończymy zbiórkę. Wszystkim bardzo dziękujemy za wpłaty. Decyzją Sebastiana - o celu zbiórki, poinformuje na profilu "Fort V - Powrót"

    Z poważaniem,
    Waliszewski Bartek

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    26.02.2020
    26.02.2020

    Liczę na ciekawe zdjęcia na fanpejdżu. ;)

  • Rowerzysta #211 - awatar

    Rowerzysta #211

    25.02.2020
    25.02.2020

    Liczę, że uda się złapać miłośników opalania oraz gwoździ.

292 zł  z 850 zł (Cel)
Wpłaciło 15 osób
Bartosz Waliszewski - awatar

Bartosz Waliszewski

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 15

Abrahama - awatar
Abrahama
20
Dariusz Kuligowski - awatar
Dariusz Kuligowski
20
Agnieszka - awatar
Agnieszka
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Bartosz - awatar
Bartosz
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
2

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij