Zbiórka Fundusz im. Milo Mazurkiewicz - miniaturka zdjęcia

Fundusz im. Milo Mazurkiewicz Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Fundusz im. Milo Mazurkiewicz - zdjęcie główne

Fundusz im. Milo Mazurkiewicz

24 295 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 177 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

„Chciałabym zobaczyć jakąkolwiek nadzieję na horyzoncie. Chciałabym usłyszeć inną odpowiedź niż ‘pewnego dnia, w końcu, będzie lepiej’. Już dzisiaj chciałabym poczuć, że żyję. W tym momencie” – napisała Milo Mazurkiewicz w jednym z ostatnich przed śmiercią wpisów w mediach społecznościowych. 

Stworzyłyśmy Fundusz, aby tę nadzieję transpłciowym kobietom i osobom niebinarnym tu i teraz przywracać. Bez pośredników i kłopotliwych pytań.

Jak żyje się osobom transpłciowym w Polsce?

Problemy, z którymi spotykamy się jako osoby transpłciowe i niebinarne w Polsce, mają charakter systemowy. Nie istnieje u nas żaden powszechnie przyjęty model korekty płci ani wsparcia osób o ekspresji płciowej innej niż ta przypisana przy urodzeniu. Według danych Kampanii Przeciw Homofobii, jesteśmy grupą najbardziej narażoną na samobójstwa w Polsce (aż 74%). Młode osoby z naszej społeczności są również bardziej narażone na kryzys bezdomności. Doświadczyło go aż 14% osób ankietowanych.

Nasze potrzeby nie są ujęte w modelu opieki zdrowotnej, co przekłada się choćby na brak dofinansowania zabiegów medycznych lub diagnozy transpłciowości w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Natykamy się na liczne bariery w postaci np. celowego przedłużania procesu diagnostycznego lub gatekeepingu czyli poniżającej na wielu poziomach konieczności udowodnienia, że jesteśmy „prawdziwymi” osobami transpłciowymi, zgodnie z wymysłem danego lekarza. 

My, osoby trans kobiece

Część lekarzy wymaga od nas określonej orientacji seksualnej lub narzuca nam tzw. „test realnego życia”. Polega on na tym, by przed otrzymaniem diagnozy i zgody na hormonoterapię przez dwa lata funkcjonować w społeczeństwie w stereotypowo kobiecy sposób (co naraża nas zarówno na dyskryminację, jak i na przestępstwa z nienawiści). Bariery te opisało Milo Mazurkiewicz w jednym ze swoich ostatnich postów przed śmiercią.

System nas pomija przez co jesteśmy pozbawione dostępu do współczesnych standardów opieki, w praktyce skazane na wizyty i badania prywatne u specjalistów, którzy traktują nas w sposób ludzki (według międzynarodowych standardów Informed Consent for Access to Trans Health Care lub The World Professional Association for Transgender Health), nie stosując jednocześnie przestarzałych lub kontrowersyjnych metod leczenia, stanowiących zagrożenia dla naszego dobrobytu, zdrowia i życia.

Wszystkie koszty ponosimy na własną rękę. Zaczynając od badań wymaganych przez diagnostów do rozpoczęcia hormonoterapii, a kończąc na zabiegach medycyny estetycznej. Wielu osób trans kobiecych zwyczajnie nie stać na nie.

Dla osób transpłciowych od osób transpłciowych 

Nasz Fundusz ma pomóc w rozpoczęciu bądź kontynuowaniu tranzycji osobom, które nie mogą sobie na nią pozwolić finansowo. Staramy się wypełnić tę lukę w systemie opieki medycznej poprzez bezpośrednie wsparcie. Obejmuje ono takie obszary jak opieka lekarska, badania diagnostyczne, terapia głosu oraz zabiegi feminizujące.

To jedna z nielicznych w Polsce inicjatyw pomocowych wyłącznie dla osób transpłciowych. Jako jedyna skupia się na potrzebach osób trans kobiecych. My wiemy jak do nich dotrzeć, dać poczucie wspólnoty i sygnał, że nie są same w tranzycji.

Problemy te znane są nam z pierwszej ręki. Chcemy uchronić inne osoby transpłciowe przed tym, co same przeszłyśmy. Uważamy, że jest to niezwykle ważne w kontekście ciągłej nagonki na nas. Chcemy także uczcić pamięć Milo Mazurkiewicz i osób takich jak ono, którym nie dane było doświadczyć tranzycji w godnych warunkach.

Na co przekażemy Wasze darowizny?

Pieniądze zebrane w czwartej rundzie Funduszu przekażemy mieszkającym w Polsce (niekoniecznie posiadających obywatelstwo) osobom trans kobiecym (w tym niebinarnym) w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, które potrzebują:

  • Wizyty u lekarzy (seksuologa, endokrynologa, psychiatry)

  • Badania (krwi, kariotypu i innych, wymaganych przez lekarza)

  • Sesji depilacji laserowej

  • Sesji elektrolizy

  • Terapii głosu

W trzech poprzednich edycjach Funduszu pomogłyśmy 64 osobom transpłciowym i przekazałyśmy im łącznie 78 984 zł na pokrycie kosztów wizyt lekarskich, badań koniecznych w tranzycji oraz zabiegi laserowe i elektrolizę.

W kraju kompletnego pognębienia praw osób transpłciowych tworzymy model wsparcia oparty na solidarności i pomocy wzajemnej.

Dołącz do nas!

W obecnych czasach osoby transpłciowe szczególnie potrzebują Twojego wsparcia i działania. Nawet niewielką darowizną przyczyniasz się do poprawy jakości życia wielu osób w naszym kraju.

Dziękujemy!

Helena, Zuza, Lena, Maja i Gabriela

O nas

Zbiórka jest inicjatywą Funduszu Solidarnościowego im. Milo Mazurkiewicz. Wsparcia logistycznego i prawnego udziela Fundusz dla Odmiany, któremu powierzone zostaną pieniądze zgromadzone od darczyńców wraz z zadaniem przekazania ich osobom, które zgłoszą się po pomoc. 

Fundusz Solidarnościowy im. Milo Mazurkiewicz to oddolna i nieformalna inicjatywa pomocowa dla osób trans kobiecych i niebinarnych, założona w 2020 roku przez: Zuzannę Mazur, Helenę de Cleyre, Maję Buk, Lenę Rodziewicz i Dag Fajt. Poprzez kolejne edycje pragniemy uczcić pamięć Milo Mazurkiewicz, transpłciowej osoby aktywistycznej, której samobójcza śmierć wstrząsnęła nami oraz całą społecznością LGBTQIA. Pomagając osobom transpłciowym staramy się nie dopuścić by taka tragedia się powtórzyła. Działamy w oparciu o zasady radykalnej empatii i pomocy wzajemnej.

Noizz.pl o naszej poprzedniej zbiórce: https://noizz.pl/lgbt/trwa-zbiorka-srodkow-na-fundusz-solidarnosciowy-im-milo-mazurkiewicz/sr51hbz

Wywiad z Zuzą i Dag w Gazeta.pl: https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,181993,27663435,w-wieku-11-lat-powiedzialam-matce-ze-nie-czuje-sie-chlopakiem.html

Fundusz dla Odmiany to organizacja, która pracuje na to, aby w każdej społeczności w Polsce osoby LGBT+ poczuły się w pełni u siebie. W końcu. Przekazujemy, na podstawie partycypacyjnej decyzji społeczności, mini granty oraz krok po kroku uczymy, jak zorganizować lokalne wspólnoty na rzecz równości osób LGBT+. Budujemy społeczność ludzi, dla których ważne jest tworzenie lokalnych i oddolnych działań na rzecz osób LGBT+, zwłaszcza w małych miastach i na wsi. Mobilizujemy sojuszników do działania i odważnego wspierania osób LGBT+. https://dlaodmiany.org.pl 

Aktualizacje


  • FUNDUSZ DLA ODMIANY - awatar

    FUNDUSZ DLA ODMIANY

    28.04.2024
    28.04.2024

    To już ostatnie dni na rozliczenie podatku dochodowego PIT za 2023 rok.

    Pamiętaj, że w tym roku możesz przekazać 1,5% swojego podatku na wsparcie w tranzycji trans kobiet i osób niebinarnych, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej. Fundusz im. Milo Mazurkiewicz dzięki Tobie ma szansę wesprzeć jeszcze więcej osób.

    Wystarczy, że w zeznaniu rocznym w odpowiedniej rubryce wybierzesz nr KRS Funduszu dla Odmiany (0000 791 625), a w celu szczegółowym wpiszesz: Fundusz Milo.

    Dziękujemy!

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • tosiek - awatar

    tosiek

    08.11.2023
    08.11.2023

    <333

  • Michalina Wojdowska - awatar

    Michalina Wojdowska

    10.10.2023
    10.10.2023

    Dokładam do 10 000 na bardzo dobry cel

  • Lumina - awatar

    Lumina

    09.10.2023
    09.10.2023

    ❤❤❤

  • mania - awatar

    mania

    29.09.2023
    29.09.2023

    Trzymajcie sie kochane osoby

24 295 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 177 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 177

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
74
Barto - awatar
Barto
40
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
59
Wojtek - awatar
Wojtek
50
Helena - awatar
Helena
382
Helena - awatar
Helena
50
Hanna Ława - awatar
Hanna Ława
20
Lenka - awatar
Lenka
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
85

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij