Zbiórka Ratowanie egipskiej świątyni - miniaturka zdjęcia

Ratowanie egipskiej świątyni Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Ratowanie egipskiej świątyni - zdjęcie główne

Ratowanie egipskiej świątyni

7 339 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciło 86 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Wojtek Ejsmond - awatar

Wojtek Ejsmond

Organizator zbiórki

Zbiórka jest już zakończona. Serdecznie dziękuję za pomoc. Badania i prace zostały zakończone powodzeniem. Niestety, strona ta nie umożliwia wysyłania wiadomości do darczyńców. Osobom, które wpłaciły na prace konserwatorko-badawcze chciałbym przesłać maila z opisem naszych prac i wynikami badań. Na stronie jest opcja "zadaj pytanie" (na górze po prawej stronie). Proszę o podanie maila, to prześlę na niego informacje. Osoby, które wpłaciły większe kwoty proszę też o podanie adresów korespondencyjnych żebym mógł wysłać obiecane podziękowania, zdjęcia i papirusy. 

****

Jesteśmy grupą młodych archeologów, głownie doktorantów. Od kilku lat odkrywamy w Egipcie unikatowe zabytki, które pozwalają nam na nowo napisać dzieje badanego przez nas mikro-regionu Gebelein. Nasze badania odbiły się szerokim echem w świecie a ich wyniki były prezentowane na najważniejszych archeologicznych konferencjach naukowych oraz w renomowanych czasopismach. Odkryliśmy, między innymi, inskrypcję wzmiankującą wcześniej nieznaną ekspedycję faraona Ramzesa IV oraz wykutą w skale świątynię poświęconą bogini Hathor o przydomku kultowym „Pani Gebelein”, którą około 3,5 tysiąca lat temu ufundowała królowa Hatszepsut.

Udało się nam pozyskać pozwolenia i środki na prace archeologiczne, które będziemy prowadzić w lutym i marcu 2019 roku, ale brakuje nam pieniędzy na czynności konserwatorskie. Zwracamy się więc z gorącą prośbą o pomoc w ratowaniu unikatowych zabytków.

Mikro-region Gebelein położony jest w południowym Egipcie. W starożytności było to ważne prowincjonalne centrum administracyjne. Badania tego miejsca pozwalają nam lepiej poznać życie codzienne zwykłych ludzi w czasach faraonów. Jest to o tyle ważne, że historię kraju nad Nilem znamy przede wszystkim z badań stolic i ich cmentarzysk. Gebelein jest naszym oknem na prowincję i życie zwykłych ludzi na przestrzeni ponad 3000 lat istnienie egipskiej cywilizacji.

Niestety, współczesne poszerzanie terenów uprawnych i rozszerzanie się wsi na badanym przez nas terenie bezpowrotnie niszczy stanowiska archeologiczne i tym samym pozbawia nas cennych informacji o przeszłości. Niezbędne jest więc zadokumentowanie i zbadanie tego co jeszcze przetrwało. Oprócz prac archeologicznych chcemy przeprowadzić konserwacje unikatowych zabytków, to jest:

-Świątynia Hathor ufundowana przez królową Hatszepsut w XV w. p.n.e.,

-Grobowiec XXI wieku przed naszą erą,

-Malowidła i inskrypcje w średniowiecznej koptyjskiej kaplicy.


Jeżeli uda nam się zebrać 4000 złotych to będziemy mogli przeprowadzić prace dokumentacyjne i konserwatorskie w świątyni Hathor.

W 2016 wykonaliśmy część prac dokumentacyjnych, między innymi, fotogrametryczny model świątyni wspierany pomiarami GIS oraz wykorzystaliśmy szereg technik fotograficznych w celu wydobycia konturów niewidocznych już gołym okiem inskrypcji. Poszerzanie i nawadnianie pobliskich pól uprawnych powoduje wzrost wilgotności skały, w której ją wykuto i powstawanie kryształów soli na powierzchni dekorowanych reliefami ścian.

W tym sezonie planujemy wykonanie dokumentacji przy pomocy zobrazowania wielospektralnego, które umożliwia odkrycie pozostałości wyblakłych już barwników i pomoże zrekonstruować pierwotne kolory dekoracji świątyni. Ponadto planujemy wykonać szereg panoram sferycznych aby umożliwić wszystkim wirtualne wejście do środka zabytku. Po przeprowadzeniu dokumentacji będzie prowadzona konserwacja zabytku polegająca na usuwaniu zasolenia i wzmocnieniu osłabionych partii z zastosowaniem specjalnych preparatów. 

Dodatkowe 2000 złotych pozwolą na badania i konserwację tajemniczego grobowca.

W latach dziewięćdziesiątych w Gebelein włoscy archeolodzy odkryli grobowiec. Niestety poza ogólnym datowaniem na XX-XXI wiek. p.n.e. niewiele wiadomo na jego temat. Jego ceglane mury niszczeją na skutek czynników klimatycznych. Planujemy ponownie wejść do środka i przy pomocy nowoczesnych technik zadokumentować go i dowiedzieć się więcej o pochowanej tam osobie. Wcześniej jednak trzeba zabezpieczyć tę strukturę przed ewentualnymi zniszczeniami i wpływem czynników klimatycznych.

Prace ratownicze w koptyjskiej kaplicy będą kosztowały około 4000 złotych:

W 2014 roku odkryliśmy rozsypującą się już kaplicę koptyjską na południu Gebelein. Być może jest ona pozostałością po małym średniowiecznym eremie, czyli pustelni, w której mieszkali mnisi. Na ścianach zachowane są wypłowiałe malowidła i inskrypcje. Planujemy wykonać dokumentację przy użyciu zobrazowania wielospektralnego, które umożliwi nam odkrycie niewidocznych gołym okiem szczegółów. Na jej ścianach znajdują się malowidła i inskrypcje o charakterze religijnym. Niestety, słaba jakość skały, w której ją wykuto sprawia, że niezbędne jest zabezpieczenie tego obiektu przed dalszymi zniszczeniami.

Udało się nam pozyskać z Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW środki na badania archeologiczne, które będziemy prowadzić zimą 2019 roku jednak brakuje nam 10 000 złotych na działania konserwatorskie i dodatkową dokumentację. Doświadczeni konserwator i architekt zgodzili się za darmo przeprowadzić prace, ale musimy pokryć koszty ich utrzymania i materiałów konserwatorskich. Zwracamy się więc z gorącą prośbą o środki na pokrycie kosztu wiz, przejazdów na terenie Egiptu, zakwaterowania, materiałów konserwatorskich i sprzętu dla konserwatora, architekta i fotografa na czas prac. Cena specjalistycznych materiałów konserwatorskich w Egipcie jest niestety wysoka a po badaniach sprzęt wymaga serwisu.


Naszym mecenasom zapewnimy:

wpłaty do 50 zł: oznaczymy osoby na specjalnym zdjęciu na naszej stronie na facebooku jako sponsorów.

50-100 zł: oznaczenie + wyślemy pocztą zdjęcie uczestników ekspedycji z podziękowaniami.

100-400 zł: oznaczenie + zdjęcie + papirus z wykaligrafowanym w hieroglifach i po polsku podziękowaniem dla sponsora.

Dla firm chcących zostać mecenasami:

500+ Firmy będą wymieniane jako sponsorzy ekspedycji.

2000+ wykład o Gebelein dla pracowników firmy

            wystawa zdjęć z ekspedycji w placówce firmy.

            dokument potwierdzający oficjalny sponsoring ekspedycji.


Więcej o naszych odkryciach mogą państwo poczytać między innymi tutaj:

https://gebelein.files.wordpress.com/2019/01/ejsmond_gebelein.pdf

http://www.polacynadnilem.uw.edu.pl/sezony/2015-2016/misje-polskie-egipt/262-gebelein-gebelein-archaeological-project/   

Nasza strona www: https://gebelein.wordpress.com/

Zapraszamy też na nasz fanpage na FB: https://www.facebook.com/gebelein/

Wybrane wzmianki prasowe o naszych dotychczasowych odkryciach:

http://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news,406887,polacy-odkryli-nieznana-swiatynie-hatszepsut.html

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29528%2Carcheolodzy-odkryli-nieznane-inskrypcje-hieroglificzne-w-egipcie.html

http://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news,400603,grobowce-sprzed-czterech-tys-lat-odkryli-polacy-w-egipcie.html

http://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news,397242,znaleziska-polskich-archeologow-w-egipcie.html

Aktualizacje


  • Wojtek Ejsmond - awatar

    Wojtek Ejsmond

    25.01.2019
    25.01.2019

    Zachęcam do zadawania pytań a osoby, które wpłaciły do kontaktu!

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    10.04.2019
    10.04.2019

    Cześć, za nasze wsparcie nie potrzebujemy żadnych specjalnych podziękowań. Pozdrawiam i mam nadzieje do zobaczenia w jesiennym sezonie .

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    22.02.2019
    22.02.2019

    Pamiętaj o mnie, o łaskawa i chojna Hathor!

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    12.02.2019
    12.02.2019

    Powodzenia

  • www.idzpodprad.pl - awatar

    www.idzpodprad.pl

    05.02.2019
    05.02.2019

    „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.” Psalm 23,4-5

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    04.02.2019
    04.02.2019

    Powodzenia!

7 339 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciło 86 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Wojtek Ejsmond - awatar

Wojtek Ejsmond

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 86

Dawid Rybarczyk - awatar
Dawid Rybarczyk
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Hubert Bartkowiak - awatar
Hubert Bartkowiak
250
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Getter - awatar
Getter
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1 980
Katarzyna Kotala - awatar
Katarzyna Kotala
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij