Zbiórka Sekrety podziemi Fortu Legionów - miniaturka zdjęcia

Sekrety podziemi Fortu Legionów Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Sekrety podziemi Fortu Legionów - zdjęcie główne

Sekrety podziemi Fortu Legionów

525 zł  z 3 000 zł (Cel)
Wpłaciło 11 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Paweł Lutyński - awatar

Paweł Lutyński

Organizator zbiórki

Celem zbiórki jest zgromadzenie środków na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia prac badawczych na terenie przylegającym do Fortu Legionów. Obecnie koncentrujemy się na poszukiwaniach niedostępnych podziemi, które według źródeł historycznych mają 150 metrów długości.

Historia:

Fort Władimir (Legionów-nazwa używana po 1918 r.) wzniesiony został w latach 1852-1854 na południowym przedpolu Cytadeli Warszawskiej.

Początkowo istniał w postaci trzykondygnacyjnej wieży artyleryjskiej, otoczonej rowem fortecznym z czterema kaponierami grodzowymi i galerią w przeciwskarpie, z której wychodziły chodniki kontrminowe.

Zadaniem fortu była osłona Cytadeli od strony Nowego Miasta oraz obrona sezonowego mostu wojskowego na Wiśle. Na stropie wieży znajdowała się ławka strzelecka ze stanowiskami piechoty, na górnej kondygnacji izby bojowe 34 dział, na środkowej kondygnacji (broniącej rowu) – izby bojowe piechoty.

W latach 1866-1874 fort zmodernizowano. Pomiędzy basztą, a Wisłą powstała bateria ziemna o narysie litery L, zaopatrzona w dwa ceglane schrony pogotowia oraz ceglaną działobitnię kontrolującą Wisłę.

W latach 1874 do 1914 przechowywano w nim akta porosyjskiego Archiwum Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

W 1918 fort został przejęty przez Archiwum Wojskowe i zaadoptowany na cele biurowo-magazynowe: dokonano znacznych przeróbek, m.in. zamurowano strzelnice karabinowe, w miejscu środkowych strzelnic na poziomie -1 i galerii w przeciwskarpie przebito okna.

We wrześniu 1939 na wieży urządzono stanowisko armaty przeciwlotniczej. Podczas powstania warszawskiego z budynku fortu wojska niemieckie nacierały na PWPW.

Po II w. św. ponownie zajęło go wojsko. Znajdowały się tu m.in.: pracownia rzeźby, składnica map oraz magazyny mundurowe. Część pomieszczeń popadła w ruinę, a zachodnią kaponierę w znacznym stopniu rozebrano

W 1996 fort został opuszczony przez wojsko. W 1999 fort został przejęty przez Agencję Mienia Wojskowego.

W 2000 roku Fort został kupiony przez rodzeństwo warszawskich restauratorów Agnieszkę i Marcina Kręglickich. Odbudowany i odrestaurowany. Teraz wynajmowany na wszelkiego typu wydarzenia; uroczyste gale, konferencje, wesela. Fortecę upodobała sobie także branża filmowa.

Fort Legionów jest jedynym dziełem w Twierdzy Warszawa o “górskim” charakterze, ze skomplikowanym systemem podziemnym. Zachowały się 3 budowle tego typu usytuowane wokół Cytadeli.

Wpisany do rejestru zabytków jako “Fort Legionów z otoczeniem” (nr 59/9 z 01.07.1965 r., uzupełnienie z 23.03.2005 r.

Dotychczasowe dokonania:

Fort Legionów ma najbardziej rozbudowany system podziemi z istniejących warszawskich fortów. Ale te podziemia znajdują się pod terenami Dzielnicy Śródmieście. Po zakupie fortu przez prywatnego właściciela w 2000r. grupa pasjonatów wywodząca się z Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji postanowiła odkopać, osuszyć i udrożnić dreny odwodnienia, w podziemiach pod parkiem Traugutta. Na podstawie przekazów historycznych okazało się, że znajduje się pod nim około 150 metrów niedostępnego systemu podziemnego, stanowiącego element odwodnienia fortu. Ziemia wypełniająca oczyszczone podziemia pochodzi z sztucznych zasypów oraz zapadlisk, które tworzyły się w parku po każdej zimie, a służby zieleni wsypywały do nich wywrotki ziemi i gruzu. Grupie pasjonatów w 2019r. udało się oczyścić komorę amunicyjną znajdującą się na poziomie -3.

Plany i cele:

Naszym celem jest odkrycie niedostępnych podziemi i udrożnienie w nich drenów odwadniających. Uzyskaliśmy zezwolenia od zarządzającego terenem zielonym i konserwatora zabytków, na wiercenia, w celu lokalizacji tuneli i określenia ich stanu zachowania, Chcielibyśmy aby w przyszłości zostały one wpisane do rejestru zabytków i dołączone do fortu Legionów, bo w 1875 stanowiła jednolita całość, a teraz są pod terenami dwóch zarządców gruntów.

Wszystkie prace wykonujemy na zasadach wolontariatu, Nie posiadamy odpowiedniego sprzętu mechanicznego, więc czynimy starania, aby go pozyskać. Wszystkie prace wykonujemy ręcznie.

Warszawa zasługuje na trasę podziemna z prawdziwego zdarzenia, z tak ogromnym XIX-wiecznym systemem podziemnym w jej centrum.

Aktualizacje


  • Paweł Lutyński - awatar

    Paweł Lutyński

    22.12.2022
    22.12.2022

    Dziękuję za dotychczasowe wpłaty. Zamieszczam zdjęcia, które zostały wykonane podczas prac przeprowadzonych 04.12.22. Na jednym z nich są widoczne odnalezione przez nas fragmenty naczyń.
    Badania za pomocą georadaru nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy nadal istnieje tunel prowadzący od Fortu Legionów w kierunku Wisły. Zgromadzone środki pozwoliłyby na opłacenie tylko jednego odwiertu więc jako Stowarzyszenie „Fortyfikacje i Podziemia” postanowiliśmy siłami własnymi i wspierających nasz wolontariuszy usunąć część ziemi, która blokowała ujście korytarza znajdującego się na terenie fortu. Jego przedłużenie powinien stanowić wspomniany wyżej tunel.
    Ustaliliśmy, że kończy się on zaraz za murami. Po prawej stronie patrząc w kierunku wykopu jest jeszcze niewielkie przedłużenie fortecznego korytarza, które pełniło najprawdopodobniej funkcję muru oporowego. W tej sytuacji postanowiliśmy udrożnić dalszy fragment drenu. Zgodnie z przewidywaniami znajdował się on pod warstwą ziemi i podsypki ceglanej. Dren jest w bardzo dobrym stanie.
    Chcielibyśmy odsłonić dalszą część odwodnienia. W celu zabezpieczenia miejsca prowadzenia prac kupiliśmy używane stemple budowalne o nośności 20 KN. Do kontynuowania prac potrzebne jest nam jeszcze impregnowane drewno (najlepiej specjalne dźwigary) do ułożenia na tych podporach. Prosimy o dalsze wpłaty.

    Galeria zdjęć znajduje się pod poniższym adresem.
    https://photos.app.goo.gl/nZxRwhnMAuvnZiK97

    Zdjęcie aktualizacji 108 498

525 zł  z 3 000 zł (Cel)
Wpłaciło 11 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Paweł Lutyński - awatar

Paweł Lutyński

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 11

Paweł - awatar
Paweł
25
Karol Więckowski - awatar
Karol Więckowski
20
A & A - awatar
A & A
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Łukasz Karolak - awatar
Łukasz Karolak
20
Rafał Nowakowski - awatar
Rafał Nowakowski
200
Paweł - awatar
Paweł
99
Stanisław - awatar
Stanisław
20
Adam - awatar
Adam
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij